Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Historia

Został porwany przez nazistów ponad 80 lat temu i zatonął. Teraz pojawiły się pierwsze zdjęcia wraku

Monika Pianowska

01 maja 2021 18:00

Udostępnij
na Facebooku

Statek pasażerski DS Nordnorge zbudowano w 1924 roku. wikimedia.com/ Nasjonalbiblioteket/ fot. Anders Beer Wilse/ public domain

10 maja 1940 r. porwany przez nazistów statek Hurtigruten D/S NordNorge zatonął w Hemnesberget po dramatycznej potyczce z brytyjską marynarką wojenną. Teraz jednostkę udało się wreszcie zlokalizować i sfilmować za pomocą drona na głębokości 280 metrów.
Norweski statek wycieczkowy, który miał posłużyć jako koń trojański w operacji pod fałszywą flagą, po 81 latach został odkryty w fiordzie ok. 200 metrów od wybrzeża Hemnes, dzisiejszego Præstengkaia. Wydarzyło się to w styczniu 2021 dzięki firmie Seløy Undervannsservice, która zbadała i zmapowała dno skanerem. 27 kwietnia natomiast we współpracy z centrum nurkowania Visit Plura uzyskano pierwsze zdjęcia i nagrania wraku.
Ponieważ Hurtigruten D/S NordNorge spoczął na głębokości zbyt dużej dla nurków, firma użyła podwodnych dronów typu ROV do uzyskania materiału filmowego i wykonania niezbędnych pomiarów, informuje NRK.

„Operacja Dzika Kaczka”

D/S NordNorge był zacumowany i przechodził prace konserwacyjne w Trondheim, kiedy w maju 1940 roku został zarekwirowany przez niemieckie siły okupacyjne. 8 maja statek wypłynął z fiordu Trondheim pod niemiecką banderą z około 300 członkami Niemieckiego Korpusu Alpejskiego i marynarzami na pokładzie. Operacja została zatwierdzona przez samego Hitlera i nosiła kryptonim „Operacja Dzika Kaczka”.
Norweskie władze obawiały się, że siły te przeprowadzą zasadzkę w północnej Norwegii i poinformowały swoich sojuszników o zaistniałej sytuacji. 10 maja jednostka przybyła do Hemnesberget, gdzie wybuchły walki z siłami brytyjskimi. Po ciężkim ostrzale D/S NordNorge otrzymał trafienie torpedą, która posłała go na dno. Było to jedno z głównych wydarzeń  militarnych okresu II wojny światowej w Hemnes.
Zatopiony statek od dziesięcioleci był na ustach lokalnych mieszkańców. Nurkowie szukali go od lat, ale bezskutecznie. Przełom nastąpił dopiero w 2021 roku dzięki nowym technologiom. Odkrycie wraku i zarejestrowanie go na zdjęciach i filmach naukowcy i nurkowie uważają za duży przełom i ważne wydarzenie w historii Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram