Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Źle naliczona zaliczka na podatek. - Norwegia

Czytali temat:
Tomasz S Kaziukow Bartoszewicz aciek major suchodolski Kamilon1 W (2534 niezalogowanych)
5 Postów
Kuba K
(Kubaaaa)
Wiking
Witam. Chciałbym się was poradzić co można zrobić w tej sprawie.

Jestem od niedawna w Norwegii. Od miesiąca pracuje za pośrednictwem agencji pracy. Dostałem właśnie wypłatę gdzie pracodawca odciągnął mi zaliczkę na podatek - 50% o.0. Kiedy napisałem do gośćia który zajmuje się moimi papierami przyznał mi rację że coś jest nie tak i miał wyjaśnic sprawę z głównym biurem w Oslo. Na drugi dzień mi napisał, że tak musieli zrobić bo nei byłem zarejestrowany gdzieś w systemie i że różnicę oddadzą mi przy rozliczeniu podatkowym (zapewne w październiku następnego roku...).

Papiery (D-numer wraz z tabelą 7100) dostałem już jakieś 3 tygodnie temu, a też nie dawno dostałem już numer personalny więc genralnie wydaje mi się że wciska mi kit i mają poprostu burdel w papierach. Według tabeli 7100 powinienem dostać jakieś 7 tysięcy NOK więcej...

Da się coś z tym zrobić??
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 9  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kuba K
(Kubaaaa)
Wiking
Żartowałem sobie tylko. Spokojnie. : )

Bardzo możliwe, że ma racje. Nie wiedziałem dlatego pytam. : ) Jak już mówiłem jestem tu nowy i nie wiem jak wyglądają dokładnie wszystkie procedury. Cały czas się uczę. Byłem pewien, że zadbałem o wszystko. Załatwiłem wszystkie papiery, przedstawiłem pracodawcy. Nie wiem co mogłem zrobić więcej.

Napisałeś że firma nie może mi zwrócić nadpłaty tej zaliczki do końca roku rozliczeniowego. Czyli zwrot tej nadpłaty leży w gestii firmy i zwrócą mi go z początkiem nowego roku rozliczeniowego? Nie podczas rozliczenia podatkowego? Jak na razie mam utrudniony kontakt z pracodawcą dlatego pytam tu, a nie rozmawiam bezpośrednio z nim.

Więc bardzo proszę o wyrozumiałość : )
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów
Wiking
Dzień Dobry Państwu, chciałbym Państwa zaprosić serdecznie do uczestnictwa w panelu dotyczącym podatków


Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Kuba K
(Kubaaaa)
Wiking
eh. Zapomnialem juz, jak zyczliwi potrafia byc Polacy... Bylo bledem pytanie tu o cokolwiek
Dzieki i powodzenia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 10  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Mateusz Nowak
(veiens_ridder)
Wiking
Kuba: Zasady są proste - do momentu otrzymania numeru podatkowego czyli D-nummer oraz karty podatkowej (teraz odbywa się to elektronicznie) pracodawca nalicza 50% podatku, po otrzymaniu D-number według tabeli. Jeśli pracodawca nie otrzymał karty podatkowej do momentu wypłaty, wg prawa norweskiego powinien naliczyć 50% podatku, jak jest w praktyce to różnie bywa, często firmy idą na rękę pracownikom i naliczają normalnie.

W przypadku Twojej firmy widać naliczyli odpowiednio, ale nie ma się co martwić, te pieniądze są nigdzie nie zginą, dostaniesz zwrot podatku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Do momentu wystawienia karty podatkowej zaliczka potrącana musi wynosić 50%.

Po wystawieniu karty podatkowej - potrącenie według tabeli.

Proszę się nie obawiać, nadpłata nigdzie nie przepadnie, nadpłacone kwoty odzyskuje się z rozliczeniem podatkowym.

Ponadto odkąd ma Pan kartę podatkową, pracodawca będzie odprowadzał zaliczkę według tabeli, więc już nie będzie to 50%.

Więcej informacji: www.multinor.no
Zgłoś wpis
5 Postów
Kuba K
(Kubaaaa)
Wiking
Dzięki wielkie za odpowiedź. Rozumiem wszystko.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Tak jak napisał @MultiNOR po wystawieniu karty podatkowej powinienem mieć odciągany podatek według tabeli (w moim przypadku jest to tabela 7100). Jednak zawsze płacę podatek 35% (Jest to więcej niż pokazuje tabela).

Wiecie może dlaczego tak jest?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok