Turystyka

Połączenie sztuki, rzeźby i wyjątkowej architektury. Muzeum Kistefos zachwyca na każdym kroku

Maja Zych

13 października 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3

Budynek „The Twist” łączy dwie części parku i tworzy most nad rzeką Randselva. Kistefos / Laurian Ghinitoui

Połączenie światowej klasy architektury, historii przemysłu, instalacji artystycznych i imponującego parku rzeźb – to wszystko można znaleźć w muzeum Kistefos położonym w gminie Jevnaker w Oppland. W ubiegłym miesiącu otwarto tam też nową część wystawową, która swoim wyjątkowym wyglądem zachwyci nawet najbardziej surowych krytyków – budynek o zakręconym kształcie funkcjonuje nie tylko jako muzeum, ale też most, łączący ze sobą dwa brzegi rzeki Randselva. W środku można obejrzeć modernistyczne dzieła stworzone przez artystów z całego świata – a wszystko to w otoczeniu przepięknej norweskiej przyrody.
Kistefos to świetna opcja na jednodniowy wypad – obiekt znajduje się bowiem zaledwie 80 km od Oslo i można tam dojechać zarówno własnym samochodem, jak i pociągiem oraz autobusem.
Reklama

Z miłości do sztuki

Kistefos zostało założone w 1996 roku przez norweskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki Christena Sveaasa. Obecnie cały obiekt składa się z muzeum przemysłu, sali wystawowej i największego w całej Skandynawii parku rzeźb, gdzie znajduje się 46 wyjątkowych eksponatów. Misją Kistefos jest przede wszystkim zachowanie budynków i dziedzictwa przemysłowego rejonu oraz uczczenie najlepszej norweskiej i zagranicznej sztuki współczesnej.
Kistefos / Jeppe Hein
Kistefos / Jeppe Hein
Kistefos / Yayoi Kusama
Kistefos / Marc Manders

Most i muzeum w jednym

Najnowszą częścią obiektu, otwartą zaledwie w ubiegłym miesiącu, jest sześćdziesięciometrowy budynek „The Twist” projektu duńskiego biura architektonicznego Bjarke Ingels Group. Nietypowa budowla nad rzeką Randselva tworzy zarówno przestrzeń wystawową, most oraz formę sztuki – wszystko dzięki swojemu nietuzinkowemu kształtowi, który przypomina skręconą talię kart.
Źródło: Kistefos / Laurian Ghinitoui
Budowa trwała już od grudnia 2017 roku i zakończyła się w sierpniu 2019, a koszt projektu wyniósł aż 200 milionów koron. Wielkie otwarcie miało miejsce w środę 18 września – w ceremonii otwarcia nowej budowli The Twist brały udział mi.in królowa Sonja, premier Erna Solberg, minister finansów Siv Jensen czy duński książę Fryderyk.
Kistefos / Laurian Ghinitoui
Kistefos / Laurian Ghinitoui

Ostatnia szansa w tym sezonie

Muzeum Kistefos znajduje się w gminie Jevnaker w Oppland, zaledwie godzinę drogi od Oslo. Obiekt działa jedynie w sezonie od maja do października, jednak istnieje możliwość odwiedzenia zewnętrznego parku rzeźb również w pozostałych miesiącach. W 2019 Kistefos jest otwarte od 26 maja do 17 listopada, od wtorku do soboty w godzinach 11-17. Bilety normalne kosztują 150 koron, podczas gdy seniorzy, studenci i grupy muszą zapłacić 120 koron. Dzieci do 16 roku życia wchodzą natomiast za darmo.

Do muzeum można dojechać zarówno samochodem, jak i autobusem oraz pociągiem, wysiadając w Hønefoss i tam przesiadając się na lokalny autobus do Kistefos – przystanek, na którym należy wysiąść, nazywa się Kistefossvegen i jest położony około kilometra od samego muzeum.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Radoslaw Przylucki

14-10-2019 05:37

Dobrze jest napisane, gmina Jevnaker a Oppland to województwo

robert florczak

13-10-2019 18:32

Polecam,byliśmy lata temu i było super.Lustra są fantastyczne i wiele innych atrakcji .

Robert .

13-10-2019 08:19

Raczej w miejscowości Jevnaker w gminie Oppland

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram