Polacy w Norwegii

„Exodus" Polaków trwa nadal [ZDJĘCIE DNIA]

Natalia Szitenhelm

08 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
23

Według GUS-u głównym kierunkiem emigracji Polaków - poza UE- jest Norwegia. fot. Czytelnik

Według Centralnego Biura Statystycznego (SSB) i GUS, liczba Polaków, którzy emigrują do Norwegii, wciąż wzrasta. Dobrze obrazuje to zdjęcie z jednego z polskich lotnisk nadesłane przez naszego czytelnika.
Zdjęcie zostało wykonane przez naszego czytelnika 7 stycznia na lotnisku Szczecin-Goleniów. Pasażerowie zmierzają w kierunku samolotu lecącego do Bergen.

Pan Tomasz (nazwisko do wiadomości redakcji) jest emigrantem zarobkowym, w Norwegii pracuje od dziesięciu lat. – Tak wygląda exodus naszych pracowników. Dalej nie ma widoku na poprawę, pomimo tak „dobrych” wskaźników w Polsce – podpisał zdjęcie.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Nadal emigrujemy

Polacy nie wyjeżdżają z Norwegii. Wręcz przeciwnie – każdego roku coraz więcej osób emigruje tutaj z Polski. W 2016 roku Norwegia była najpopularniejszym kierunkiem emigracji poza UE. Wzrost emigracji do Norwegii widać wyraźnie, porównując dane GUS-u na rok 2016 z 2010 – liczba Polaków przebywających powyżej 3 miesięcy w Norwegii na przestrzeni sześciu lat wzrosła o 35 tysięcy.

Często, zwłaszcza w polskich mediach, pojawia się teza, że Polacy masowo wracają z emigracji. Jest to prawda, tyle że nie dotyczy Skandynawii. Raport serwisu przeprowdzkowego Clicktrans.pl pokazuje, że w okresie od stycznia 2011 roku do marca 2017 osoby, które wracają lub przenoszą się do Polski, najczęściej przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii (50 proc. ankietowanych), Niemiec (20 proc.), Włoch (5 proc.), Francji (4 proc.), Holandii (3 proc.) i Belgii (3 proc.). >>> Treść raportu TUTAJ 

Potwierdzają to również dane GUS – mimo odnotowania dużej liczby wracających do ojczystego kraju, powroty rzadko wchodzą w grę w przypadku Polonii skupionej w Norwegii. 

Zapytaliśmy naszych czytelników, czy zdecydowaliby się na wyjazd z Norwegii. Większość – prawie 37 proc. pytanych osób – odpowiedziała, że nie, bo dobrze im się tu żyje. 27 proc. wyraziło chęć powrotu, a 26,7 proc. odpowiedziało, że chętnie by wróciło, ale byłoby to nierozsądne.   
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jerzy JURAS

02-03-2018 06:54

Propaganda,coraz wiecej Polakow wyprowadza sie z Norwegi

boj fra oszlo

11-01-2018 18:33

Tylko pytanie czy na tym zdjęciu to jest każdy Polakiem ????

...chyba po głowach i ciuchach widać ,że tak
...to nie znaczy ,że wszyscy Polacy powinni tyłem chodzić

Josef Satan

10-01-2018 07:39

2sort napisał:
Dobrze mowisz Rzetelnie , jasno i slusznie ........... tak jak prawdziwy Polak! Podziwiam takie konstruktywne wypowiedzi. Klasa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A w jakim celu rodak ma mowic z klasa, jezeli siedzi na prawdzie?
Prawda, nawet ta subiektywna, broni sie sama.

Marcin Kobinski

10-01-2018 01:31

Teraz tylko czekac podwyzszenia stop procentowych i norki sa w czarnej d.. i nawet ten nierzetelny artykul tego nie zamydli ,bo Tyle W nim prawdy co u diabla swieconej wody,

irek13

09-01-2018 16:33

Tylko pytanie czy na tym zdjęciu to jest każdy Polakiem ????? Jestem już od kilku lat na pewno żyje się lepiej i spokojniej niż w Polsce lecz po tam czasie i tak stwierdzam ze „ zielona wyspa „ się kończy .... Praca jest oczywiście dla wielu fachowców co podkreślam !! FACHOWCÓW język to nie dawne lata teraz większość wymaga go .

Josef Satan

09-01-2018 12:47

freewoman napisał:
napisał:
freewoman napisał:
Z kredytem czy bez.. zyje się dobrze w Polsce Ciesze się tylko ,że nie kupiłam domu w Norwegii,a była juz wizyta u meglera najlepiej sie czuję w Polskim domu na Polskiej ziemi ważne,że nie musze jeżdzić po Norweskiej ziemi Teslą
Pamietaj, abys przypieczetowala swietym sakramentem swoj zwiazek (jezeli w takowym jestes). Premier twierdzi, ze tylko w prawdziwej polskiej rodzinie malzenskiej zyje sie dobrze - bez przemocy i w duchu pana niebieskiego, z blogoslawieniem ksiedza dobrodzieja i wiankiem dzieciatek petajacych sie wokol nog.
A Tesli tobie i tak nie trzeba, w Polsce prawdziwy Polak jezdzi tylko dieslem na rope lub benzyne!!!!!

Ty to lepiej się módl,żeby w norkolandi nie było temperatury powietrza poniżej -40 w takim układzie nie bedziesz jeżdził Teslą tylko biegał za rowerem... lub tak zmarźniesz,ze nie bedziesz sie wcale poruszał tylko stanie w miejscu Tobie pozostanie... módl się, módl...


Ejtam, u mnie Tesla stoi sobie w stodole. Podgrzewam sobie ja suszarka do wlosow, wiec zimy sie nie boje.
Boje sie tylko, co prawdziwi polscy patrioci robia z Polska.....ale to juz inna para kaloszy.
Panna twojego pokroju i tak tego nie zrozumie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram