Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

wyjazd do Norwegii z nastolatkiem - Norwegia

Czytali temat:
Maciej Bernasiński t t Stefan Drabina Natalia Dereń *** *** Bartosz Repski Piotr Jezierski Robert Pawlik Luizes (3581 niezalogowanych)
6 Postów
anna klimczewska
(andzia70)
Wiking
witam ,mój partner mieszka i pracuje w Norwegii ,ja z dziećmi w Polsce. Dzieciaki w wieku 14 i 16 lat. Zastanawiam się nad dołączeniem do męża ,ale mam obawy ,jak dzieciaki się tam odnajdą(chodzi głównie o szkołę ,bo znają tylko angielski) Czy jest ktoś,kto wyjechał z dziećmi w podobnym wieku?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(blancikx)
Wiking
Ja wyjechałam jako 15-letnia osoba, też tylko na angielskim, nie znałam norweskiego. Dałam sobie świetnie radę, bo nie mam problemów z językami. W wielu liceach, jak i gimnazjach oferowane są specjalne klasy przygotowawcze dla dzieci, w których intensywnie naucza się norweskiego, aby dały sobie później radę w normalnej, norweskiej klasie. Obecnie wybieram się na studia po norwesku, pracuję i dzięki tej klasie poznałam wielu ciekawych ludzi, którzy potem towarzyszyli mi w tej zwykłej klasie. To jest najlepszy czas na wyjazd z dzieckiem do Norwegii, bo potem to więcej dziecko traci, teraz jest możliwość wyrównać cały program i bez przeszkód się kształcić. Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Monika Deren
(lapeur96)
Wiking
Witam , mam 18 lat i od dwóch lat mieszkam w Norwegii , od roku chodzę tu do szkoły , jeśli ma pani pytania postaram sie pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Joanna D.
(Joanna D.)
Wiking
Wyjechałam z 14-letnim wówczas dzieckiem i było bardzo cieżko na początku. Teraz z perspektywy czasu - to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Co ważniejsze, corka tez tak myśli i jest mega zadowolona z przeprowadzki do Norwegii. Znalazła nawych znajomych, co jest bardzo łatwe w Norwegii ze względu na tworzenie klas w norweskich szkołach dla obcokrajowców. Nie znała dobrze angielskiego, ale szybko nauczyła sie norweskiego. Jest stres na początku, ale jest tu wiele młodzieży w podobnym wieku zaczynajacej nowy rozdział. Z tego, co zauważyłam to dzieciaki bardzo sie wspierają i w niektórych szkołach nowo przyjezdne maja przypisanego starszego kolegę z Polski z tej samej szkoły. To pomaga znaleźć znajomych, zapytać w trudnościach językowych. Ponadto w Norwegii pracują polscy nauczyciele, którzy pomagają nowym dzieciom na początku. Prowadza dodatkowe zajęcia w ramach jakiejś innej lekcji, na która uczeń nie musi pójść. To ważne ze nie musza zostawać po lekcjach, tylko kończą zajęcia jak wszyscy. Bedziesz miała tutaj bardzo duże wsparcie ze strony nauczycieli, wiec nie powinnaś mieć żadnych wątpliwości czy przyjechać. System nauczania tez uważam ze jest o niebo lepszy. Szkoła naprawdę przygotowuje do zawodu. Moja corka ma obecnie 19 lat i projekty wykonuje na programach profesjonalnych, jakie używają pózniej w norweskich firmach. Żadnych niespodzianek po zakończeniu edukacji i ogromne prawdopodobieństwo znalezienia pracy. Szkoła zapewnia praktyki. Wiem, ze decyzja jest trudna, ale jestem pewna ze nie będziesz żałowała. Możesz jednak żałować, jeśli odlozysz przyjazd w czasie. Im wcześniej tym lepiej dla dzieci. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
anna klimczewska
(andzia70)
Wiking
Bardzo Ci dziękuję Joasiu za odpowiedz . Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
anna klimczewska
(andzia70)
Wiking
Dzięki Moniko ,jutro złapię Cię online i pogadamy . ok? a najlepiej jakby moje dzieci z Tobą pogadały
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Ewa Mirko
(S.M)
Wiking
Jestem tuz tuz przed wyjazdem na stale , dokladnie to wyjezdzamy koniec lipca , moje dzieci to 16 i 10 lat, pewnie ze sie boja i ja zreszta tez z mezem ale zaryzykujemy maja zalatwione szkoly z klasami jezykowymi . Bedzie ciezko nawet bardzo ciezko ale mam nadzieje ze bedziemy mile zaskoczeni i jednak nie bedzie tak zle. Mozemy popisac i podzielic sie przemysleniami i obawami , odpisze bardzo chetnie. pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów

(edda76)
Wiking
Ja w zeszłym roku przyjechałam z moim 16 letnim synem do męża. Też bardzo się obawiałam jak sobie poradzi, poszedł do szkoły tzw. zerowej tylko nauka języka norweskiego, matematyka na poziomie u nas w Polsce szkoły podstawowej, w-f i angielski. Najpierw myślałam że straci rok bo w Polsce poszedłby do liceum ale już teraz tak nie myślę zawsze to dodatkowy język w życiorysie a im więcej tym lepiej w dzisiejszych czasach. Radzi sobie super jest jednym z 4 najlepszych uczniów w klasie ( dodam że w Polsce nie był prymusem ) oprócz angielskiego. Klasa międzynarodowa a on jedynym Polakiem, jeżeli Twoje dzieci znają angielski to jest bardzo duży plus. Od nowego roku szkolnego idzie do liceum
Jeżeli masz jakieś pytania chętnie podzielę się doświadczeniami
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok