Sport

W nartach urodzeni: ci zawodnicy już zdominowali sezon zimowy

Emil Bogumił

05 grudnia 2019 14:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Obecnym liderem Pucharu Świata w skokach narciarskich jest Daniel Andre Tande. Anna Nagel/www.skijumper.pl

Przełom listopada i grudnia to ulubiony okres fanów narciarstwa klasycznego. W tym czasie rozpoczynają się najważniejsze cykle – puchar świata w skokach narciarskich, biegach oraz kombinacji norweskiej. Tegoroczny start stoi kolorami norweskiej flagi. To zawodnicy właśnie z kraju fiordów stali się absolutnymi dominatorami dotychczasowych konkursów.
Skoki narciarskie i Norweg na czele tabeli. Kombinacja norweska i czterech Norwegów w czołówce. Biegi kobiet oraz mężczyzn i znów zawodnicy z kraju fiordów na pozycjach liderów. Norwescy narciarze już zdominowali kilka dyscyplin w sezonie zimowym i wszystko wskazuje na to, że nie zamierzają spocząć na laurach.

Norwegowie rodzą się w nartach biegowych

Aktualne klasyfikacje generalne w biegach narciarskich mogą wydawać się nudne. Skandynawkom najwyraźniej nie zaszkodziło przejście na emeryturę Marit Bjørgen – była królowa zimy doczekała się następczyń. Wśród pań dominują obecnie trzy Norweżki: Therese Johaug, Heidi Weng i Astrid Jacobsen. 

Równie „monotonnie” wygląda tabela mężczyzn. Przewodzi jej Johannes Høsflot Klæbo, jednak gdyby w drodze po trofeum powinęła mu się noga, Norwegowie nie muszą się martwić. Za jego plecami w rankingu znajduje się bowiem kolejny Norweg – Emil Iversen, a w czołowej dziesiątce Pucharu Świata znajdziemy jeszcze... pięciu innych reprezentantów kraju fiordów.

Dyskwalifikacje uchroniły skoczków przed norweską dominacją

Obecnym liderem Pucharu Świata w skokach narciarskich jest Daniel Andre Tande. Po zaledwie dwóch konkursach notuje on 60 punktów przewagi nad rywalami. Norwegowie mieli w planach zdominowanie nie tylko klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale również ostatniego konkursu w Finlandii. Przeszkodził im w tym jednak wadliwy sprzęt – przez nieodpowiednie kombinezony zdyskwalifikowano trzech zawodników z kraju fiordów. Gdyby nie to, być może podium w Kuusamo byłoby w pełni norweskie.
Zawodnicy z kraju fiordów świetnie łączą treningi skoków z biegami. Świadczą o tym ostatnie wyniki kombinatorów norweskich. W klasyfikacji generalnej dyscypliny na trzech pierwszych miejscach plasują się Norwegowie, z Jarlem Magnusem Riiberem na czele.

Ostatnie lata norweskiej radości?

Wiele wskazuje na to, że mogą to być ostatnie tak bogate w podia lata norweskich narciarzy. Jak informuje Norweski Związek Narciarski, spada liczba członków stowarzyszenia. Jest to przede wszystkim widoczne wśród biegaczy. Przez ostatnie 6 lat liczba zarejestrowanych zawodników zmniejszyła się o 17 proc. Działacze poszukują przyczyn tego trendu. Chcą też, by dyscyplina stała się dostępniejsza, a koszty jej uprawiania były niższe.

Jednak nie wszystko stracone. Tegoroczne sukcesy norweskich narciarzy mogą spowodować nowy „boom” na zimowe sporty. Światełko w tunelu zauważyli m.in. fani skoków narciarskich. Za sprawą sukcesów Maren Lundby dyscyplina ta staje się popularna wśród młodych dziewcząt. Być może swoich następców znajdą również biegacze?
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kamil Kurowski

09-12-2019 07:54

wcale nie!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram