Nadchodzą wielkie zakupy?

Jeszcze zdążysz z kredytem

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Imigranci z Europy Wschodniej nie chcą się szczepić: najgorzej wypadają Polacy

Emil Bogumił

24 listopada 2021 13:05

Udostępnij
na Facebooku
9

Od 2 listopada każda osoba dorosła może w Polsce przyjąć trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. /zdjęcie poglądowe, Fot. Adam Guz/KPRM

Mniej niż połowa imigrantów z Litwy, Rumunii i Polski przyjęła jedną dawkę szczepionki na COVID-19, alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Jak wynika ze statystyk, najbardziej sceptyczni okazali się Polacy.
Reklama
47,3 proc. mieszkańców kraju fiordów, którzy pochodzą z Polski, przyjęło minimum jedną dawkę szczepionki, wynika z danych służby zdrowia. Jak informuje NRK, to najmniejszy odsetek wśród imigrantów. Lepiej od Polaków, według danych z 15 listopada, prezentują się m.in. Rumuni (48,1 proc.) oraz Litwini (49,2 proc.). 

Wśród imigrantów z najwyższym wskaźnikiem przyjęcia minimum jednej dawki szczepionki na COVID-19 wymienia się Wietnamczyków (93,6 proc.), Tajów (92,2 proc.) oraz Lankijczyków (91,9 proc.). Zbliżone wartości notowane są wśród cudzoziemców z Filipin, Indii, Danii, Iranu oraz Szwecji. Uśrednionych wskaźnik szczepień dla osób ze środowisk imigracyjnych wyniósł 73,3 proc. Wśród mieszkańców kraju fiordów bez pochodzenia migracyjnego – 93,8 proc.

Dane dotyczą osób powyżej 18 roku życia, które 15 listopada mieszkały na terytorium Norwegii. FHI zaznacza, że jeżeli ktoś przyjął szczepionkę w innym państwie, a nie zgłosił tego służbie zdrowia, nie został uwzględniony w statystyce.

W Polsce króluje sceptycyzm

Na łamach NRK sytuację wśród środowisk migracyjnych z Polski skomentowała Natasza Bogacz pracująca dla norweskiego Caritas. Zwróciła uwagę, że wielu Polaków podchodzi do programu szczepień sceptycznie. Zdarzają się także osoby, które namawiają bliskich, by nie przyjmowały preparatu. – Mamy obraz wielu osób, które boją się skutków ubocznych. Nie są też pewni, czy szczepionki działają, bo zostały opracowane bardzo szybko. Nie do końca ufają informacjom, które przekazują władze – czytamy w materiale NRK.
Do 23 listopada odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wyniósł w Polsce 53,83 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 46,78 proc. społeczeństwa.

Do 23 listopada odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wyniósł w Polsce 53,83 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 46,78 proc. społeczeństwa.Fot. mbruxelle - stock.adobe.com, licencja standardowa

Służba zdrowia chce zmian

Niski wskaźnik wyszczepienia imigrantów z Europy Wschodniej niepokoi przedstawicieli FHI. – Pytanie jak zachęcić do szczepień należy kierować do gmin, FHI i norweskich władz. Z pewnością możemy zrobić więcej. Nie jesteśmy zadowoleni ze wskaźników, które mamy teraz. Myślę, że warto skupić się na strategii długoterminowej i budowie zaufania – przyznał Thor Indseth, dyrektor działu ds. badań i analiz FHI.

Wskaźnik szczepień w Norwegii (wg. danych z 23 listopada) prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w Polsce. Do 23 listopada minimum jedną dawkę przyjęło 78,44 proc. mieszkańców. Za w pełni zaszczepionych uznaje się 70,38 proc. społeczeństwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Agaks napisał:
Niech przedstawia fachowe dane medyczne potwierdzajace skutecznosc szczepionki, dzialania niepozadane oraz skutki uboczne.
Gdzie i kto ma przedstawic te \"fachowe\" dane medyczne zebys uwierzyla?

Agaks

2 dni temu

Bardzo dobrze. Niech przedstawia fachowe dane medyczne potwierdzajace skutecznosc szczepionki, dzialania niepozadane oraz skutki uboczne. To wtedy ludzie sie przekonaja do szczepien.

Sarpis

10 godzin temu

Sebastian napisał:
Rzadko mi się to zdarza ale jestem dumny z moich rodaków...Brawo wy.

Wnosze, ze jestes rowniez dumny z liczby polakow umierajacych na covid.

Wiedza, w tym szczepionki, ratuje zycie.

Pewnie też duma go rozpiera dzięki tym pajacom bardzo anty, kiedy kupują po 550 lewe zaświadczenia o szczepieniu.....JESTEŚCIE ANTY???? BĄDŹCIE DO KOŃCA!!! PO CO WAM LEWE ZAŚWIADCZENIA WY DUMNI POLACY????

Sarpis

2 dni temu

Sebastian napisał:
Rzadko mi się to zdarza ale jestem dumny z moich rodaków...Brawo wy.

Wnosze, ze jestes rowniez dumny z liczby polakow umierajacych na covid.

Wiedza, w tym szczepionki, ratuje zycie.

niewnikajcie

2 dni temu

buractwo woli testy,niedlugo patyczki w dupe beda wsadzac,i co wy na to buraki?

zaskar bygg

3 dni temu

Wielu Polakow ma kupione szczepionki naprawde wielu bardzo latwo mozna bylo to zalatwic nie wiem jak teraz jest

Rzadko mi się to zdarza ale jestem dumny z moich rodaków...Brawo wy.

A ja się zaszczepiłem. A co...
I co wieczór przed zaśnięciem nasłuchuje i nasłuchuje i jakoś nie słyszę Billa Gates. Pewnie moje chipy są made in China...

Szwarc

3 dni temu

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram