Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Polityka

Pracował na stacji benzynowej, teraz zostanie najmłodszym burmistrzem w historii Norwegii

Monika Pianowska

17 września 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Pracował na stacji benzynowej, teraz zostanie najmłodszym burmistrzem w historii Norwegii

19-latek do tej pory pracował na stacji Esso. stock.adobe.com/ fot. Roland Magnusson/ tylko do użytku redakcyjnego

Håvard Handeland ma 19 lat i przejmie stery jako burmistrz norweskiej gminy. Polityk Partii Pracy (Ap) jest prawdopodobnie najmłodszym liderem lokalnych władz w historii Norwegii.
Obecnie urzędujący na stanowisku gminy Sauda w okręgu Rogaland burmistrz Asbjørn Birkeland po ośmiu latach traci władzę na rzecz nastoletniego kolegi po fachu. Stało się to jasne po intensywnych negocjacjach 12 września.

Nowy rekordzista

Poniedziałkowe wybory zakończyły się tym, że Partia Centrum (Sp), Partia Pracy (Ap) i Partia Konserwatywna (H) uzyskały tę samą liczbę przedstawicieli w radzie gminy, ale to Handeland zostanie burmistrzem po negocjacjach Ap z obiema pozostałymi partiami.
– Skończyło się na współpracy z prawicą. Najważniejsza jest dla nas polityka i czujemy, że z Partią Konserwatywną zajdziemy najdalej – powiedział 19-latek w komentarzu dla VG.
Håvard Handeland będzie najmłodszym burmistrzem Norwegii w historii. Pobił rekord, który wcześniej ustanowił Jonas Andersen Sayed (KrF) po tym, jak w ostatnich wyborach został burmistrzem Sokndal w wieku 21 lat, pisze NTB. Handeland dołączył do Ap w 2019 roku, jako 14-latek.

Z Esso do rady gminy

Nowy lider rady Sauda jest jak większość młodych ludzi. Do tej pory pracował na pół etatu na stacji benzynowej Esso. Zajmuje także tymczasowe stanowisko w gminie w wydziale usług zorganizowanych. Dwiema najważniejszymi kwestiami, którymi chce się zająć jako burmistrz, są przemysł i zjawisko starzejącego się społeczeństwa w jego gminie.
Talent Partii Pracy obejmuje stanowisko burmistrza po tym, jak jego ugrupowanie uzyskało w wyborach 26,2 proc. poparcia. 31-letni wykładowca Paul Løyning to dawny nauczyciel Håvarda Handelanda. Teraz będzie jego zastępcą w gminie Sauda.
Źródła: VG, NRK, NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok