Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sykepenger pomozcieee! - Norwegia

Czytali temat:
Piotr Pańczak Simon B. Dorota Batyra Krzysztof S noregg Lukasz C Dami24 (615 niezalogowanych)
4 Posty

(Martinez71)
Wiking
Czesc. Mam problem mianowicie, zaczalem prace w norwegii w na poczatku pazdziernika i po okolo 6 tygodniach tj w listopadzie skrecilem sobie kolano. Poszedlem do lekarza zrobili mi badania przeswietlenie itd i od 4 listopada na zwolnieniu do 21 grudnia.
Za pierwsze 16 dni zaplacil mi pracodawca( nie bylo problemu) w zwiazku z tym ze chcialem na ten okres byc w polsce i tam kontynuowac leczenie zlozylem podanie o utzymanie zasilku chorobowego w nav i czekalem na decyzje. Nie pojechalem do pl odrazu bo w nav brakowalo i m jakiegos dokumentu i nie rozpatrzyli mojej sprawy odrazu do polski pojechalem w okolicach nowego roku bo pracodawca nie zapewnil mi dalszej pracy na ta chwile( pracuje przez agencje i nie maja pracy) w tym okresie i z moim kolanem bylo dobrze to nie przedluzalem zwolnienia.
Wrocilem do pl i stamtad doslalem imm brakujace pismo odnosnie konta bankowego i adresu. Po czym otrzymalem odpowiedz od nav ze pieniadze nie zostana mi przyznane bo: mam zbyt maly przychod(masz bardzo mało i krótkie relacje do zatrudnienia na czas urlopu chorobowego-"du har veldig lite og kortvarig tilknytning til arbeidslivet på sykemeldingstidspunktet" wyszczegolnili mi jakies lata od 2012 gdzie ja dopiero we wrzesniu tego roku zerejestrowalem sie w skatt...podobno w prawie norweskim jest napisane ze wystarczy miec przepracowane 4 tygodnie by nalezaly Ci sie swiadczenia socjalne takie jak sykepenger so wtf? ja ma przynajmniej 6tygodni .
Pracownik powiedzial mi zebym napisal zazalenie na ta decyzje nav i jakos to uargumentowal i moze to cos pomoze...
Probuje znalezc namiary na ta Pania Elzbiete co byc moze jeszcze pracuje w nav internasjonal macie jakis kontakt do niej moze? bo bylo by mi latwiej z nia wszystko zalatwic . jestr jaks szansa wyjscia z tej sytuacji? pomozcie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty

(Martinez71)
Wiking
Zaznaczam ze jestem teraz w polsce caly czas przynajmniej jeszcze przez miesiac az sytuacja w agencji sie nie poprawi. wiec o chodzeniu do nav osobiscie nie mozwe byc mowy a na telefony wydalem juz grubo ponad 500 pln,troche przeraz mnie ta biurokracja . Myslycie ze w tej syt da sie cos jeszcze zrobic i te pieniadze mi sie naleza??? dzieki
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
36 Postów
Marta F
(MartaF)
Nowicjusz
Dzień dobry,
w uzasadnieniu NAV chodzi o to, że ma Pan bardzo krótki czas pracy w Norwegii w ogóle. Prawo do zachowania świadczenia sykepenger podczas pobytu w Polsce mają osoby ze statusem tzw. pendlera, czyli osoby, które pracują w Norwegii, ale z odpowiednią częstotliwością podróżują do Polski, mają tam rodzinę lub stałe miejsce zamieszkania. Natomiast jeśli wyjechał Pan z Norwegii bez zgody NAV na kontynuowanie leczenia w Polsce lub zanim otrzymał Pan zgodę na utrzymanie zasiłku chorobowego w Polsce, NAV mógł nie przyznać sykepenger. Można oczywiście odwołać się od tej decyzji argumentując to np. tym, że leczenie w Polsce było konieczne, ze po zakończeniu leczenia planował Pan dalszą pracę w Norwegii itp.

Więcej na temat w artykule Sykepenger podczas pobytu w Polsce
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok