Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ogromne zainteresowanie cyfrowym prawem jazdy. Prawie 700 tysięcy kierowców pobrało aplikację w ciągu doby Transport i komunikacja
Natalia Szitenhelm 04 października 2019
11:36

Ogromne zainteresowanie cyfrowym prawem jazdy. Prawie 700 tysięcy kierowców pobrało aplikację w ciągu doby

Skomentuj
Posiadacze mobilnej wersji prawa jazdy nie muszą posiadać przy sobie fizycznego dokumentu. flickr.com/Miljøpakken/CC BY-SA 2.0
Tylko w ciągu dwudziestu czterech godzin prawie 700 tys., a w ciągu trzech dni ponad 840 tys. osób pobrało cyfrowe prawo jazdy,  informuje Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens Vegvesen) w komunikacie z 2 października. Z mobilnej wersji dokumentu nie korzystają jednak tylko młodzi ludzie, najstarszy użytkownik ma… 95 lat.
Reklama
Zainteresowanie cyfrowym prawkiem przekroczyło oczekiwania, informuje Statens Vegvesen. Świadczy o tym chociażby fakt, że mobilną aplikację na smartfona pobrało nie tylko młodsze pokolenie, ale również ci bardziej wiekowi kierowcy. Jak informuje zarząd dróg, z cyfrowego prawa jazdy korzysta 10 osób powyżej 90 roku życia, najstarszy z kierowców ma 95 lat.

Udany start

W ciągu dwudziestu czterech godzin cyfrowe prawo jazdy na swój telefon pobrało 670 tys. kierowców. Choć początkowo niektórzy użytkownicy skarżyli się na trudności z uruchomieniem aplikacji, obecnie wszystko powinno działać bez zarzutu.

Z cyfrowego prawa jazdy można korzystać na jednym telefonie na raz. Osoby chcące pobrać aplikację na iPhone’a muszą posiadać system iOS w wersji 9.0 lub nowszej, zaś właściciele Androidów – 6.0 lub nowszy.

Posiadacze cyfrowego prawka nie muszą nosić przy sobie fizycznego dokumentu. Trzeba jednak pamiętać, że mobilne prawo jazdy na razie obowiązuje tylko na terenie Norwegii. Poza tym uprawnienia w cyfrowej wersji mogą posiadać kierowcy z norweskim prawem jazdy. Cyfrowe prawko nie zastępuje też dowodu osobistego czy paszportu.

Poniżej: po trzech dniach od wprowadzenia aplikacji z mobilnej wersji prawka korzysta już 848 000 kierowców.

Pierwsi w Europie

Statens vegvesen dumnie przyznaje, że Norwegia jest najprawdopodobniej pierwszym krajem w Europie, który w tak krótkim czasie wprowadził cyfrowe prawo jazdy na pełną skalę – prace nad projektem zaczęły się 10 miesięcy temu. Tak szybkie wprowadzenie mobilnego prawa jazdy było możliwe dzięki nowoczesnemu rejestrowi praw jazdy (Autosys).

Kliknij tu by pobrać aplikację.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z Bartoszem Lewandowskim Multinor finans

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas