Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Nowa smerfetka Agnor100 Hub^ert (2721 niezalogowanych)
32 Posty
grzegorz terepet
(walek50)
Nowicjusz
gagatek napisał:
walek50 napisał:
witam ja miałem d numer dostalem kontrakt w marcu poszedlem wyrobic staly numer i zalatwic skattekort nic nie dotarło w kwietniu druga wizyta wręczyla mi stały nr i powiedziala że pracodawca może juz zamówic elektroniczna karte co ksiegowej do dzis sie nie udałoCoś zalewasz, nie wmówisz mi, że od marca księgowa potrąca po 50% zaliczki.
Jezeli tak robi to tylko twoja wina, ponieważ trzeba było poprosić o wydrukowanie tego numeru na miejscu i dostarczyć osobiście.
Ponadto skoro masz stały numer to i masz wejście na >altin< to jaki masz problem by sobie wydrukować i 100 arkuszy z tym numerem i mobbingować księgową codziennie, po jednym egzemplarzu.


tak jest,jednak na dniach zmieniam prace i sie tym nie gorączkuje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
Nowa smerfetka
(Agne7)
Wiking
Mhmm, znajomy natomiast twierdzi że nr personalny otrzymuje się w UDI.
Wybaczcie, czytalam na róznych stronach, i już nie wiem co i jak. To w koncu w skattetaten czy UDI ten nieszczęsny nr.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
Agne7 napisał:
Mhmm, znajomy natomiast twierdzi że nr personalny otrzymuje się w UDI.
Wybaczcie, czytalam na róznych stronach, i już nie wiem co i jak. To w koncu w skattetaten czy UDI ten nieszczęsny nr.


to mu powiedz by przestal pić
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
Nowa smerfetka
(Agne7)
Wiking
he he przekaże no nic, zobaczymy co załatwi 19 bo wtedy idzie na policje.
Życze wszystkim miłego wieczoru
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
Agne7 napisał:
Mhmm, znajomy natomiast twierdzi że nr personalny otrzymuje się w UDI.
Wybaczcie, czytalam na róznych stronach, i już nie wiem co i jak. To w koncu w skattetaten czy UDI ten nieszczęsny nr.
UDI jedynie potwierdza autentyczność danych ze skatt. Numer przydziela urząd skarbowy, ponieważ to swoiste konto bankowe, na które wpływają zaliczki podatkowe i nie tylko.
Są dwie możliwości uzyskania tego samego numeru.
- Pierwszy prawie błyskawiczny, to zgłoszenie się do skarbówki z umową o pracę i umową o mieszkanie/pokój= adres korespondencyjny na terenie Norge/ legalny.
Wtedy skarbówka przydziela numer podatkowy by był wpływ zaliczki na już konkretne konto.
Przecież w Norge został już zniesiony obowiązek zgody na pracę, natomiast można pracować w Norge bez Meldunku w UDI / zgody na pobyt/ przez trzy miesiące - tak zwany pobyt turystyczny.
- Drugi to normalny tok postępowania, rejestruje się na stronie UDI wypełnia się elektronicznie dokumentację i czeka się cierpliwie na termin spotkania donosząc odpowiednie dokumenty jakie są wskazane podczas rejestracji. W tym czasie to UDI załatwia ten numer personalny w skarbówce.
Jednak w tym czasie, pracodawca ma obowiązek odciągać te nieszczęsne 50% zaliczki podatkowej.
Żaden pracodawca, podkreślam ŻADEN nie ma obowiązku załatwiać imigrantom pozwolenia na pobyt, a co za tym idzie i numeru podatkowego/personalnego.
To należy tylko i wyłącznie do każdego z nas. Są natomiast firmy które pomagają w takiej dokumentacji, jednak to żaden obowiązek, a jedynie dobra wola.
Jak ktoś olewa sprawę, to następnie psioczy iż pośrednik go oszukuje i okrada na podatku.

Pomijam tu sprawę iż jak się nie ma numeru personalnego, to nie można otworzyć konta bankowego, to jak wam pracodawca przelewa pieniądze ?, do ręki czy na Polskie konto, zarabiając dodatkowo na kursie wymiany.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
Nowa smerfetka
(Agne7)
Wiking
Ja nie psioczę tylko grzecznie pytam.
Pieniadze dostajemy na polskie konto ale jak juz bedzie nr to oczywiscie bedzie tez i konto w norwegii.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Agne7 napisał:
he he przekaże no nic, zobaczymy co załatwi 19 bo wtedy idzie na policje.
Życze wszystkim miłego wieczoru


www.nyinorge.no/pl/
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
Agne7 napisał:
Mhmm, znajomy natomiast twierdzi że nr personalny otrzymuje się w UDI.
Wybaczcie, czytalam na róznych stronach, i już nie wiem co i jak. To w koncu w skattetaten czy UDI ten nieszczęsny nr.


raz: zmien znajomych...

dwa: zawsze sprawdzaj informacje u zrodla (informacje sa ogolonodostepne po PL)

trzy: uzywaj mozgu...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Agne7 napisał:
Witam,
jestem nowa i mam kilka pytań: moj partner miesiąc temu dostał kontrakt z Adecco. nie ma jeszcze karty podatkowej więc potrącają mu 50 % podatku. Na dodatek pani z Adecco powiedziała, ze nadal bedzie potrącany taki podatek bo nie ma jeszcze nr personalnego a wizytę na policji ma 19 maja. Jak ma się podatek do numeru i czy numer dostaję sie od ręki. Dzięki z góry


Od pewnego czasu przepsy mowia jasno, ze jak ktos nie ma karty podatkowej to pracodawca nie ma prawa mu wyplacic pieniedzy a tym samym pobrac 50% zaliczki na podatek. Adecco ma stare formularze, ktore wysyla do wszystkich pracownikow.
Teraz pracodawca musi pobierac skattekort elektronicznie.
Twoj facet nie powinien dostac wyplaty dotad, dopoki nie bedzie mial karty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
Nowa smerfetka
(Agne7)
Wiking
Dzieki za dobra radę.
Faktycznie, mając w ręku niezbędne dokumenty, błyskawicznie dostał mój partner nr personalny w skattetaten.
Widzę ,że się orientujesz co nieco, to jaki może byc podatek? jest to pierwsza praca w norwegii.
Sprawdzic na altinn nie mozemy bo nie mamy jeszcze kodów ani karty, takze nic z tego.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok