Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Ściągnięcie rodziców do Norge. - Norwegia

Czytali temat:
Radoslaw O Jarosław Mazur Monya Mi Monika S Wojtek oscar b v Dominika B Onty_Ja_Gabriel_3. Martyna1988 Marek G Ania2021 (1280 niezalogowanych)
3 Posty
Dominika B
(maczarkarma)
Wiking
Cześć Wszystkim

Czy ktoś orientuje się jak sytuacja mogłaby wyglądać w moemncie kiedy Ja pracuję na stałe w Norwegii, wynajmuję tutaj dom, kiedyś może uda się coś kupić i będąc w takiej sytuacji chciałabym ściągnąć do siebie rodziców którzy są już na emeryturze w Polsce ?

Jakich formalnośći musieliby oni ( ewentualnie Ja ) dopełnić żeby mieć prawo pobytu tutaj ? i jak wyglądałaby sytuacja jeśli chodzi o ubezpieczenia, hospitalizację, generalnie leczenie w razie czego. ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
na stronie www.udi.no/skal-soke/opphold-etter-eueos-regelverket/ znajdziesz wszystkie niezbędne informacje (strona w j.norweskim i angielskim), wystarczy tylko wpisać w rubrykę kraj pochodzenia swojego i następnie rodziców, potem można wybrać obcję Familiemedlem av EU/EØS borger som er fra et EU/EØS land selv, tam jest lista osób, ktore mogą się o pobyt ubiegać, jeśli chodzi o rodziców to pisze tam tak "foreldre, besteforeldre, oldeforeldre som allerede blir forsørget av familiemedlemmet i Norge." czyli rodzice, dziadkowie,,którzy już korzystają/korzystali z Twojej opieki finansowej. Zdecydowanie jest tu czas przeszły. Ciężar dowodu należy do Ciebie. Na pewno będą musieli się zarejestrować, tak jak wszyscy cudzoziemcy (max. 3 m-ce pobytu bez rejestracji). Rejestracja nie jest równoznaczna z prawem do pobytu. Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną to do czasu uzyskania prawa pobytu/zameldowania NIE podlega się takiej opiece. W sytuacjach kryzysowych pomoże karta NFZ , w chorobach przewlekłych trzeba samemu płacić albo ubezpieczyć się w ZUS czy Warcie..Z doświadczenia wiem, że prawo do pobytu dla rodziców, rodzeństwa jest rzadko przyznawane (jeśli tu nie pracują oczywiście).
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok