Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Polityka

12,5 miliarda koron na wzmocnienie obrony powietrznej Norwegii. To największa taka inwestycja od 30 lat

Monika Pianowska

15 listopada 2023 15:40

Udostępnij
na Facebooku
12,5 miliarda koron na wzmocnienie obrony powietrznej Norwegii. To największa taka inwestycja od 30 lat

NASAMS to rozproszony i połączony w sieć naziemny system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski rząd proponuje inwestycje w nowe, nowoczesne rakiety dla dzisiejszej obrony powietrznej. Ponadto uzupełniony zostanie cały sprzęt obrony powietrznej, który Norwegia przekazała Ukrainie.
Prezentowany przez władze pakiet zawiera m.in. trzy różne rakiety NASAMS (o krótszym, średnim i większym zasięgu) oraz nowe rakiety dla wozów bojowej obrony powietrznej – pisze rząd w notatce prasowej.
– Teraz robimy krok w stronę nowej generacji obrony powietrznej. Jesteśmy w punkcie zwrotnym dla bezpieczeństwa w Europie i Norwegia pilnie musi wdrożyć nowoczesną obronę powietrzną – mówi Minister Obrony Bjørn Arild Gram cytowany w komunikacie rządowym.

Bezpieczeństwo narodowe priorytetem

Wszystkie rakiety produkowane są przez amerykańską firmę Raytheon, dla której dostawcą części jest norweski przemysł obronny. Pozostałe dwa zamówienia zostaną zakupione bezpośrednio od Kongsberg Defence and Aerospace.
Rząd podaje, że w ramach odzyskiwania datków dla Ukrainy około 5,1 miliarda koron na projekt będzie pochodziło ze środków programu Nansen, zaś około 7,4 miliarda z regularnego budżetu państwa.
Na zdjęciu: System obrony powietrznej Mistral.

Na zdjęciu: System obrony powietrznej Mistral.Źródło: Fot. Norweskie Siły Zbrojne

Według władz projekt będzie nie tylko największą pojedynczą inwestycją w obronę powietrzną od trzech dekad, ale nastąpi w rekordowym czasie. To w związku z faktem, że zapotrzebowanie na zwiększoną obronność na arenie międzynarodowej znacznie wzrosło.

Tempo na wagę złota

Przezbrajanie bojowej obrony powietrznej mogłoby nastąpić już w latach 2024 i 2025. NASAMS zostaną dostarczone prawdopodobnie w 2026 r., natomiast nowe rakiety mogą pojawić się od 2028 r. NASAMS to najlepszy na świecie system ochrony przed zagrożeniami z powietrza.
– Czas dostawy jest dłuższy, niż byśmy chcieli. Właśnie z tego powodu ważne jest, abyśmy podjęli nadzwyczajne środki w celu przyspieszenia realizacji zamówienia. Dalszy rozwój obrony powietrznej będzie głównym tematem nadchodzącego planu długoterminowego – komentuje Gram.
Źródło: regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok