Turystyka

Na dalekiej północy powstanie niezwykłe obserwatorium. Będzie przypominać wieloryba

Monika Pianowska

17 listopada 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Na dachu budynku powstanie taras widokowy, z którego będzie można przy okazji oglądać zorze polarne. MIR/Dorte Mandrup/materiały prasowe

300 kilometrów na północ od granicy koła podbiegunowego, w norweskim miasteczku Andenes, powstanie nietypowy budynek. Na krańcu wyspy Andøya słynącej jako jedno z najlepszych miejsc do wypatrywania wielorybów pojawi się obserwatorium przypominające ogon jednego z tych morskich ssaków.
Tym razem jednak odpowiedzialne za wygląd budowli nie będzie biuro architektoniczne Snøhetta, które stworzyło m.in. koncepcję podwodnej restauracji czy hotelu w kształcie pierścienia. Międzynarodowy konkurs na projekt obserwatorium wielorybów, ogłoszony wiosną tego roku przez norweskie władze, wygrał duński zespół pod kierownictwem Dorte Mandrup.

Ukłon w stronę natury

Nowa atrakcja u wybrzeży Morza Norweskiego otrzyma nazwę The Whale, co w języku angielskim oznacza wieloryba. Nieprzypadkowo również kształtem będzie przypominać wielorybi ogon lub płetwę.
Obserwatorium wielorybów powstanie za kołem podbiegunowym.
Obserwatorium wielorybów powstanie za kołem podbiegunowym. MIR/Dorte Mandrup/materiały prasowe
Obserwatorium wielorybów w Andenes zostanie wykonane z materiałów, które pomogą budowli wpisać się w norweski krajobraz. Dach budynku pokryją kamienie, a z czasem również roślinność, kojarzone z przyrodą archipelagu Vesterålen.
The Whale będzie przypominać kształtem ogon wieloryba.
The Whale będzie przypominać kształtem ogon wieloryba. MIR/Dorte Mandrup/materiały prasowe
Zainteresowani obserwacją wielorybów na północy Norwegii będą mogli wypatrywać je zarówno z przeszklonego wnętrza The Whale, jak i kamiennego dachu. Poza widokiem morskich ssaków szczęśliwcom może udać się upolować zorzę polarną. Na terenie obserwatorium powstaną także m.in. restauracja i sklep z pamiątkami.
Biuro Dorte Mandrup pochwaliło się nowym projektem 1 listopada. Obserwatorium The Whale otworzy swoje drzwi dla gości w 2020 roku.
Wieloryby będzie można obserwować również ze środka.
Wieloryby będzie można obserwować również ze środka. MIR/Dorte Mandrup/materiały prasowe
Obserwatorium wielorybów będzie wtapiać się w norweski krajobraz.
Obserwatorium wielorybów będzie wtapiać się w norweski krajobraz. Źródło: MIR/Dorte Mandrup/materiały prasowe
Obserwatorium The Whale ma powstać w 2020 roku.
Obserwatorium The Whale ma powstać w 2020 roku. Źródło: MIR/Dorte Mandrup/materiały
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram