Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec taryfy ulgowej dla uchodźców. Bez znajomości norweskiego stracą zasiłki Polityka
Maja Zych 05 sierpnia 2019
14:09

Koniec taryfy ulgowej dla uchodźców. Bez znajomości norweskiego stracą zasiłki

2
Skomentuj
Osoby pochodzące z Afryki i Azji stanowiły aż 86 proc. wszystkich imigrantów korzystających z pomocy opieki społecznej w 2017 roku pxhere.com / CC0 Public Domain
W ostatnich dniach premier Erna Solberg potwierdziła, że zapowiadana od dłuższego czasu propozycja zaostrzenia wymagań wobec uchodźców zostanie jesienią rozpatrzona przez polityków w Stortingu – chodzi o zmianę prawa umożliwiającą odebranie świadczeń socjalnych bezrobotnym imigrantom, którzy nie opanowali w dostatecznym stopniu języka norweskiego.
W ten sposób rząd chce walczyć z osobami, które nadużywają możliwości oferowanych im przez państwo dobrobytu i ze względu na zbyt słabe umiejętności językowe nie mogą znaleźć pracy.
Reklama

Ostrzejsze wymagania

Obowiązek nauki norweskiego miałby dotyczyć azylantów i uchodźców, którzy otrzymali prawo pobytu w Norwegii – na początku chodziłoby jedynie o imigrantów poniżej 30 roku życia, a dopiero z czasem prawo miałoby zostać rozszerzone na pozostałe grupy wiekowe.

Premier tłumaczy, że wiele z takich osób żyje tylko i wyłącznie z zasiłków, mimo że przysługuje im prawo do uczestnictwa w darmowych kursach norweskiego, które opłacane są przez gminy. Jak się okazuje, wykorzystanie puli zajęć w wielu przypadkach nie wystarcza, a bariera językowa sprawia, że nie mogą znaleźć zatrudnienia. Zmiany mają dlatego bardziej sprecyzować warunki uczęszczania imigrantów na takie zajęcia – ma m.in. powstać zapis, który będzie upoważniał do otrzymania pomocy socjalnej jedynie w przypadku podjęcia dalszej nauki języka.

– Język norweski jest kluczem do rynku pracy i norweskiego społeczeństwa; trzeba nauczyć się języka, żeby zdobyć pracę, przyjaciół i znajomych – powiedziała premier Solberg.

Erna Solberg liczy też, że jeśli propozycja spotka się z aprobatą większości polityków, zmiany uda się wprowadzić w życie już w przyszłym roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 07-08-2019 00:57

Wloczykijaszlak napisał:
A takie tłuste kobiety jak Erna powinny mieć zakaz otwierania paszczy.

Ciekawe jaki zakaz powinien mieć Pawel Z. von Wloczykijszlak...?

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Paweł Z.
Paweł Z. 06-08-2019 18:41

A takie tłuste kobiety jak Erna powinny mieć zakaz otwierania paszczy.

-15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas