Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

Małpia ospa chorobą niebezpieczną dla norweskiego społeczeństwa

Monika Pianowska

14 września 2022 10:25

Udostępnij
na Facebooku
Małpia ospa chorobą niebezpieczną dla norweskiego społeczeństwa

Małpia ospa jest chorobą wirusową wywoływaną przez Orthopoxvirus, powoduje gorączkę i wysypkę. stock.adobe.com/licencja standardowa

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Medycznej sklasyfikowało małpią ospę jako chorobę zakaźną niebezpieczną dla społeczeństwa. Dzięki tej zmianie leczenie będzie bezpłatne, a pracownicy służby zdrowia zostaną zaangażowani w proces śledzenia rozprzestrzeniania się infekcji.
Jak pisze w komunikacie prasowym minister zdrowia i opieki Ingvild Kjerkol, tego lata w Norwegii zaobserwowano wzrost liczby osób zarażonych małpią ospą. Ważne jest zatem, aby podjąć działania i nie dopuścić do rozwoju epidemii. Jednocześnie Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) uważa, że ​​prawdopodobieństwo epidemii małpiej ospy w norweskiej populacji jest bardzo małe.

Szczepionek jest mało

Małpia ospa jest chorobą wirusową wywoływaną przez  Orthopoxvirus, powoduje gorączkę i wysypkę. Zakażenie zwykle następuje poprzez bliski kontakt fizyczny z zarażoną osobą. Wszystkie przypadki zachorowań w Norwegii (79 osób w sierpniu) to mężczyźni.
Na całym świecie dostęp do szczepionek przeciwko małpiej ospie jest bardzo ograniczony. Norwegia będzie miała do użycia 1400 dawek. Sam preparat nie wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, więc inne środki kontroli infekcji nadal będą ważne.

Źródło: FHI
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok