Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pobyt w Polsce a pobieranie zasiłku dla bezrobotnych: co zrobić, by móc wyjechać Praca i prawo pracy
info@multinor.no 15 lipca 2018
08:00

Pobyt w Polsce a pobieranie zasiłku dla bezrobotnych: co zrobić, by móc wyjechać

1
Skomentuj
Przebywanie w Polsce nie zwalnia z regularnego wysyłania kart meldunkowych. fotolia.com/ royalty free
Podstawowym wymogiem, który należy spełnić, pobierając zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger), jest przebywanie na terenie Norwegii we wszystkie dni robocze. Istnieje jednak odstępstwo od tej reguły: można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju EOG.

Kto może przenieść zasiłek?

Przenieść zasiłek do innego kraju EOG może tylko osoba „całkowicie bezrobotna”  (z norweskiego helt ledig arbeidssøker). Oznacza to, że jeżeli przebywasz na permitteringu (nie dotyczy pracowników rotacyjnych i przygranicznych) lub pobierasz dagpneger z powodu zmniejszenia czasu pracy o co najmniej 50%, to nie możesz przenieść zasiłku. Niemożliwe jest to również w przypadku osoby, która uczestniczy w kursach lub szkoleniach oferowanych przez NAV.

Pamiętaj, że tylko uzyskanie druku PD U2 lub permittering dla pracowników przygranicznych/rotacyjnych daje możliwość wyjazdu z Norwegii w ciągu dni roboczych. W innych sytuacjach wyjazd z Norwegii jest możliwy tylko w weekendy i święta lub terminach uzgodnionych wcześniej z NAV.

Jakie wymogi stawia urząd?

Aby wyjechać z Norwegii w celu poszukiwania pracy w innym kraju, należy zawnioskować w NAV o druk PD U2. Druk ten upoważnia do wyjazdu na 3 miesiące. Podanie o PD U2 możesz złożyć po 4 tygodniach pobierania zasiłku, a data wyjazdu widniejąca na podaniu musi być nie wcześniejsza niż po 4 tygodniach od momentu wypełniania druku.

Dla ułatwienia przykład: jeżeli pobierasz zasiłek od 1 maja 2018, to zawnioskować o druk PD U2 będziesz mógł dopiero 29 maja 2018. A data wyjazdu, którą wpiszesz na podaniu, musi być nie wcześniejsza niż 26 czerwca 2018.
Reklama

Kiedy dostanę swój druk PD U2?

Jeżeli Twoje podanie o druk PD U2 zostanie pozytywnie rozpatrzone, druk ten otrzymasz na tydzień przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, że bez tego druku nie możesz wyjechać z Norwegii. Druk PD U2 należy dostarczyć do wojewódzkiego urzędu pracy w ciągu 7 dni od przyjazdu do Polski. Weź pod uwagę, że przebywanie w Polsce nie zwalnia cię z regularnego wysyłania kart meldunkowych.

Wyjazd do Polski bez druku PD U2 skutkuje utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Wakacje w Polsce?

Jeśli pobierasz dagpneger już od co najmniej 52 tygodni, przysługuje ci urlop bez obawy o to, że NAV cofnie wypłacanie zasiłku. Takim osobom przysługują 4 tygodnie urlopu, podczas których nadal wypłacane będą dagpenger. Pamiętaj jednak, że mimo przebywania na wakacjach trzeba wypełniać karty meldunkowe i widnieć na stronie nav.no jako osoba poszukująca pracy. 4 tygodnie urlopu można pobrać jednorazowo, podzielić na tygodnie, a nawet na pojedyncze dni. Zanim jednak wyjedziesz na wakacje, poinformuj o tym NAV.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Adamwp
Adamwp 19-11-2019 16:46

A jak to się ma do przepisów EOG?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas