Transport i komunikacja

Ryanair znowu podnosi ceny. Drugi raz w tym roku

Natalia Szitenhelm

31 lipca 2019 12:06

Udostępnij
na Facebooku
1

Od listopada ubiegłego roku Ryanair wprowadza coraz większe zmiany (i wyższe ceny), jeśli chodzi o politykę bagażową. MN

Od lipca irlandzki przewoźnik ponownie podniósł ceny za bagaż podręczny, a także za pierwszeństwo wejścia na pokład. To już drugi raz w tym roku, kiedy w Ryanairze drożeją usługi, a sama linia podwyższa opłaty po cichu.
Podrożała przede wszystkim opcja priority pass, czyli pierwszeństwo wejścia na pokład, które jest najtańszą możliwością, by do samolotu zabrać dwie sztuki bagażu podręcznego, pisze serwis Fly4free. Od lipca pasażerowie za tę usługę zapłacą od 6-12 euro. Do tej pory maksymalny koszt priority pass wynosił 10 euro, zaś w listopadzie 2018 – przed zmianą polityki bagażowej – od 6 do maksymalnie 8 euro.  

Cena pierwszeństwa wejścia na pokład zależy od odległości do państwa, do którego lecimy. Oprócz tego znaczenie ma także czas wykupienia priority pass. Pierwsze 30 priorytetów danego lotu, jak podaje Fly4free, ma kosztować 6 euro. Wszystkie pozostałe będą droższe.
Reklama

Drożej za bagaż

Podwyżki będą także dotyczyć opłaty za bagaż rejestrowany do 10 kg. Do tej pory podczas rezerwacji na stronie przewoźnika trzeba było za niego zapłacić od 10-12 euro. Obecnie maksymalna cena za walizkę to aż 17,5 euro. Irlandzkie linie lotnicze zażyczą sobie także o 5 euro więcej za odprawienie bagażu na lotnisku. Do tej pory koszt usługi wynosił 20 euro, od lipca zaś 25 euro – i to niezależnie, czy pasażer nada walizkę w punkcie odprawy, czy na bramce, tuż przed wejściem na pokład. 

Przedstawiciele Ryanaira oficjalnie nie poinformowali o wprowadzanych podwyżkach. 29 lipca wystosowali za to komunikat prasowy, w którym przyznali, że – w związku z konkurencyjnymi cenami innych linii lotniczych – przewoźnik obniży koszty biletów o ok. 6 proc. Wychodzi więc na to, że niebawem podróż Ryanairem przestanie być „niskobudżetowa”, bo nawet jeśli ceny biletów minimalnie spadną, pasażerowie i tak dopłacą do wszelkich usług.
Jak działa polityka bagażowa Ryanair

Podwyżki po kryjomu

Ryanair znowu niezbyt afiszuje się z podwyżkami. W styczniu tego roku przewoźnik po kryjomu podniósł opłaty za bagaż i pierwszeństwo wejścia na pokład. Ponadto cenę priority pass uzależnił od momentu zakupienia przez podróżnych tej usługi, a także zapełnienia samolotu.
Linia lotnicza ma także problem z transparentnością cen niektórych usług. Tak jest np. z opłatą za podróż z niemowlakiem. Test Achats – najstarsza organizacja konsumencka w Europie – uważa, że przewoźnik egzekwuje ją niezgodnie z prawem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

01-08-2019 00:32

PolAker napisał:
Czas zacząć latać drogimi liniami

Ktorymi? Za ile? Jakie roznica w cenie?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram