Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Oslo wyróżnione za wkład w bezpieczeństwo rowerzystów. Gmina otrzymała nagrodę Road Safety Award 2023

Monika Pianowska

20 maja 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Oslo wyróżnione za wkład w bezpieczeństwo rowerzystów. Gmina otrzymała nagrodę Road Safety Award 2023

Ceremonia odbyła się podczas największej na świecie konferencji kolarskiej Velocity. stock.adobe.com/licencja standardowa

Gmina Oslo otrzymała międzynarodową nagrodę „Road Safety Award 2023” Europejskiej Federacji Kolarskiej (European Cycling Federation) za rok 2023. To wyróżnienie za pracę Oslo na rzecz bezpieczniejszego i łatwiejszego życia pieszych i rowerzystów w stolicy kraju fiordów.
Ceremonia odbyła się podczas największej na świecie konferencji kolarskiej Velocity, która w tym roku miała miejsce w Lipsku w Niemczech (9-12 maja). Nagrodę w imieniu gminy odebrała przedstawicielka Rady Miasta Oslo ds. Środowiska i Transportu, Sirin Stav z Partii Zielonych (MDG).
– Urząd miasta dziesięciokrotnie przyspieszył tempo budowy ścieżek rowerowych, a my realizujemy ponad 100 działań związanych z bezpieczeństwem ruchu rocznie. 70 proc. ulic ma strefę ograniczenia prędkości do 30 km/h – powiedziała Stav, dzieląc się doświadczeniami z inwestycji Oslo w udogodnienia dla pieszych i rowerzystów. – Ruch rowerowy wzrósł o ponad 50 proc., a ponad trzy razy więcej osób postrzega Oslo jako miasto bezpieczne dla rowerzystów – dodała podczas konferencji.
Gmina Oslo otrzymała międzynarodową nagrodę „Road Safety Award 2023

Gmina Oslo otrzymała międzynarodową nagrodę „Road Safety Award 2023Źródło: MN

Rozwój, wygoda i przychylność pracownikom

Poza Oslo ECF postanowiła wyróżnić w innych kategoriach jeszcze trzy miasta. Za infrastrukturę rowerową nagrodę przyznano Helsinborgowi, gdzie powstał most Varvsbron łączący dzielnicę Oceanhamnen z centrum miasta i pobliskim węzłem transportu publicznego.
Essen natomiast ogłoszono w 2023 roku miastem z najlepszą siecią pracodawców przyjaznych rowerzystom. Liczby mówią same za siebie: działa tam obecnie 18 firm zrzeszonych certyfikatem Cycle-Friendly Employer.
Tytuł miasta najprężniej rozwijającego się w kierunku transformacji infrastruktury rowerowej zdobył zaś Heidelberg. 40 proc. jego mieszkańców używa rowerów jako głównego środka transportu do podróży w centrum miasta. Ruch rowerowy się zwiększa, Heidelberg odnotowuje też więcej wypożyczeń rowerów miejskich, zaś ich użytkownicy mogą wkrótce liczyć na jeszcze więcej parkingów, a także nowy program poprawy ścieżek między obszarami wiejskimi i miejskimi.
Źródła: Dagsavisen, traveltomorrow.com, velo-city2023.com
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok