Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

wyjazd do Norwegii - Norwegia

Czytali temat:
(580 niezalogowanych)
3 Posty
Marta Sawicka
(MartaSa)
Wiking
Sama wychowuję 8 letniego syna i chciałabym wyjechać z nim do Norwegii. Dowiedziałam się, że mogę z synem przekroczyć granice na podstawie dowodów osobistych zamiast paszportów. Jest mi to bardzo na rękę, gdyż "tatuś" mimo iż nie interesuje się dzieckiem powiedział, że nie podpisze mi zgody na paszport. Wszystko pięknie ładnie. Natomiast zaczęłam się zastanawiać czy taki wyjazd nie byłby zwyczajnym porwaniem i czy "tatuś" nie robiłby mi z tego względu problemów. W Polsce prawo działa na tej zasadzie, że jeśli jedno z rodziców nie ma ograniczonych praw rodzicielskich to drugie mimo wszystko może wywieźć dziecko na drugi koniec Polski bez wiedzy drugiego z rodziców. Nie musi nawet informować co gdzie i jak, gdyż ma do tego pełne prawo (!). Policja w takich sytuacjach rozkłada ręce i może jedynie poprosić o oddanie dziecka. Nic więcej. Nie wiem jak to jest z kolei z wyjazdem za granicę. Mimo iż Norwegia leży w strefie schengen...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
604 Posty
Nicole po ojcu
(oppland)
Wyjadacz
o takie sprawy zapytaj najlepiej prawnika....nie chce cię wprowadzać w błąd,bo nie wiem jak ta sprawa się skończyła,ponieważ nie mam z ta dziewczyna kontaktu lecz ona miała taka sytuację jak ty,tylko że ona córkę wywiozła do Danii i mąz jej założył sprawę o porwanie-wywiezienie bez jego zgody dziecka,ponieważ miał pełne prawa do tej córki...także na pewno jest na to paragraf.Jesli byłby pozbawiony praw rodzicielskich to już inna bajka...także przed wyjazdem radziłabym ci się upewnić,bo jeśli się uprze to powiadomi Interpol i tak cię znajdzie,a jakie moga być tego konsekwencje wie na pewno prawnik...tutaj według tego prawa z pewnoscia zostałabyś oskarżona o porwanie,wiec ja nie wiem jak też zachowałoby się państwo norweskie,jesli zostałoby powiadomione,że popełniłas takie przestępstwo w PL....musisz spojrzec tez na to...pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Marta Sawicka
(MartaSa)
Wiking
Nie nie Spokojnie Umówiłam sie już z prawnikiem w tej sprawie. Pytałam z czystej ciekawości Nie zamierzam robić czegoś wbrew prawu z bardzo prostej przyczyny... delikwent nie jest tego wart Chce mi zrobić na złość to zamierzam mu udowodnić, że jest na przegranej pozycji. Pozew w sądzie o ograniczenie praw już został złożony i wiem, że wygram. Przeraża mnie tylko ile będę musiała czekać na rozprawę. Stąd pomysł z dowodem. Dzięki tak czy inaczej Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Prawnik bedzie wiedzial co po kolei. Tylko, jesli chcesz zamieszkac z dzieckiem w Norwegii, to pamietaj, ze ojciec musi wyrazic na to zgode (tego wymaga prawo norweskie) - to tak poza sprawami paszportowymi.
Jesli bedzie pozbawinony wladzy rodzicielskiej, lub wykonywanie wladzy bedzie zawieszone np. bezterminowo - to do zalatwienia spraw z pozwoleniem w Norwegii wystarczy przetlumaczony wyrok sadu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Marta Sawicka
(MartaSa)
Wiking
a tego nie wiedziałam... Najlepszym rozwiązaniem będzie chyba udanie się nie do prawnika lecz wpierw w miejsce gdzie mi powiedzą dokładnie co muszę mieć na uwadze jeśli chodzi o prawo norweskie, ale gdzie? Ambasada?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok