Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ubezpieczenia i odszkodowania

Ubezpieczenie podróżne nie obejmuje strajku

Natalia Szitenhelm-Smeja

21 czerwca 2022 13:10

Udostępnij
na Facebooku
Ubezpieczenie podróżne nie obejmuje strajku

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie od linii, jeśli odwołają lot na mniej niż 14 dni przed jego datą. /zdjęcie poglądowe materiały prasowe/avinor

W Norwegii trwa obecnie strajk techników lotniczych, na horyzoncie majaczy też m.in. strajk pilotów linii SAS. Odwołano już pierwsze połączenia, a pasażerowie podróżujący z norweskich lotnisk muszą przygotować się na możliwe utrudnienia. Niestety, jak informuje największy norweski ubezpieczyciel turystyczny, w takiej sytuacji nie przysługuje odszkodowanie z tytułu wykupionego ubezpieczenia podróżnego. Rada Konsumentów radzi więc, jakie kroki podjąć.
Reklama
21 czerwca linie lotnicze Norwegian i Widerøe poinformowały o odwołaniu kolejnych 11 połączeń w związku z nasilającym się strajkiem techników lotniczych. Przewoźnicy podkreślają jednak, że to nie koniec utrudnień.
If, norweska firma zajmująca się ubezpieczeniami turystycznymi, w oświadczeniu przesłanym agencji prasowej NTB informuje, że ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania za loty odwołane w wyniku strajku. - Ubezpieczenie nie obejmuje strajków. Nie dlatego, że nie chcemy pomagać, ale dlatego, że nie powinniśmy wtrącać się w spór pracowniczy. Myślę, że większość ludzi rozumie, że byłoby to całkowicie błędne - mówi Andreas Handeland, dyrektor ds. komunikacji w If, cytowany przez NTB.

Gorąca linia

Handeland przyznaje, że wielu pasażerów, którzy wykupili ubezpieczenie, dzwoni na infolinię ubezpieczalni w sprawie uzyskania rekompensaty za odwołany lot, jednak w tym wypadku o zwrot pieniędzy za bilety /zmianę terminu lotu należy ubiegać się bezpośrednio u przewoźnika. - Linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zmianę rezerwacji lub zwrot pieniędzy, nawet jeśli przyczyną odwołania [lotu - przyp. red.] jest strajk - wyjaśnia.

Rada ds. Konsumentów informuje, że w przypadku anulowania lotu przez przewoźnika podróżni mają prawo wybrać jedną z trzech dostępnych opcji: jak najszybszą zmianę rezerwacji (nie ogranicza się do tej samej linii lotniczej), zmianę rezerwacji na wylot w późniejszym terminie lub zwrot kosztów biletu.

Jeśli wybierzesz zwrot pieniędzy, kwota zostanie zwrócona w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku o zwrot. ~Forbrukerrådet

Rada dodaje, że pasażerowi przysługuje także odszkodowanie, jeśli linie odwołają lot na mniej niż 14 dni przed jego datą. Stworzyła także specjalny kalkulator, który - po wprowadzeniu odpowiednich danych - pozwoli wyliczyć ewentualną kwotę odszkodowania.
- Jeśli zmieniona data lotu ci nie odpowiada, musisz skontaktować się z linią lotniczą, aby znaleźć rozwiązanie. Pamiętaj, że prawo do jak najszybszej zmiany rezerwacji nie ogranicza się do lotów tą samą linią lotniczą. W najgorszym przypadku musisz sam kupić nowe bilety i zażądać zwrotu pieniędzy od przewoźnika - instruuje Rada.

Wakacyjny chaos

Obecnie osoby, które wybierają się z Norwegii na zagraniczny urlop, mogą doświadczyć utrudnień związanych z problemami paszportowymi, strajkiem techników lotniczych, a także ewentualnym strajkiem pilotów SAS. Istniało również ryzyko strajku pracowników obsługi naziemnej, jednak związek zawodowy Fellesforbundet 21 czerwca poinformował, że udało się wypracować porozumienie co do wynagrodzeń, w związku z czym 160 członków personelu naziemnego nie zawiesi wykonywania obowiązków służbowych.
Strajk pilotów SAS może dotknąć nawet 45 tys. pasażerów.

Strajk pilotów SAS może dotknąć nawet 45 tys. pasażerów.Źródło: MN

NTB, Forbrukerrådet, MojaNorwegia
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram