Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Działalność jednoosobowa ENK - Norwegia

Czytali temat:
Radoslaw O Jan Maryjan mart enty boj fra oszlo sid87 Onty_Ja_Gabriel_3. DziurawaMarysia Ewelina Cyrek AnetaEm minip.70 Kudlatygd (1489 niezalogowanych)
23 Posty
sid87
(sid87)
Wiking
Witam,
Chciałbym zorientować się jak wyglądają przepisy w jednoosobowej działalności gospodarczej czyli ENK (enkelpersonforetak). Chodzi mi o kwotę wolną od podatku w 2020r. 55 000nok. Czy kwota ta obowiązuje jeśli wcześniej pobierało się zasiłek dagpenger? Dziasłalność rozpocząłem w listopadzie 2020r. Do tego czasu pobierałem zasiłek który przekroczył ową granicę 55000nok na rok.
Kolejna kwestia to MVA. Tutaj granicą jest kwota 50 000nok. Pytanie czy owe 50 000nok bez płacenia MVA kończy się wraz z końcem roku? Czy w 2021r. również będę miał kwotę wolną od MVA w wysokości 50 000nok? Co zrobić jeśli mam np. 2 faktury do wystawienia po 30 000 nok każda. 30 000 za listopad i 30 000 za grudzień. Jak mam to zafakturować? Czy tę drugą fakturę rozdzielić tak aby wyrównać do kwoty 50 000 nok bez MVA i kolejne 10 000nok już jako płatnik MVA? czy doliczyć te 10 000 nok do kolejnej faktury już z MVA za przepracowany styczeń?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
napisał:
Witam,
Chciałbym zorientować się jak wyglądają przepisy w jednoosobowej działalności gospodarczej czyli ENK (enkelpersonforetak).

Ładne kwiatki...
Czyli założyłeś w obcym kraju firmę, nie znając przepisów prawnych ani ekonomicznych.
Czy ty nie jesteś czasem od gawła lub tysiącnogi?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
23 Posty
sid87
(sid87)
Wiking
Ehh jakie to polskie...
Pozdrawiam mimo wszystko
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
sid87 napisał:
Ehh jakie to polskie...
Pozdrawiam mimo wszystko

Noooo, masz rację polaczkowe zachowanie bisnesmenoff z nad Wisły.
Najpierw zakładają interes a następnie robią głupią minę do skarbówki.
Pewnie też na dziko zatrudniasz naiwniaków z popegerowskiej wsi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
23 Posty
sid87
(sid87)
Wiking
Rozumiem, że nic nie wnosisz do dyskusji. Prosiłem o poradę, skoro nic nie wnosisz do dyskusji to nie jest to miejsce dla Ciebie. Proszę trolluj sobuie gdzie indziej. Wiem, że są ludzie którzy są ideałami w każdej dziedzinie: znakomitymymi specami w dziedzinie nauk medycznych, pilotują samoloty, uprawiają sporty na poziomie zbliżonym do RL9 (ba! nawet są lepsi), znawcy prawa, fizyki, filozofii i fizjologii, psychologii, murarz, tynkarz, akrobata! i czego tam jeszcze dusza zapragnie. Chodzące Alfy i Omegi.
Ja natomiast mam skromną jedną specjalizację a o resztę proszę innych specjalistów. Ot co. Pozdrawiam, mimo wszystko hahaha
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1580 Postów
mart enty
(bodys)
Maniak
Onty_Ja_Gabriel_3. napisał:
sid87 napisał:
Ehh jakie to polskie...
Pozdrawiam mimo wszystko

Noooo, masz rację polaczkowe zachowanie bisnesmenoff z nad Wisły.
Najpierw zakładają interes a następnie robią głupią minę do skarbówki.


Pewnie też na dziko zatrudniasz naiwniaków z popegerowskiej wsi.



"Logiczny" nudzący sie pajacyku, skoro koleś pisze o jednoosobowej dzialalnosci, to jak może zatrudniać kogokolwiek? I jaki masz problem z popegeerowskimi wsiami? Chocby nawet dawal prace na czarno takim ludziom, to co w tym zlego? To chyba dobrze dla tych ludzi, ze moga sie gdzies zachaczyc i zdobyc doswiadczenie. Zapomniales juz, jak sam na forum żebrales o prace z zakwaterowaniem na tym forum? Ile dymałes na czarno? Twoja pamięć jest mocno wybiórcza. Ale co ja robie? Z betonem dyskutuję
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
bodys napisał:

skoro koleś pisze o jednoosobowej dzialalnosci, to jak może zatrudniać kogokolwiek?
Następny mundry inakszy-srakszy.
Ano Nie pajacyku, MOŻE zatrudniać i to do 5 osób LEGALNIE o ile spełnia odpowiednie warunki. resztę sobie sam poszukaj-srukaj.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1580 Postów
mart enty
(bodys)
Maniak
napisał:
bodys napisał:

skoro koleś pisze o jednoosobowej dzialalnosci, to jak może zatrudniać kogokolwiek?
Następny mundry inakszy-srakszy.
Ano Nie pajacyku, MOŻE zatrudniać i to do 5 osób LEGALNIE o ile spełnia odpowiednie warunki. resztę sobie sam poszukaj-srukaj.


Gabryś, tak.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
ewelina ewelina
(trusia00)
Wiking
Jesli chodzi o MVA to liczy sie 50 000 tys zarobione ogolnie. Nie wazne ile zarobiles w tym roku ile w zeszlym. Nie pamietam niestety dokladnie jak to bylo z fakturami. Wiem tylko, ze ja zglosilam wniosek o mva troche wczesniej, zanim wybilo 50 tys.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1401 Postów
Onty_Ja_Gabriel_3.
(Onty_Ja_Gabriel_3.)
Maniak
trusia00 napisał:
Wiem tylko, ze ja zglosilam wniosek o mva troche wczesniej, zanim wybilo 50 tys. Im wcześniej jest się zarejestrowanym w systemie MVA tym lepiej jest dla własnej firmy, tym bardziej jednoosobowej.
Ponieważ MVA i tak płaci kontrahent a nie wykonawca, jednocześnie, zleceniodawca ma mniejsze możliwości kombinowania fakturami a firma jest bardziej wiarygodna.
Jednak jak ktoś chce kombinować, to i przez pięć kolejnych lat "intensywnej pracy" nie przekroczy w zeznaniach magicznej kwoty 50-tys.nok/B.
Znam paru takich magikuf.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok