Komunikat prasowy

Obowiązek poddania się testowi na covid-19 podczas przekraczania norweskiej granicy. Nowe przepisy

Natalia Szitenhelm

31 grudnia 2020 14:51

Udostępnij
na Facebooku
55

Rząd informuje, że centra testowe na przejściach granicznych będą miały zwiększoną możliwość wykonania testów. / zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/argot

31 grudnia po południu Norwegia zmienia przepisy - od 2 stycznia każdy podróżujący z tzw. czerwonego kraju musi poddać się testowi na koronawirusa.
Reklama
Zmiany ogłosiła premier Erna Solberg podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Od 2 stycznia 2021 rząd wprowadza obowiązek poddawania się testom na obecność covid-19 dla przekraczających granicę Norwegii - stwierdzono w rządowym komunikacie prasowym. - Test należy wykonać jak najszybciej i nie później niż jeden dzień po przylocie. Podróżni muszą poddawać się kontroli granicznej podczas przekraczania norweskiej granicy. Kilka mniejszych przejść granicznych zostanie zamkniętych - poinformowano.

W gotowości

Rząd informuje, że centra na przejściach granicznych będą miały zwiększoną możliwość wykonania testów. - W miarę możliwości badanie powinno odbywać się na lotnisku lub innym przejściu granicznym. Jeśli tak się nie stanie, podróżny musi skontaktować się z gminą lub innym punktem diagnostycznym, by wykonać test - czytamy w komunikacie. 

Władze martwi ryzyko pojawienia się nowych ognisk infekcji wśród cudzoziemców wracających do Norwegii po okresie świąteczno-noworocznym. Rząd obawia się również tzw. angielskiej mutacji koronawirusa, którego przypadki odnotowano już w kraju fiordów.
- Gdyby ta mutacja rozprzestrzeniła się w Norwegii, prawdopodobnie wymagałoby to całkowitego zamknięcia społeczeństwa. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nowy wariant wirusa się nie rozprzestrzenił. Testy to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy podróżujący z krajów czerwonych są nosicielami tego wirusa - powiedziała Erna Solberg na konferencji.

Za 4 tygodnie nowa ocena sytuacji

Obowiązek przeprowadzania testów dla podróżujących z tzw. krajów czerwonych wynika z ocen przeprowadzonych przez Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) i Urzędu ds. Zdrowia. 

Instytucje ponownie ocenią potrzebę wykonywania testów za cztery tygodnie. Rząd informuje, że naruszenie obowiązku przeprowadzenia testu może podlegać karze grzywny. Nie jest jednak na razie znana jej wysokość.

Z obowiązku poddania się testowi zwolniono:

- dzieci poniżej 12 roku życia
- dyplomatów
- pracowników transgranicznych
- kierowców w transporcie dalekobieżnym

Komunikat Urzędu ds. Zdrowia:
Wszystkich, którzy nie są z niego zwolnieni, nadal obowiązuje:

 - okazanie na granicy negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego mniej niż 72 godziny przed wjazdem do kraju fiordów,
- okazanie wypełnionego formularza rejestracyjnego
Dopuszczalne są wyniki testów metodą PCR lub za pomocą szybkiego testu antygenowego. Dokument być wystawiony w języku norweskim, szwedzkim, duńskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

Następujące osoby nie muszą przedstawiać na granicy zaświadczenia o negatywnym wyniku testu:
- obywatele Norwegii;
- cudzoziemcy mieszkający w Norwegii z pozwoleniem na pobyt lub prawem pobytu;
- cudzoziemcy, którzy są absolutnie niezbędni, aby móc zapewnić odpowiednie działanie funkcji krytycznych dla - społeczeństwa lub realizować podstawowe potrzeby ludności, a odmowa wjazdu stanowiłaby zagrożenie dla życia i zdrowia;
- cudzoziemcy podczas tranzytu;
- cudzoziemcy, którzy regularnie przybywają do Norwegii ze Szwecji lub Finlandii, żeby pracować lub studiować, lecz za wyjątkiem personelu medycznego, który znajdował się poza terytorium Norwegii dłużej niż siedem dni;
- osoby ubiegające się o azyl albo przesiedlani uchodźcy;
- cudzoziemcy z zezwoleniem na pobyt w Norwegii, zgodnym z przepisami o imigracji w ramach łączenia rodzin;
- osoby związane z dyplomacją, służbami zagranicznymi lub działalnością ambasady;
- określone grupy personelu wojskowego;
- cudzoziemcy pracujący przy przewozie towarów i pasażerów lub będący w drodze do wykonania takiego zlecenia lub po jego wykonaniu;
-piloci i marynarze w drodze do wykonania zlecenia albo po jego wykonaniu;
- dzieci poniżej 12 roku życia
~Helsedirektoratet

Testy na granicy

Także obecna na konferencji szefowa resortu sprawiedliwości Monica Mæland poinformowała, że testy mają być wykonywane na przejściach granicznych/lotniskach. Początkowo mogą jednak występować trudności - centra testowe mogą być przepełnione. - W związku z tym wymaga się, aby badanie odbyło się jak najszybciej i nie później niż w ciągu 24 godzin od przybycia - powiedziała. 

Władze poinformowały, że centra testowe muszą zwiększyć wydajność. 

Mæland poinformowała, że władze zdecydują które przejścia graniczne zostaną zamknięte.

Lista obecnie czynnych przejść granicznych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

06-01-2021 00:16

kaszub napisał:
Jestem ciekaw czy obowiązują mnie jakieś testy, jeśli przeszedłem covida w Polsce. Czy honoruja test na przeciwciała?
www.regjeringen.no/no/tema/Koronasituasj...id2702867/#tocNode_2
\"Dersom du kan dokumentere at du i løpet av de siste seks månedene har gjennomgått covid-19, gjelder ikke reglene om innreisekarantene og smittekarantene for deg. Testen må være tatt da du var syk og ha påvist coronavirus gjennom viral RNA molecular testing (PCR). Såkalt antistofftest er ikke tilstrekkelig. Det er ikke et krav om at testen må ha vært gjennomført i Norge. Testen må være minst 2 uker gammel.\"

plus

reg.entrynorway.no/

Sara Piwowar

04-01-2021 15:03

Stasiu pierwszy test musisz wykonać w ciagu 1-3 dni a drugi dopiero po 7 dniu wynik pewnie dostaniesz dopiero 8 dnia także niezbyt duże to skrócenie czasu kwartanny

Sara Piwowar

04-01-2021 15:01

​​​Podróżni z Polski (turyści , goście, pracownicy bez stałego zameldowania), którzy przyjeżdżają do Norwegii od 09.11 br. od godziny 00.00 muszą ponadto przedstawić po przybyciu do Norwegii zaświadczenie o negatywnym wyniku testu COVID-19.

Stasiu1981

04-01-2021 13:27

I w jakim odstępem?

Stasiu1981

04-01-2021 13:24

Ile trzeba zrobić testów aby skrócić kwarantannę

Krzysztof Szatybelko

04-01-2021 13:16

Jestem ciekaw czy obowiązują mnie jakieś testy, jeśli przeszedłem covida w Polsce. Czy honoruja test na przeciwciała?

Onty_Ja_Gabriel_3.

04-01-2021 07:31

napisał:

\\\"uczył Marcin Marcina....\\\"

Mam na imię Gabriel a nie Marcin niemniej, pobierać naukę od innych, nie jest żadną wadą społeczną, o ile nie jest to nauka przestępstwa.

Wladyslaw Homza

04-01-2021 00:51

Nie jest wazne Twoje zatrudnienie i zamieszkanie.Obowiazek zrobienia testu na covid-19 to wiarygodny warunek ze nie przenosisz wirusa z Polski i nie zarazisz nim innych ludzi!

Sara Piwowar

03-01-2021 20:00

Hejka! Może leciał ktoś w ostatnich dnich do Norwegii i może powiedzieć jak wygląda sytuacja na lotnisku? Jest ktoś kto nie robił tego testu 72h przed bo ma nr personalny, meldunek, stałą prace albo posiada własne mieszkanie. Wymagali okazania dokumentów czy wszystko mieli już w systemie po wprowadzeniu føldselsnummer? Może ktoś już jest po takiej kontroli?

Arahan

03-01-2021 09:49

Następujące osoby nie muszą przedstawiać na granicy zaświadczenia o negatywnym wyniku testu:
- obywatele Norwegii;
- cudzoziemcy mieszkający w Norwegii z pozwoleniem na pobyt lub prawem pobytu;

Mieszkasz w Norwegii. Masz gdzie odbyć kwarantannę to NIE potrzebujesz testu. Zrobią Ci na granicy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram