Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Imigranci z Europy Wschodniej nie chcą się szczepić: najgorzej wypadają Polacy

Emil Bogumił

24 listopada 2021 13:05

Udostępnij
na Facebooku
15
Imigranci z Europy Wschodniej nie chcą się szczepić: najgorzej wypadają Polacy

Od 2 listopada każda osoba dorosła może w Polsce przyjąć trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. /zdjęcie poglądowe, Fot. Adam Guz/KPRM

Mniej niż połowa imigrantów z Litwy, Rumunii i Polski przyjęła jedną dawkę szczepionki na COVID-19, alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Jak wynika ze statystyk, najbardziej sceptyczni okazali się Polacy.
47,3 proc. mieszkańców kraju fiordów, którzy pochodzą z Polski, przyjęło minimum jedną dawkę szczepionki, wynika z danych służby zdrowia. Jak informuje NRK, to najmniejszy odsetek wśród imigrantów. Lepiej od Polaków, według danych z 15 listopada, prezentują się m.in. Rumuni (48,1 proc.) oraz Litwini (49,2 proc.). 

Wśród imigrantów z najwyższym wskaźnikiem przyjęcia minimum jednej dawki szczepionki na COVID-19 wymienia się Wietnamczyków (93,6 proc.), Tajów (92,2 proc.) oraz Lankijczyków (91,9 proc.). Zbliżone wartości notowane są wśród cudzoziemców z Filipin, Indii, Danii, Iranu oraz Szwecji. Uśrednionych wskaźnik szczepień dla osób ze środowisk imigracyjnych wyniósł 73,3 proc. Wśród mieszkańców kraju fiordów bez pochodzenia migracyjnego – 93,8 proc.

Dane dotyczą osób powyżej 18 roku życia, które 15 listopada mieszkały na terytorium Norwegii. FHI zaznacza, że jeżeli ktoś przyjął szczepionkę w innym państwie, a nie zgłosił tego służbie zdrowia, nie został uwzględniony w statystyce.

W Polsce króluje sceptycyzm

Na łamach NRK sytuację wśród środowisk migracyjnych z Polski skomentowała Natasza Bogacz pracująca dla norweskiego Caritas. Zwróciła uwagę, że wielu Polaków podchodzi do programu szczepień sceptycznie. Zdarzają się także osoby, które namawiają bliskich, by nie przyjmowały preparatu. – Mamy obraz wielu osób, które boją się skutków ubocznych. Nie są też pewni, czy szczepionki działają, bo zostały opracowane bardzo szybko. Nie do końca ufają informacjom, które przekazują władze – czytamy w materiale NRK.
Do 23 listopada odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wyniósł w Polsce 53,83 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 46,78 proc. społeczeństwa.

Do 23 listopada odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wyniósł w Polsce 53,83 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 46,78 proc. społeczeństwa.Fot. mbruxelle - stock.adobe.com, licencja standardowa

Służba zdrowia chce zmian

Niski wskaźnik wyszczepienia imigrantów z Europy Wschodniej niepokoi przedstawicieli FHI. – Pytanie jak zachęcić do szczepień należy kierować do gmin, FHI i norweskich władz. Z pewnością możemy zrobić więcej. Nie jesteśmy zadowoleni ze wskaźników, które mamy teraz. Myślę, że warto skupić się na strategii długoterminowej i budowie zaufania – przyznał Thor Indseth, dyrektor działu ds. badań i analiz FHI.

Wskaźnik szczepień w Norwegii (wg. danych z 23 listopada) prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w Polsce. Do 23 listopada minimum jedną dawkę przyjęło 78,44 proc. mieszkańców. Za w pełni zaszczepionych uznaje się 70,38 proc. społeczeństwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sarpis

06-01-2022 14:36

marcingardocki napisał:
poprawnie pisze sie wnioskuje,wnosze jest niepoprawne chyba ze chcesz wniesc worek ziemniakow

Zobacz pkt 4

Mowia, ze glupota nie boli....ale jest zenujaca

wnosić wnoszę, wnoszą; wnoś•cie
wnoszenie
Słownik języka polskiego PWN*
wnieść — wnosić
1. «niosąc, umieścić kogoś lub coś w środku czegoś»
2. «niosąc, umieścić kogoś lub coś wyżej albo na wierzchu czegoś»
3. «dodać jakiś nowy element»
4. wnosić «wyciągać wniosek»
5. «swoim pojawieniem się gdzieś sprawić, że zapanował tam jakiś nastrój»
6. «przedstawić komuś, zwykle na piśmie, coś do rozpatrzenia, załatwienia»
7. «złożyć oficjalną prośbę, formalny wniosek itp.»
8. «zapłacić należną kwotę»
wnosić zob. wnieść.

MARCIN GARDOCKI

06-01-2022 08:00

poprawnie pisze sie wnioskuje,wnosze jest niepoprawne chyba ze chcesz wniesc worek ziemniakow

Marek Drodowski

05-12-2021 14:05

Musi Pani obowiazkowo zobaczyc,ostatnie wystapienie Pana Dyrektora FIRMY MODERNY i wysłuchac co ten Pan Przekazuje na temat szczepien moderna i phizerem,jak te szczepionki dzialaja wysmienicie na wariant Omikron

Alicja Choynowska

30-11-2021 14:26

Wstyd mi to czytac. Dobrze, ze juz wyjechalam z Norwegii. Polacy wsrod najmniej zaszczepionych. To te same typy co i w Polsce nie chca sie szczepic, pisowskie dzikusy!

lilyerikson

29-11-2021 11:20

Zgadzam się w stu procentach. \"jestem dumny z tego, że ktoś roznosi chorobę i ma myśli standardami średniowiecznymi\"

Pinto Pintoresko

28-11-2021 22:45

Pelno takich glupiomadrych co sie nabijało ze się łączą z 5g już umarło. Ich filmiki sa w sieci.

Joanna Kuchnicka

25-11-2021 22:18

Agaks napisał:
Niech przedstawia fachowe dane medyczne potwierdzajace skutecznosc szczepionki, dzialania niepozadane oraz skutki uboczne.
Gdzie i kto ma przedstawic te \"fachowe\" dane medyczne zebys uwierzyla?

Agaks

25-11-2021 19:31

Bardzo dobrze. Niech przedstawia fachowe dane medyczne potwierdzajace skutecznosc szczepionki, dzialania niepozadane oraz skutki uboczne. To wtedy ludzie sie przekonaja do szczepien.

Sarpis

10 godzin temu

Sebastian napisał:
Rzadko mi się to zdarza ale jestem dumny z moich rodaków...Brawo wy.

Wnosze, ze jestes rowniez dumny z liczby polakow umierajacych na covid.

Wiedza, w tym szczepionki, ratuje zycie.

Pewnie też duma go rozpiera dzięki tym pajacom bardzo anty, kiedy kupują po 550 lewe zaświadczenia o szczepieniu.....JESTEŚCIE ANTY???? BĄDŹCIE DO KOŃCA!!! PO CO WAM LEWE ZAŚWIADCZENIA WY DUMNI POLACY????

Sarpis

25-11-2021 07:56

Sebastian napisał:
Rzadko mi się to zdarza ale jestem dumny z moich rodaków...Brawo wy.

Wnosze, ze jestes rowniez dumny z liczby polakow umierajacych na covid.

Wiedza, w tym szczepionki, ratuje zycie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok