Rozlicz podatek za 2022

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Nowa szczepionka na koronawirusa gotowa do użycia w Norwegii

Monika Pianowska

05 października 2022 11:52

Udostępnij
na Facebooku
Nowa szczepionka na koronawirusa gotowa do użycia w Norwegii

Do tej pory Norwegia stosowała zaktualizowaną szczepionkę skierowaną przeciwko wariantowi BA.1 omikronu. stock.adobe.com/ fot. Katya/ tylko do użytku redakcyjnego

W połowie września Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła zatwierdzenie kolejnej nowej, zaktualizowanej szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer. Ma ona być skuteczna zarówno w przypadku pierwotnego wariantu wykrytego w 2019 roku Wuhan, jak i odmian BA.4 i BA.5 (omikron).
Ten ostatni to dominująca mutacja w Norwegii, z ponad 95 proc. potwierdzonych przypadków, zgodnie z najnowszym raportem Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). 3 października dyrektor ds. kontroli zakażeń FHI, Geir Bukholm, potwierdził na łamach norweskiej prasy, że nowa wersja szczepionki została zatwierdzona i jest gotowa do użycia w Norwegii.

Jedynie jako „boostery”

Rozpoczęła się już dystrybucja preparatów do poszczególnych norweskich gmin. Bukholm podkreśla jednak, że są one zatwierdzone tylko jako dawki przypominające. Oznacza to, że jedynie osoby, które już wcześniej szczepiły się przeciwko covid-19, będą mogły przyjąć nowy produkt Pfizer jako trzecią lub czwartą dawkę.
Najnowszy raport FHI n wskazuje, że rozprzestrzenianie się zakażenia covid-19 w Norwegii stopniowo maleje

Najnowszy raport FHI n wskazuje, że rozprzestrzenianie się zakażenia covid-19 w Norwegii stopniowo malejeŹródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Do tej pory Norwegia stosowała zaktualizowaną szczepionkę skierowaną przeciwko wariantowi BA.1 omikronu.

Zalecenie dla grup ryzyka

Najnowszy raport FHI na tygodnie 37. i 38. wskazuje, że rozprzestrzenianie się zakażenia covid-19 w Norwegii stopniowo maleje. „Ogólna ocena danych wskazuje na nieznaczny trend spadkowy. Sytuacja jest jednak nieprzewidywalna. Możliwe, że epidemia covid-19 ponownie wzrośnie po późnej jesieni i zimie” – głosi treść raportu.
Obecnie FHI zaleca jedynie, aby osoby w grupie wiekowej 65 lat i starsze, a także te w wieku 18-64 lat z ryzykiem poważnej choroby przyjmowały czwartą dawkę.

Źródła: FHI, TV2
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok