Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Ubezpieczenia i odszkodowania

Wakacje coraz bliżej, czas pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym – EKUZ, E-106, E-109

info@multinor.no

06 czerwca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Dla osób wyjeżdżających na wakacje do któregoś z europejskich krajów najlepszym wyjściem jest Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ). fotolia.pl/royalty free

Zaczął się czerwiec, a wraz z nim okres wyjazdów wakacyjnych. Planujesz wyjechać na wakacje za granicę? Być może chciałbyś spędzić swój urlop z rodziną w Polsce? Zanim wyjedziesz, pomyśl o ubezpieczeniu zdrowotnym.
Każda osoba, która odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii, może ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczeń Zdrowotnych, druk E-106 oraz druk E-109. W zależności od tego, czy planujesz spędzić wakacje z rodziną w Polsce, czy wyjechać za granicę, możesz wybrać najkorzystniejszą dla ciebie opcję spośród wyżej wymienionych rodzajów ubezpieczenia zdrowotnego.
Reklama

Wyjazd za granicę do europejskiego kraju

Dla osób wyjeżdżających na wakacje do któregoś z europejskich krajów najlepszym wyjściem jest Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ). Karta EKUZ zapewnia bezpłatną opiekę medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku na terenie Europy.

Można zamówić tę kartę na 2 sposoby, w zależności, czy ma się stały, czy tymczasowy numer personalny:
– D-nummer – jeżeli posiadasz numer tymczasowy, to kartę EKUZ możesz zamówić, wysyłając e-maila do Helfo lub kontaktując się z Helfo telefonicznie.

– Fødselsnummer – osoby ze stałym numerem personalnym mogą zamówić kartę elektronicznie dla siebie oraz dla członków rodziny przebywających z nimi w Norwegii.

Do zamówienia karty EKUZ nie jest potrzebna żadna dodatkowa dokumentacja.

Bez względu na to, w jaki sposób została zamówiona Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych, zostaje ona wysłana przez Helfo drogą pocztową na adres zarejestrowany w Folkeregisteret. Zanim zamówisz swoją kartę, sprawdź, czy dane tam zarejestrowane są aktualne. Jeśli nie, powinieneś zaktualizować adres korespondencyjny lub zmienić adres zamieszkania.

Dłuższy pobyt w Polsce z rodziną

Jeżeli planujesz dłuższe wolne w Polsce ze swoją rodziną, warto pomyśleć o druku 
E-106 lub E-109. Druki te pozwalają zapewnić tobie i twojej rodzinie ubezpieczenie zdrowotne w kraju zamieszkania twoich bliskich. Jeżeli jesteś podatnikiem w Norwegii i masz rodzinę w Polsce, możesz przenieść swoje ubezpieczenie zdrowotne na członków rodziny oraz na siebie samego.
Druk E-106 Druk E-109
Kogo obejmuje rodzinę i wnioskującego rodzinę
wnioskującego
Dokumenty potrzebne do wniosku dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport)
umowa o pracę
potwierdzenie zatrudnienia od pracodawcy, w przypadku gdy umowa o pracę jest starsza niż rok

Procedura

Helfo rozpatruje podanie o druk E-106 i E-109 zwykle około 12 tygodni. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, instytucja wysyła do osoby wnioskującej druk w dwóch egzemplarzach. Druki należy dostarczyć do swojego wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ zachowuje jeden egzemplarz druku dla siebie, a drugi (z pieczątką NFZ) należy odesłać do HELFO.

Nie wyjeżdżam na urlop do Polski, ale regularnie odwiedzam tam moją rodzinę

Jeżeli spędzasz dużą część roku w Polsce wraz ze swoją rodziną, to tym bardziej warto pomyśleć o druku E-106, żebyś w razie konieczności mógł skorzystać z polskiej opieki medycznej.

Szczególnie w okresie wakacyjnym dobrze jest pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym dla siebie oraz swoich bliskich. Warto już teraz złożyć wniosek o interesujące cię ubezpieczenie, aby zdążyło dotrzeć do ciebie przed wyjazdem z Norwegii.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram