Trwają rozliczenia podatków w Norwegii Trwają rozliczenia podatków w Norwegii
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Praca i pieniądze

Widmo strajku generalnego. Może wziąć w nim udział ponad 23 tysiące osób

Natalia Szitenhelm

07 kwietnia 2021 09:33

Udostępnij
na Facebooku

Pod koniec marca związki zawodowe (LO) zerwały negocjacje płacowe z NHO. /zdjęcie ilustracyjne Roland Magnusson - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Jeśli mediacje między Norweską Konfederacją Przedsiębiorców (NHO) a związkami zawodowymi (LO) nie przyniosą skutku, od niedzieli w Norwegii rozpocznie się strajk generalny. Udział w nim weźmie ok. 23,5 tys. pracowników z różnych branż.
Reklama
Do 10 kwietnia do północy związki zawodowe i NHO muszą uzgodnić warunki płacowe w ramach układu zbiorowego. Jeśli im się to nie uda, od niedzieli pracownicy wielu branż, w tym np. transportowej, rozpoczną strajk generalny, informuje LO w komunikacie prasowym z 6 kwietnia.

- Podejmujemy walkę o całe życie zawodowe przeciwko prowokacyjnym żądaniom NHO dotyczącym obniżenia wynagrodzeń, solidaryzujemy się, żądając dodatkowej podwyżki dla najniżej opłacanych - informuje cytowana w komunikacie liderka związków zawodowych Peggy Hessen Følsvik.

Szykuje się paraliż

LO publikuje pełną listę firm, których pracownicy zaczną strajkować, jeśli negocjacje z udziałem krajowego mediatora nie przyniosą skutku. Strajk może objąć m.in. przedsiębiorstwa transportowe, energetyczne, spożywcze czy sektor handlu i przemysłu. 

Wiadomo już, że jeśli dojdzie do strajku, przynajmniej 5,5 tys. kierowców autobusów nie będzie przewozić pasażerów, zgodnie z deklaracjami przedstawicieli LO.

Strajk tylko pogorszy sprawę?

W rozmowe z serwisem NRK przedstawicielka Konfederacji Przedsiębiorców,  Nina Melsom,  stwierdza, że rozpoczynanie strajku “nie posłuży krajowi, a zagrozi firmom i miejscom pracy”. - Strajk może dotknąć wiele firm, które już mocno odczuły kryzys, w jakim się znajdujemy - dodaje Melsom.

Poniżej: 25 marca związki zawodowe ogłosiły zerwanie negocjacji płacowych z NHO. 
Tegoroczne rozliczenie płac to tzw. rozliczenie przejściowe - tematem negocjacji są tylko wynagrodzenia.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram