Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Podjęcie pierwszej prscy w Norwegi w dobie Covid-19? Ważne pytania. - Norwegia

Czytali temat:
Zbigniew Karpinski Ikett Personalpartner Onty_Ja_Gabriel_3. Dariusz W Riev Andzika Patunia1993 a ukasz.sr (988 niezalogowanych)
1 Post
Riev
(Riev)
Wiking
Witam. Jestem nowym użytkownikiem, zarejestrowałem się na forum ponieważ w najbliższym czasie mam zamiar podjąć pracę w Norwegi. Dostałem już ofertę, nawet byłem na rozmowie z przyszłym szefem o pracę ponieważ jestem kierowca ciężarówki i na codzień jeżdżę i tak po Norwegi tylko że dla polskiej firmy a chce dla norweskiej. Prace mam rozpocząć niedługo bo już za niecałe dwa tygodnie, i tutaj pojawiają się moje zmarwienia i pytania. Ponieważ przeczytałem ostatnio artykuł na stronie Moja Norwegia o kolejkach do poszczególnych urzędów a jako że będę pierwszy raz w Norwegi to będzie mnie czekać całą papierologia na samym początku pobytu, w pracy będę 4 tygodnie następnie na początku października wrócę do Polski na 2 tygodnie i później znowu wracam na 4 tyg do prscy i tak w kółko. Tak bardzo mnie martwią te długie kolejki iż obawiam się że nie zdążę załatwić wszystkiego co potrzebuje żeby dnia 10 października wtedy kiedy będą wypłacane Wypłaty w tej firmie dostać swoją pierwszą wypłatę.
Czy może ktoś oststnio podejmował pierwsza pracę w Norwegi lub też jest ktoś kto się orientuję jak to wygląda teraz w dobie covid-19 z formalnościami? Czy jeżeli będę musiał tak długo xzwkax do urzędów to i moja pierwsza wypłata wpłynie dopieru jak wszystko załatwię? Czy może wygląda to znacznie prościej niż mi się wydaje i wyatsrczy wejść na jakąś stronę zgłosić się że się jest nowym prscownikiem, potem udać się po kartę podatkowa i to wyatsrczy do dostania Wypłaty już po przeracowaniu tych 4 tygodni pierwszych?

Może to się wydają głupie pytania, ale do osoby która jedzie tam pierwszy raz i czyta o tych wszystkich problemach i oczekiwaniach w urzędach są ta dość poważnie wyglądające problemy.

Dziękuję z góry za odpowiedzi
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Andzika
(Andzika)
Wiking
Kto pyta nie błądzi. Rzeczywiście, przez pandemię kolejki stały się niemożebnie długie! Najlepiej zarezerwuj sobie wizytę w Skatt już teraz. Będziesz na nią musiał iść z umową o pracę, ale do tego czasu już na pewno będziesz miał ją podpisaną. W UDI też już możesz zaklepać wizytę, ostatnio widziałam terminy na styczeń... Bez pozwolenia z UDI nie dostaniesz stałego numeru, więc np. nie będziesz mógł się leczyć w Norwegii, będzie tez trudniej o konto w banku, ale na razie obejdziesz się bez tego.
W Skatt założą Ci kartę podatkową i w sumie tyle. Mówi ona ile powinno zostać odjęte od twojego dochodu brutto na rzecz podatku, np 23%.
Twój pracodawca może wysłać twoje wynagrodzenie na polskie konto (najlepiej mieć walutowe) nawet gdy nie byleś jeszcze w żadnym urzędzie, ale obetnie Ci z wynagrodzenia 50% podatku. Nadpłatę odzyskasz za rok.
Najszybciej norweskie konto założysz w banku Sparebank.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok