Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Polityka

Rząd zaostrza wymagania wobec cudzoziemców: największa reforma od 2003 roku

Monika Pianowska

19 sierpnia 2019 12:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Chociaż zdaniem norweskiego ministra edukacji Jana Tore Sannera coraz więcej urodzonych w Norwegii osób o imigranckich korzeniach kształci się i radzi sobie na rynku pracy, w kwestii integracji w kraju fiordów wciąż pozostało sporo do zrobienia. flickr.com/ ks_kommunesektorensorganisasjon/ Foto: Sondre Steen Holvik/ CC BY 2.0

16 sierpnia norweski rząd zaprezentował plan największej reformy integracyjnej od 2003 roku, która ma zwiększyć samodzielność i efektywność uchodźców na rynku pracy po przyjeździe do kraju fiordów. Zakłada przede wszystkim zaostrzenie zasad programu wprowadzającego dla cudzoziemców: każdy jego uczestnik podpisze specjalną umowę uwzględniającą jego prawa i obowiązki, z których będzie się musiał wywiązać w określonym czasie w Norwegii.
Kompetencje każdego kursanta zostaną zweryfikowane przed rozpoczęciem programu, by ten został do nich dostosowany. Podstawą odświeżonego programu dla uchodźców będzie nauka języka norweskiego, jednak wymagania mają się nie ograniczać wyłącznie do niego, lecz także edukacji i umiejętności niezbędnych do aktywności zawodowej. Najmniej ambitnych kursantów czekają konsekwencje: odebranie zasiłków. Ponadto trudniej będzie uzyskać norweskie obywatelstwo.
Reklama

Żeby zmniejszyć bezrobocie

Chociaż zdaniem norweskiego ministra edukacji Jana Tore Sannera coraz więcej urodzonych w Norwegii osób o imigranckich korzeniach kształci się i radzi sobie na rynku pracy, w kwestii integracji w kraju fiordów wciąż pozostało sporo do zrobienia. Sanner wymienia szczególnie wysoki odsetek bezrobocia wśród przyjezdnych kobiet oraz problemy z edukacją na poziomie średnim u dzieci, które mieszkają w Norwegii od krótkiego czasu.

Ponadto według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (SSB) w ubiegłym roku 56 proc. świadczeń socjalnych trafiło do imigrantów, w Oslo było to już aż 71 proc. Status bezrobotnych po przyjeździe do Norwegii w ostatnich latach otrzymywały również rzesze osób ze zbyt słabym poziomem wykształcenia, co dyskwalifikowało je na norweskim rynku pracy. Zmienić ten stan i doprowadzić do zwiększenia liczby przyjezdnych, którzy sami potrafią się utrzymać, będzie miało zaostrzenie programu wprowadzającego dla cudzoziemców.

Imigrant podpisze specjalny kontrakt

Reforma ma polegać przede wszystkim na dostosowaniu programu indywidualnie do każdego kursanta po uprzednim zweryfikowaniu jego kompetencji. Na podstawie umiejętności i doświadczenia zdobytych przed przeprowadzką do Norwegii zainteresowany ma określić, w jakim kierunku chce się rozwijać w kraju fiordów i jakie zrealizować cele, a jednocześnie gmina zapewni mu ku temu warunki.

W porozumieniu z gminą w programie zostaną następnie zawarte wytyczne w formie umowy, np. czego dana osoba zobligowała się nauczyć, jakie ma zdobyć uprawnienia, na jakim stanowisku będzie pracować po zakończeniu kursu wprowadzającego oraz jaki poziom znajomości języka norweskiego ma osiągnąć. Poza tym musi przyswoić wiedzę o norweskiej kulturze i społeczeństwie, a kursanci posiadający dzieci zapoznają się także z przewodnikiem dla rodziców. Na zrealizowanie zobowiązań uczestnik kursu będzie miał narzucone ramy czasowe, od pół roku do czterech lat.

Nie nauczysz się języka? Stracisz socjal

Dotkliwe pod względem finansowym konsekwencje czekają jednak na osoby, którym nie uda się osiągnąć wymaganego poziomu znajomości języka norweskiego. Zgodnie z zapowiedziami premier Erny Solberg bezrobotni uchodźcy z niewystarczającymi kompetencjami językowymi pożegnają się ze świadczeniami socjalnymi.

Restrykcje uzasadniła faktem, że wiele osób żyje w Norwegii wyłącznie z socjali, chociaż mogą za darmo zapisać się na kurs norweskiego opłacany przez gminy. W innych przypadkach nawet wykorzystana pula zajęć nie wystarcza do opanowania języka, co z kolei stwarza bariery na rynku pracy. Zgodnie z nowym projektem prawo do pobierania zasiłków odzyskają dopiero ci, którzy zobowiążą się do kontynuowania nauki.
Reforma zakłada ponadto, że trudniej będzie o zmianę obywatelstwa. Norweski paszport dostaną wyłącznie ci, którzy opanują język w mowie na tyle, by być w stanie podjąć dyskusję na większość tematów i bez problemów poradzić sobie z rozmową w nieprzewidzianych sytuacjach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
io500

28-08-2019 07:55

FrP ,,rozebralo,, NAV i ukierunkowalo socjal na pomoc przede wszystkim jednej grupie ludzi-Norwedzy juz(dopiero!) to zauwazyli. Zeby dzis cos zalatwic w NAVie trzeba miec anielska cierpliwosc i duzzzzzo wolnego czasu!-wyglada ze ,,Ludzie sa dla Nich a nie Oni dla ludzi,,!!! Sytuacja diametralnie odwrotna do tej np z 2008r. Ciekawostka jest tez jak FrP radzi sobie z uchodzcami i imigrantami ktorych ciezko zagonic do roboty a na ktorych wszyscy placimy. Otorz zatrudniaja ich wlasnie np w Komunach a na ogol poprostu w budzetowce. Niech mi ktos zdradzi w takim razie roznice pomiedzy ,,takim klientem,, socjalu a budzetowki?????? Wlasnie!!! I tak na niego place i tak!!!!!!! To jest chore z punktu widzenia ekonomii. Nie wspomne, ze szlag czlowieka moze trafic kiedy slyszy, ze ,,imigranci ktorzy przybyli z pierwsza fala JUZ NIEDLUGO BEDA GOTOWI DO PRACY,,Kto z nas ma szmergla w takim razie i kto jest rasista?? Czyzby nie RZAD ktory czesto o to innych oskarza?????? 5 lat na aklimatyzacje???? 5 lat szkoly? 5 lat obijania sie? Kiedy ja przyjechalem otrzymalem info-,,PRACUJ I WYPRACUJ SOBIE EWENTUALNA POMOC( w NAVie wtedy bylo zdaje sie ok 80%) A JESLI TEGO NIE ZROBISZ-WRACAJ-NIC TU NIE DOSTANIESZ, NIC TU PO TOBIE,, Nigdy tego nie zapomne bo otrzymalem wiadomosc-zadbaj sam o siebie i tak zrobilem choc byly momenty zwatpienia. Jesli chcecie cos zmienic bedzie klopot ale absolutnie zapomnijcie o FrP i na pewno o Partii Pracy(to bylby kolosalny blad!!!!) Zaproponuje Wam tylko i wylacznie Senterpartiet i nic wiecej i IDZCIE NA WYBORY,RUSZCIE D. I ZMIENCIE RZECZYWISTOSC CHOC TROCHE BO JEST CHORA a te bzdury w gazetach o wiekszej kontroli nad naplywem uchodzcow to zwykla kielbasa wyborcza-robal na haczyku ktory macie polknac!!!!!!!!!

55555555 55555555

22-08-2019 16:48

Tak a co z nimi zrobią jak im już te zasiłki pozabierają...deportują? hahahah no nie, przecież to był by rasizm hahaahah... ludzie, będzie po prostu większa przestępczość i tyle bo z czego trzeba będzie żyć ...gadanie o płaceniu podatków jest śmieszne ...jeśli tak przejmujecie się losem tego kraju i jesteście na tyle naiwni idźcie do urn wyborczych i głosujcie... może się coś zmieni... hehehe

Kragerø

20-08-2019 17:19

Rozumiem że uciekli z kraju gdzie wojna gwałty i iinne straszne ohydne sytułacje. Niech mają okres ochronny 4 lata choc to trudne wymazać z pamięci gdzie mordują Ci żone i dzieci i tak bez chwili pojsc do pracy. Kilka lat niech pomagają ale później niech zaczną pracowac i żyć. Choc to slowa moje ktory nigdy nie przezył to co oni

Stash Qu

20-08-2019 05:35

@5555555 5555555
Mnie obchodzi, głównie jako podatnika, który współsponsoruje ten cyrk. I skoro już trzeba było ich przyjąć to warto zagonić ich do pracy albo wydalić. Cieszy mnie, że rząd norweski w sytuacji złej kondycji budżetu nie ogranicza się tylko do podnoszenia podatków i opłat, ale faktycznie stara się ograniczać też bezsensowne wydatki. Najwyższa pora aby niektóre, uprzywilejowane jak dotąd grupy, zapracowały na siebie.

55555555 55555555

19-08-2019 20:51

A kogo to obchodzi na Polskim forum co dostają za darmo "uchodźcy"...?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram