Polityka

Rekordowa liczba Polaków zagłosuje za granicą: wynik zdecydowanie lepszy niż w 2015 roku

Emil Bogumił

17 czerwca 2020 09:15

Udostępnij
na Facebooku

W wyborach zagłosuje prawie 330 tys. Polaków mieszkających za granicą. stock.adobe.com/standardowa/Daniel Jędzura

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych, 15 czerwca minął termin zgłaszania chęci głosowania za granicą w wyborach prezydenckich . Według danych opublikowanych przez resort, na spisie wyborców znalazło się 330 tys. osób. Większość z nich zagłosuje korespondencyjnie.
Reklama
Jak wynika ze statystyk MSZ, najbliższe wybory prezydenckie cieszą się rekordową popularnością wśród Polaków mieszkających za granicą. 330 tys. zgłoszeń to dotychczasowy rekord. Na I turę w wyborów prezydenckich w 2015 roku zarejestrowało się 196 tys. osób. Dwa tygodnie później głosowało 257 tys. Polaków mieszkających poza ojczyzną. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych (2019) za granicą zagłosowało 314 tys. osób. Jak poinformował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, większość zgłoszonych chciałaby oddać głos korespondencyjnie. ‒ Wszystko wskazuje, że idziemy na rekord zgłoszeń. To pokazuje, że nie ma mowy o jakichś problemach z głosowaniem za granicą ‒ stwierdził w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Gdzie zagłosujemy tylko korespondencyjnie?

Tylko korespondencyjnie będą mogli zagłosować Polacy mieszkający w Norwegii, na Filipinach, w Argentynie, Australii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Kolumbii, Luksemburgu, Maroku, Meksyku, Niderlandach, Niemczech, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajlandii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Jak informuje MSZ, decyzja o takim rozwoju sprawy nie zależała od polskiego resortu. W kilku państwach Polonia nie będzie mogła oddać głosu. Są to: Peru, Chile, Kuwejt, Wenezuela, Korea Północna i Afganistan.

Poniżej: komunikat MSZ w sprawie głosowania za granicą.
Na wybory prezydenckie w Norwegii zarejestrowało się 14 705 wyborców. Największą reprezentacją posiadać będzie Polonia w Wielkiej Brytanii, gdzie do spisu wyborców dopisało się ponad 100 tys. osób. Liczną reprezentację stanowić będą głosy oddane w Niemczech (50 tys.), Stanach Zjednoczonych (25 tys.) oraz w Irlandii (20 tys.).

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 28 czerwca 2020. Głosy będzie można oddać od 7:00 do 21:00. W kampanii wyborczej udział bierze 11 kandydatów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram