Polityka

Minister Waszczykowski spotkał się z ambasadorem Norwegii. Jednym z tematów było Baltic Pipe

Maja Zych

27 grudnia 2017 11:56

Udostępnij
na Facebooku

Minister Spraw Zagranicznych dobrze ocenił misję ambasadora Klepsvika. By Karolina Siemion-Bielska (Ministerstwo Spraw Zagranicznych PL) [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski przyjął z wizytą ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce. Spotkanie odbyło się z powodu kończącej się misji Karstena Klepsvika, który zajmuje stanowisko od 2013 roku.
Wśród tematów poruszonych na spotkaniu pojawiła się m.in. kwestia Baltic Pipe, czyli projektu, dzięki któremu zapewniony ma zostać transport norweskiego gazu do Polski.
Reklama

Rozmowa podsumowująca misję

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski zaprosił ambasadora, aby podsumować jego misję oraz podziękować za kilkuletnią współpracę i osobisty udział Klepsvika w rozwijaniu polsko-norweskich relacji. Podkreślił także wkład obydwu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa, w politykę wschodnią oraz ich zaangażowanie w regionie Morza Bałtyckiego i w obszarze Arktyki.

– W okresie pełnienia przez [Karstena Klepsvika – przyp. red] misji w Polsce nastąpił znaczący wzrost dynamiki dialogu polsko-norweskiego – ocenił minister Waszczykowski.

Zwrócił też szczególną uwagę na dobrą współpracę w kwestii Funduszy Norweskich i EOG, które są znaczącym wsparciem finansowym dla inicjatyw rozwojowych w Polsce.

Karsten Klepsvik pełni funkcję Ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce od 20 marca 2013 r. Na początku 2018 roku stanowisko przejmie Olav Myklebust, który posiada duże doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

Kwestia Baltic Pipe

Podczas rozmowy z ambasadorem poruszona została także kwestia projektu Baltic Pipe oraz zacieśnienia współpracy energetycznej między Polską a Norwegią.

Projekt składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zbudowanie połączenia między Danią i Norwegią, co umożliwi przesyłanie surowca między tymi państwami. Następnym krokiem będzie rozbudowa duńskiej zdolności przesyłowej w naszym kierunku i stworzenie połączenia gazowego z Polską.

Źródło: MSZ, biznesalert.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram