Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pięć razy więcej zgonów niż rok temu: luty tragiczny pod względem wypadków drogowych Transport i komunikacja
Monika Pianowska 05 marca 2020
09:00

Pięć razy więcej zgonów niż rok temu: luty tragiczny pod względem wypadków drogowych

2
Skomentuj
Do dużej liczby śmiertelnych wypadków w tym roku przyczyniły się niekorzystne dla kierowców warunki atmosferyczne. stock.adobe.com/ licencja standardowa
W styczniu i lutym łącznie 18 osób straciło życie na norweskich drogach. To dwa razy więcej niż w tych samych miesiącach w ubiegłym roku i jednocześnie najtragiczniejszy wynik od 2016. Sam luty 2020 wypada pod tym względem pięć razy gorzej niż przed rokiem z bilansem 10 ofiar śmiertelnych, podają statystyki organizacji Trygg Trafikk (Bezpieczny Ruch Drogowy).

Skończyła się dobra passa

W ostatnich latach Norwegia figuruje w rankingach jako kraj, który może się poszczycić najmniejszą liczbą zgonów odnotowanych w wypadkach komunikacyjnych w Europie – zgodnie z raportem Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) w 2019 zginęło tam 110 osób. Chociaż to o dwie więcej niż w 2018, Norwegowie mieli powody do zadowolenia chociażby dlatego, że wśród ofiar śmiertelnych nie znalazło się żadne dziecko.
Reklama
Podczas gdy jednak w zeszłym roku najtragiczniejszy bilans wypadków drogowych odnotowano w Norwegii w grudniu, już na początku 2020 pojawiły się obawy, że wynik ten może zostać pobity głównie z powodu trudnych warunków atmosferycznych, stanowiących tej zimy szczególne wyzwanie dla kierowców w kraju fiordów.

Dwa razy tragiczniejszy początek roku

Pierwszy miesiąc bieżącego roku przyniósł 9 śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych, wśród których znalazło się dziecko. Większość miała miejsce na północy Norwegii – dla porównania w styczniu 2019 w Nordland nikt nie zginął.

Jeszcze gorzej wygląda podsumowanie lutego 2020. W ciągu drugiego miesiąca roku życie na norweskich drogach straciło 10 osób: sześciu mężczyzn i trzy kobiety, prawie wszyscy siedzieli za kółkiem. Jedna z ofiar nie została jeszcze zidentyfikowana na potrzeby raportu, podaje organizacja Trygg Trafikk (Bezpieczny Ruch Drogowy). W tym samym miesiącu 2019 roku zginęły łącznie tylko dwie osoby, a jeśli chodzi o bilans stycznia i lutego 2020, jest dwa razy gorszy niż przed rokiem – 9 zgonów w porównaniu do 18.
W lutym 2020 trzy osoby straciły życie na drodze w okręgu Viken, dwie w Trøndelag, dwie w Inland, po jednej w Vestfold, Rogaland i Nordland. Od początku bieżącego roku najwięcej zgonów w wypadkach komunikacyjnych odnotowano właśnie w Viken (7), natomiast najbezpieczniej jest jak do tej pory w Møre og Romsdal.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 06-03-2020 17:21

JaroslawPiotrBakowski napisał:
Kamil Przybył trochę szacunku dla ofiar ,nie wiesz w jakich warunkach to się wydarzyło.Matkę albo ojca lub kogoś z rodziny też byś nazwał głąbami?


...nie wymagaj za wiele od dżwigowego
...którego już nawet nie ma w Norwegii
...jego już nie ma, ale jego nienawiść pozostała

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jarosław Piotr Bąkowski
Jarosław Piotr Bąkowski 06-03-2020 10:42

Kamil Przybył trochę szacunku dla ofiar ,nie wiesz w jakich warunkach to się wydarzyło.Matkę albo ojca lub kogoś z rodziny też byś nazwał głąbami?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas