Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zdelegalizować agencje pracy: związki zawodowe i politycy łączą siły w manifestacji Praca i prawo pracy
Monika Pianowska 15 listopada 2017
10:00

Zdelegalizować agencje pracy: związki zawodowe i politycy łączą siły w manifestacji

1
Skomentuj
Według norweskich związków zawodowych agencje pośrednictwa pracy zdominowały rynek, szczególnie w branży budowlanej. pxhere.com/ CC 0 (public domain)
15 listopada w Oslo odbędzie się strajk polityczny przeciwko branży pośrednictwa pracy, organizowany przez związki zawodowe we współpracy ze stołecznym oddziałem norweskiej konfederacji (LO). Akcja protestacyjna ma godzić w agencje zatrudniające budowlańców w okolicy Oslofjord (Akershus, Buskerud, Oslo, Østfold og Vestfold).
Uczestnicy zbierają się o godz. 14:00 pod gmachem Stortingu, natomiast około godz. 16:00 w lokalu Jæger przy ul. Grensen 9 rozpocznie się konferencja dotycząca dalszych działań w kierunku zniesienia możliwości werbowania pracowników przez agencje.

Koniec monopolu biur pośrednictwa?

Podstawowym problemem w oczach przedstawicieli związków zawodowych oraz pracowników zatrudnionych przez biura pośrednictwa są niestabilne umowy, które nie gwarantują wynagrodzenia w czasie choroby lub urlopu wypoczynkowego. Podkreślają, że agencje łamią podstawowe zasady dotyczące normowanego czasu pracy, jak również nadgodzin.
Organizatorzy protestu jako główne argumenty przeciwko agencjom pracy tymczasowej wytaczają ponadto, że pośrednicy nie zapewniają dogodnych warunków pracy na placach budowy, nie organizują szkoleń ani praktyk, doprowadzają do zmniejszenia produktywności. Oprócz tego agencje zdominowały rynek w branżach budowlanych i czerpią korzyści z samego faktu zatrudnienia pracownika.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Politycy po stronie budowlańców

Strajk polityczny w Oslo ma na celu zapewnienie osobom współpracującym z biurami pośrednictwa stabilnych umów na pełen etat oraz stałego wynagrodzenia.

Norweskie związki zawodowe wspierają w walce z biurami pracy tymczasowej politycy m.in. z Socjalistycznej Partii Lewicy (SV). SV złoży w parlamencie wniosek o całkowity zakaz wynajmowania pracowników tymczasowych w całym kraju i we wszystkich branżach, natomiast Partia Pracy (Ap) chce tylko częściowego zakazu działalności agencji w Oslo i Akershus.

Ze szczegółami odnośnie manifestacji można zapoznać się na stronie LO Oslo oraz w wydarzeniu na Facebooku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Pracowalem poprzez dwa biura posrednictwa pracy, jedno male i drugie wielkie miedzynarodowe. Obydwa mialy swoje standardowe umowy niezgodne z norweskim prawem pracy, ale chociaz jakis slad zatrudnienia byl. Potem robilem kilka miesiecy bez umowy bezposrednio w norweskiej spolce akcyjnej, w tym czasie prawie codziennie szef obiecywal mi ze jutro umowe wypisze. Dzwonilem wtedy do zwiazkow, ale powiedzieli mi ze nie zajmuja sie zatrudnionymi na czarno.
Dlatego nie wydaje mi sie , ze zakaz dzialalnosci biur posrednictwa pracy niczego nie rozwiaze. Rozwiazaniem byloby wprowadzenie w zycie przepisow wykonawczych egzekwujacych obowiazek podpisania z pracownikiem umowy przewidzianej prawem.
Pozdrawiam.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas