Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Ubezpieczenia i odszkodowania

Wakacje w Polsce: pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym

info@multinor.no

08 sierpnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Wakacje w Polsce: pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym

O tym, czy w konkretnym przypadku dane świadczenia są niezbędne, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń oraz przewidywany okres pobytu świadczeniobiorcy w danym państwie członkowskim. fotolia.pl/royalty free

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Jeżeli planujesz wyjazd poza Norwegię, pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym. Każda osoba, która opłaca składki społeczne, jest nim objęta i nie musi martwić się o ewentualne koszty leczenia, ponieważ ma zapewnioną opiekę medyczną przez kraj, w którym te składki opłaca. Co zrobić w sytuacji, gdy planuje się wyjazd poza Norwegię lub większość wolnego czasu spędza się w Polsce ze swoją rodziną?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jednym z dokumentów uprawniających do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Polsce lub w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz w Szwajcarii jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (europeisk helsetrygdkort). EKUZ zapewnia niezbędne z medycznego punktu widzenia usługi podczas krótkotrwałego pobytu poza granicami Norwegii.

O tym, czy w konkretnym przypadku dane świadczenia są niezbędne, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń oraz przewidywany okres pobytu świadczeniobiorcy w danym państwie członkowskim. Karta EKUZ jest imienna, dlatego każdy członek rodziny powinien mieć własną. EKUZ można zamówić elektronicznie przez stronę HELFO (w przypadku stałych numerów personalnych – fødselsnummer) lub mailowo (w przypadku tymczasowych numerów personalnych – D-nummer).
Reklama

Druk E-106 i E-109

EKUZ nie daje prawa do długotrwałego, zaplanowanego leczenia poza granicami Norwegii, dlatego warto zaopatrzyć się również w druk E-106 lub E-109. Druki te potwierdzają ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii w celu korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w innym kraju EOG (czyli także w Polsce). Jaka jest różnica pomiędzy drukiem E-106 a E-109?
Druk E-106 daje możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny pozostającej w Polsce (lub innym kraju EOG) oraz osoby wnioskującej. Druk E-109 daje możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym tylko członków rodziny pozostającej w Polsce (lub innym kraju EOG). Niezbędne dokumenty do utrzymania druków to kopia paszportu lub dowodu osobistego oraz umowa o pracę lub informacja o pobieraniu zasiłku. Warto pamiętać, że jeżeli umowa o pracę została podpisana wcześniej niż rok temu, to potrzebna jest informacja od pracodawcy o dalszym zatrudnieniu.  

Podstawowym wymogiem, aby skorzystać z jakiejkolwiek z wyżej wymienionych opcji ubezpieczenia zdrowotnego, jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii. Dodatkowo w przypadku druków E-109 i E-106 konieczne jest wspólne zameldowanie z rodziną w Polsce.

Organem odpowiedzialnym za finansowanie ubezpieczenia zdrowotnego w Norwegii jest HELFO. To właśnie tam składa się podanie o druk E-106 i E-109, a także o EKUZ. Po pozytywnym rozpatrzeniu podania, HELFO przesyła do wnioskującego druki, które należy dostarczyć do odpowiedniego swojemu adresowi oddziału NFZ w Polsce.

Pamiętaj, że interes życiowy jest tam, gdzie twoja rodzina (współmałżonek, dzieci). W związku z tym, w momencie gdy wraz ze współmałżonkiem mieszkasz w Norwegii, HELFO może odmówić przyznania druku E-106/E-109    


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram