Polsko-norweski

Kalendarz 2023

Kup teraz

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Walka z naruszeniami w środowisku pracy: Arbeidstilsynet nałoży większe kary

Monika Pianowska

24 listopada 2022 15:10

Udostępnij
na Facebooku
Walka z naruszeniami w środowisku pracy: Arbeidstilsynet nałoży większe kary

Strony chcą również, aby Inspekcja Pracy rutynowo zgłaszała policji „poważne przestępstwa pracownicze”. stock.adobe.com/licencja standardowa

Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) otrzyma wkrótce pozwolenie na nakładanie znacznie wyższych kar niż obecnie. Chodzi o przypadki naruszeń wobec zatrudnionych w norweskich firmach, za które należy się grzywna. Głosowanie 24 listopada.
Za propozycję podwyższenia limitu kar za wykroczenia w środowisku pracy odpowiadają partie Høyre (Partia Konserwatywna), Frp (Partia Postępu) i Rødt (Czerwoni). Pomysł cieszy się poparciem większości w Stortingu, jednak partie rządzące, czyli Partia Centrum (Sp) i Partia Pracy (Ap), są mu przeciwne, mimo że na początku kadencji rząd zapowiadał walkę z dumpingiem socjalnym.

Rząd już nad tym pracował?

Strony chcą również, aby Inspekcja Pracy rutynowo zgłaszała policji „poważne przestępstwa pracownicze”. Dziś granica nakładanych przez Arbeidstilsynet mandatów wynosi 1,65 mln koron, podaje NRK. Nie wiadomo, jak bardzo stawki miałyby się zmienić, jednak jak twierdzi Mímir Kristjánsson z partii Rødt w rozmowie z NRK, mówi się o dziesiątkach milionów koron. – Kwota musi być zgodna z wielkością firmy, ale szczegóły ustala ministerstwo – wyjaśnia Kristjánsson.
Mímir Kristjánsson z partii Rødt mówi o dziesiątkach milionów koron więcej w przypadku kar dla pracodawców.

Mímir Kristjánsson z partii Rødt mówi o dziesiątkach milionów koron więcej w przypadku kar dla pracodawców.wikimedia.org/ fot. Ihne Pedersen/Rødt/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Maksymalne kary nakładane przez Norweską Inspekcję Pracy należą obecnie do najniższych w Norwegii w przypadku podobnych państwowych instytucji.
Partia Pracy tak mówiła o czwartkowym głosowaniu:

Uważamy, że zamiast zarządzać tym procesem poprzez wnioski do przegłosowania, najlepiej spojrzeć na niego w kontekście trwających już dużych porządków w życiu zawodowym.

Przedstawiciel parlamentu Runar Sjåstad twierdzi, że rząd poczynił już zaawansowane kroki.

Źródła: NTB, NRK
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram