Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie chcą wyjeżdżać, bo mają rodziny. Jednak co czwarty Polak będzie zarabiał za granicą Praca w Norwegii
Monika Pianowska 18 października 2019
09:35

Nie chcą wyjeżdżać, bo mają rodziny. Jednak co czwarty Polak będzie zarabiał za granicą

9
Skomentuj
Wśród powodów wyjazdu do pracy za granicę dominowały wyższe zarobki i lepsze warunki zatrudnienia. unsplash.com/ fot. Tommaso Pecchioli/ public domain
Prawie 25 proc. zapytanych osób deklaruje chęć wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, wynika z najnowszego badania „Monitor Rynku Pracy”. Autorzy sondażu, który skupiał się na rotacji na rynku pracy i zadowoleniu aktywnych zawodowo Polaków, sporą część analizy poświęcili również ich planom emigracyjnym. Czwartym wskazywanym przez respondentów jako cel przeprowadzki krajem jest Norwegia.
Wśród powodów wyjazdu do pracy za granicę dominowały wyższe zarobki i lepsze warunki zatrudnienia. Gotowe na opuszczenie kraju są w przewadze osoby młode z wykształceniem podstawowym, które zasiliłyby szczególnie branżę budowlaną, jak również hotelarstwo i gastronomię.
Reklama

Wyjeżdżają, ale nie tylko dla pieniędzy

37. edycję kwartalnego sondażu „Monitor Rynku Pracy”, opublikowanego w październiku przez firmę Randstad, przeprowadzono między 2 a 12 września 2019 na grupie 1000 respondentów. Prawie co czwarty z nich (24 proc.) bierze pod uwagę wyjazd za granicę do pracy w perspektywie najbliższego roku. Szczególnym zainteresowaniem polskich pracowników cieszą się Niemcy (27 proc.), Wielka Brytania (21 proc.) i Holandia (12 proc.). Poza podium plasują się Norwegia i USA (6 proc.).

Najczęstszą motywację do opuszczenia kraju w celach zarobkowych stanowią właśnie pieniądze. Aż 63 proc. zapytanych chciałoby wyjechać, żeby otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż w Polsce i mieć lepsze warunki zatrudnienia. W najnowszym badaniu „Monitor Rynku Pracy” niecała jedna trzecia respondentów – szczególnie osoby młodsze, dobrze wykształcone i o stałym zatrudnieniu – stwierdziła jednak, że wyjazd miałby im pomóc zmienić styl życia, nieco mniejsza grupa chciałaby się w ten sposób po prostu sprawdzić, a. 26 proc. nauczyć się języka obcego.
Polacy w Norwegii często znajdują zatrudnienie w branży budowlanej.
Polacy w Norwegii często znajdują zatrudnienie w branży budowlanej. MN

Głównie praca fizyczna: tymczasowo

Jak podaje Randstad, pracować za granicą chciałyby szczególnie młode osoby (34 proc.), z wykształceniem podstawowym (36 proc.). Większość respondentów zdecydowanych na opuszczenie kraju ma zamiar wykonywać pracę fizyczną. Wśród zdecydowanych na emigrację zarobkową przeważają właśnie osoby, które teraz pracują fizycznie. Są to zarówno pracownicy wykwalifikowani (36 proc.), jak i niewykwalifikowani (29 proc.). 33 proc. stanowią inżynierowie. Jak pisze Randstad, raczej garstka ankietowanych Polaków zaangażuje się za granicą w pracę biurową (8 proc.), stanowisko informatyka (5 proc.) lub nauczyciela (1 proc.). Przypływu polskich pracowników mogą się za to spodziewać budownictwo (35 proc.), branża finansowa oraz hotelarstwo i gastronomia (po 33 proc.).

Tylko 4 proc. z grupy skłonnej do pracy za granicę deklaruje, że byłby to wyjazd na stałe. Częściej respondenci szacowali, że opuściliby Polskę na okres od kilku miesięcy do dwóch lat (10 proc.), taki sam odsetek natomiast w ogóle nie wie, ile trwałaby emigracja zarobkowa.

Najważniejsza jest rodzina?

Ponad połowa osób (51 proc.), które z kolei nigdzie się nie wybierają, wskazuje rodziny i znajomych jako argument, by zostać w Polsce. Według analizy kwartalnego badania opublikowanej przez Randstad polscy pracownicy nie chcą nowego startu albo wskazują nieznajomość języka jako przeszkodę (29 proc.). Duża ich część jednak jest zwyczajnie zadowolona z warunków swojego zatrudnienia (28 proc.) i nie czuje potrzeby emigracji zarobkowej. To przede wszystkim młodzi ludzie na stanowiskach kierowniczych, specjaliści, inżynierowie, mistrzowie i brygadziści.

Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Obecnie realizowany jest w Polsce przez firmę badawczą Kantar Polska. Prowadzony jest poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie. ~Randstad

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Czejen
Czejen 22-10-2019 09:31

cham napisał:
No ale coz..............mamy teraz taki rzad, ktory dzieli ludzi na lepszych i gorszych[/quote]

No jak to? Przecież PO już nie rządzi. A kto wprowadził podział Polaków na tych lepszych (młodzi wykształceni z wielkich miast) i rzekomo gorszych (mohery)? PiS przeciwnie, próbuje zatrzeć te podziały, ale jeszcze daleka droga do naprawy tego, co Platforma zepsuła.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 21-10-2019 08:22

Xx1 napisał:
Jak się w Polsce mieszkało tam gdzie nawet przystanku autobusowego nie było i będąc w Polsce odwiedza się tylko rodzinne strony to wcale się nie dziwie ze się ma tak pesymistyczny obraz naszego kraju w głowie.
Chłopy jak lądójeta na lotnisku w dużym mieście to nie jedźta od razu do wsi tylko pozwiedzajta trochę, ludzi się popytajta, zobaczta ile się zmieniło.


Jam miastowy od pokolen, ale w Polsce widzialem duuuuuzo biedy. Jadac sobie pociagiem, wystarczy popatrzec sobie na \"krajobraz\" podmiejski....widoki czasami sa bardzo smutne.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 18-10-2019 17:24

Jak się w Polsce mieszkało tam gdzie nawet przystanku autobusowego nie było i będąc w Polsce odwiedza się tylko rodzinne strony to wcale się nie dziwie ze się ma tak pesymistyczny obraz naszego kraju w głowie.
Chłopy jak lądójeta na lotnisku w dużym mieście to nie jedźta od razu do wsi tylko pozwiedzajta trochę, ludzi się popytajta, zobaczta ile się zmieniło.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 18-10-2019 15:25

Napoleon dymani,rozbiory sprzedani,wojna oszukani kumona wyzyskani, kapitalizm kolonializm Niemiecki, było kiepso i lepiej nie będzie. Ale mistrzowie świata nadal wierzą w swoją potęgę hahaha

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 18-10-2019 14:48

Morten Ramm probowal pracowac w Polsce!!!!

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
bartonlini
bartonlini 18-10-2019 10:38

to prawda ze w Polsce robi się nieciekawie , Wszystkie kraje ościenne sie rozwijają a my się cofamy, A w szczególności cenny wody sa drastyczne w polsce 1,5L to może 3 nok a w Norkach 20 nok. Na pewno w norwegi jest troszkę lepiej Ale nie róbcie z swojego rodzinnego domu takiego szamba .

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 18-10-2019 10:20

W Polsce sie nieciekawie robi. Droga woda, prad za chwile kataster. Jak bedziesz
palil weglem w piecu to cie gestapo do lasu wywiezie.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas