Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
To najlepszy punkt widokowy w stolicy [ZDJĘCIE CZYTELNIKA] Turystyka
Natalia Szitenhelm 10 czerwca 2018
08:00

To najlepszy punkt widokowy w stolicy [ZDJĘCIE CZYTELNIKA]

Skomentuj
Widok jest piękny zwłaszcza wieczorem. fot. Kacper Piotrowski
– To jedna z najlepszych miejscówek w Oslo o tej porze roku. Szczególnie wieczorem roztacza się z niej piękny widok. Stamtąd najlepiej widać wizytówkę miasta, Barcode – napisał do nas nasz czytelnik, Pan Kacper. Mowa o punkcie widokowym w Ekebergparken, z którego roztacza się piękna panorama stolicy.
Reklama
Pan Kacper przysłał nam zdjęcie zrobione w popularnym wśród miejscowych i turystów punkcie widokowym na mapie Oslo, który znajduje się w Ekebergparken, w dzielnicy Ekeberg.
To stały punkt wycieczek i spacerów, a każdy szanujący się turysta zrobił tam przynajmniej jedno zdjęcie. Nic dziwnego, bo widok – zwłaszcza wieczorem – zapiera dech w piersiach. Jednak Ekebergparken to nie tylko punkt widokowy. Sam park jest niezwykły, znajdują się w nim rzeźby i instalacje artystyczne.

Historia sięga XIX wieku

Park narodowy powstał w 1889 roku. Władzom miasta zależało, by stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy mogli odetchnąć świeżym powietrzem i obcować z naturą, co miało mieć dobry wpływ na ich kondycję i zdrowie. W 1916 powstała tam restauracja Ekebergrestauranten, w której organizowano także wystawy, a w pawilonie muzycznym odbywały się koncerty. W 1929 powstał tam nowy lokal, który stanowił popularne miejsce spotkań towarzyskich.
Restauracja otwarta w 1916 roku była bardzo popularna wśród mieszkańców stolicy.
Restauracja otwarta w 1916 roku była bardzo popularna wśród mieszkańców stolicy. wikimedia.org/public domain/CCO
Podczas II wojny światowej naziści zaminowali teren parku, umieszczając w nim około 5 tysięcy min, które miały zabezpieczać stanowiska obrony przeciwlotniczej. Na niektórych pniach drzew do dziś widać oznaczenia, których naziści używali, by zaznaczyć zaminowany teren. W czasie okupacji w parku mieścił się również cmentarz poległych Niemców. Cmentarz po wojnie przeniesiono do Alfaset.

W 2011 Norwegowie przyjęli plan, który zakładał, że park będzie miejscem historycznego dziedzictwa kulturowego. Ekebergparken ponownie otwarto 26 września 2013 roku. Odświeżono i oczyszczono dawne ścieżki, na niektórych zamontowano oświetlenie. W parku odwiedzający mogą zetknąć się ze światowej klasy sztuką, która – oprócz walorów artystycznych – czyni miejsce atrakcją turystyczną i jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy.

W zgodzie z naturą

W parku występuje blisko 40 gatunków ptaków gniazdujących, m.in.: zięba, czyżyk, drozd wędrowny, kwiczoł, kos. Rośnie tu wiele różnych gatunków drzew, m.in.: sosna, popiół czy klon.


Znasz ciekawe miejsce, którym chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami? Chcesz wysłać do nas zdjęcie? Pisz na redakcja@mojanorwegia.pl!
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas