Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Transport i komunikacja

Służby przypominają: nie wszystkie przejścia graniczne są otwarte

Natalia Szitenhelm-Smeja

08 lipca 2021 12:08

Udostępnij
na Facebooku
3
Służby przypominają: nie wszystkie przejścia graniczne są otwarte

Ogromne kolejki tworzą się zwłaszcza na przejściu granicznym w Svinesund. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/remy

Zmiana zasad podróżowania do Norwegii z krajów EOG/Schengen nie oznacza, że wszystkie lądowe przejścia w kraju fiordów są otwarte, informuje policja. Służby przypominają, że posiadanie certyfikatu covidowego nie oznacza, że można skorzystać z dowolnego punktu granicznego.
Reklama
- W  pełni zaszczepione osoby, które chcą szybko dotrzeć do Szwecji, wybierają inne przejścia graniczne niż te legalne [czyt. obecnie czynne], aby uniknąć stania w kolejce po powrocie do Norwegii. Uważają, że są zwolnione z kontroli ze względu na posiadanie certyfikatu covidowego. Tak nie jest - policja będzie nadal przeprowadzać kontrole graniczne na wewnętrznej granicy Schengen - poinformował Lars Aune, szef sztabu w Norweskim Urzędzie Policji (POD).

17 lądowych przejść

Policja informuje, że obecnie granicę Norwegii, zarówno drogą morską, powietrzną i lądową, można przekroczyć za pomocą 34 przejść, w którym działają także stacje testów w kierunku covid-19. Lądowych punktów granicznych czynnych jest 17.

Lista obecnie czynnych przejść granicznych wraz z godzinami otwarcia. 

Korzystanie z przejść, których nie wyszczególniono na liście, jest nielegalnym przekraczaniem granicy, informują służby.

Chaos na granicach po zmianie zasad

Od 5 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło zasadę dotyczącą podróżowania do krajów EOG i Schengen, zgodnie z którą osoby powracające z kraju, który na mapie infekcji Europy oznaczony jest kolorem zielonym, nie muszą poddawać się kwarantannie po przyjeździe do Norwegii.

Osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu na covid-19 i ozdrowieńcy, którzy chorowali w ciągu ostatniego półrocza, nie muszą rejestrować swojego pobytu przed wjazdem do kraju fiordów ani poddawać się testowi na covid na granicy.

Zmiana zasad spowodowała, że lotniska i przejścia graniczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Policja poinformowała, że aby uniknąć kolejek na najbardziej popularnym przejściu w Svinesund, kierowcy powinni rozważyć przekraczanie granicy między 24 a 10 rano, gdyż wtedy ruch w tym punkcie granicznym jest najmniejszy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Leon 1234

09-07-2021 09:19

Mam małe pytanie, czy wyjeżdżając z norwegii przez svinesund są długie kolejki czy to tylko przy wjeździe do norwegii tak sie czeka? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Rafik71

08-07-2021 14:45

Ja cię widze już jak robisz wspaniała karierę rewolucjonisty w Korei północnej ….tam potrzebują takich jak Ty ….

Don!

08-07-2021 12:42

Zobaczcie co wyprawia pasożytnicza ,urządnicza ,klasa próżniacza na całym świecie.Im pseudopandemia najbardziej pasuje bo mogą bezkarnie prześladować ,tresować normalnych ludzi i utrudniać im życie. Może pora usunąć ten nowotwór?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram