Polacy w Norwegii

Od dziś w konsulacie ruszają bezpłatne porady prawne. Jak skorzystać z pomocy prawnika?

Natalia Szitenhelm

16 grudnia 2019 10:50

Udostępnij
na Facebooku

Polacy, którzy potrzebują konsultacji z prawnikiem, teraz będą mogli skorzystać z tej opcji bezpłatnie. stock/adobe.com/standardowa/Paul

16 grudnia Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo rusza z projektem, w ramach którego Polonia norweska będzie mogła skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Darmową pomoc adwokata będą mogli uzyskać również ci, którzy są poszkodowani w głośnym skandalu NAV-u, gdy urzędnicy niesłusznie odmawiali wypłaty zasiłków za granicę.
Reklama
Program zrealizowany zostanie we współpracy z siedmioma kancelariami prawnymi, zatrudniającymi polskojęzycznych adwokatów lub udzielających pomocy przy udziale tłumaczy, informuje konsulat.  

Porady udzielane będą w zakresie: prawa pracy, prawa rodzinnego, prawa ochrony dziecka (BVT), prawa karnego, prawa spółek, prawa budowlanego, prawa spadkowego, prawa administracyjnego, ubezpieczeń, odszkodowań, przepisów dot. cudzoziemców (UDI).  

Poradnictwo nie obejmuje sporządzania pism, a także zastępstwa adwokackiego (udziału adwokata) przed sądami lub urzędami. Informacji dotyczących kwestii uzyskania bezpłatnej pomocy adwokackiej w sprawach sądowych lub urzędowych można uzyskać w ramach udzielanej porady. Bezpłatna pomoc adwokacka może zostać przyznana zgodnie z zasadami prawa norweskiego.

Od dziś można umówić się na darmową poradę prawną. Konsulat informuje także, że pomoc adwokacką mogą uzyskać ofiary przemocy. Z myślą o nich stworzono stronę przemoc.no.
stock.adobe.com/standardowa/Mike Fouque
By umówić się na spotkanie z adwokatem, należy skontaktować się z daną kancelarią, która świadczy porady prawne w ramach projektu. 

Tutaj znajduje się tabela z terminarzem bezpłatnego poradnictwa prawnego, a także numerami kontaktowymi do kancelarii i adresami konsultacji. 

Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo nie ponosi odpowiedzialności za jakość porad udzielanych przez kancelarie adwokackie.

Pomoc dla poszkodowanych w skandalu NAV

Od 2012 roku Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) źle interpretował europejskie przepisy, przez co odmawiał przyznawania zasiłków osobom, które przebywały za granicą – w tym w Polsce.
W związku z tym rząd Norwegii uruchomił środki finansowena bezpłatną pomoc prawną dla osób, które są poszkodowane w wyniku błędnej decyzji urzędników.

Bezpłatna pomoc adwokacka przysługuje wszystkim, którym odmówiono, zatrzymano lub zażądano zwrotu świadczeń z powodu faktu, iż po 1.06.2012 r. tymczasowo przebywali w innym kraju EOG. Wsparcie władz norweskich zapewnią środki pieniężne dot. bezpłatnej pomocy prawnej dla osób, które chcą odwołać się od nowej decyzji NAV, zmieniającej bądź utrzymującej poprzednią decyzję.
~Wydział Konsularny RP

Wydział Konsularny we współpracy z jedną z kancelarii adwokackich uruchomil bezpłatną pomoc prawną (porady oraz zastępstwo adwokackie) dla Polonii – osób poszkodowanych błędnymi praktykami NAV oraz skazanych w powyższych sprawach. Pomoc ta udzielana będzie przez adwokatów polskojęzycznych.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram