Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Monika Kokoszka Zbigniew Grątkowski marcin cissewski Krystyna K Sebastian sapi Iza Panek AREK BUCZEK Piotr Piotr Jolka57 (4600 niezalogowanych)
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Imperator1988 napisał:
Ale na policji musi dostac kartke do skattu ze sie zglosil sam numer mu moze skattetaten przydzieli ale musi miec od pieskow potwierdzenie ze byl (albo moze do niedawna tak bylo).

A w kwietniu to jak komus zabrali 50 % bo nie oddal karty podatkowej lub zabrali wiecej niz powinni bo mial zla karte podatkowa to mowia ile mieli zabrac naprawde i pisza ile dostanie, a faktycznie otrzymuje w czerwcu razem z feriepenger.

Co do NAVu to akurat wiem bardzo dokladnie ile moga wyplacic do tylu bo sam ocenialem takie sprawy (tyle ze nie polakow akurat tylko norwega) i normalnie do 3 miesiecy a tylko i wylacznie jesli ktos nie byl w stanie (chory, w szpitalu, itp itd. etc.) objektywnie na czas zlozyc podania to mozna wstecz az do 3 lat nie 18 miesiecy przynajmniej swiadczenia wedle folketrygdloven (wynika to z §22-12 i §22-13). A swiadczenia socjalne wedlug lov om sosiale tjenester i NAV sa zalezne od dochodow (w przypadku rodziny liczy sie caloksztalt oraz ilosc dzieci itp itd.) ale to NAV lokalt zalatwia. A barnetrygd regulowany jest wedle barnetrygdloven i to zupelnie inna czesc forvaltning sie zajmuje i to idzie wedlug barnetrygdloven z ktorym stycznosci nie mialem ani na studiach ani w pracy. Ale z tego co wiem to dziecko chociaz przez jakis czas musi byc zamieszkale w Norwegii jak wynika z §4 (ale nie mam tu do tego rundskriv przed soba co w nim pisze)

A co do toll to wiem ze mozna zalatwic na 2 lata albo i wiecej lecz zalatwiac moze i trzeba po roku. Mnie niestety nic takiego nigdy nie dotyczylo musialbym dostac prace w Sarpsborgu i dojezdzac ze Szwecji zeby bez avgiftu sobie moc kupic na szwedzkich tablicach (za Niemiecka cene wtedy) V12 544 KM za 1/6 ceny po avgifcie.



Zadnego potwierdzenia z policji nie trzeba, mozna isc do Skatt i wyrobic sobie karte podatkowa.
Od dosc dawna tak jest.

Nav wyplaca barnetrygd do 3 lat wstecz od dnia zlozenia wniosku-jesli oczywiscie ten zasilek sie delikwentowi nalezy. Dziecko moze nigdy nie zamieszkac w Norwegi, a bedzie na nie przyslugiwal zasilek rodzinny.

Twoje wypowiedzi z sprawie NAV potwierdzaja totalna niekompetencje urzednikow tam zatrudnionych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
Juz mowilem ze niepracuje z barnetrygdloven i nigdy nie pracowalem. Ja pracuje z Folketrygdloven i tego typu swiadczeniami oraz sprawami o zwrot "feilutbetaling" lub "tilbakekrevings saker".

A co do lov om barentrygd to widzialem ze kiedys wlasnie koles co z tym pracuje to przyniosl mi informacje z polskiego urzedu zebym mu przetlumaczyl. Wiec moze tak jest wedle rundskrivet ktorego nie mam a patrzac na prawo to:

§ 4. Bosetting i riket m.m.

Et barn anses som bosatt i riket når barnet
a) fødes i riket og moren ved fødselen har oppholdt seg eller skal oppholde seg i riket i mer enn 12 måneder,
b) skal oppholde seg i riket i mer enn 12 måneder,
c) fødes under morens utenlandsopphold, dersom moren er å regne som bosatt i riket eller fyller vilkårene om medlemskap i folketrygden etter § 5, eller
d) adopteres etter norsk lov under adoptivforeldrenes utenlandsopphold, og adoptivforeldrene er å regne som bosatt i riket eller fyller vilkårene om medlemskap i folketrygden etter § 5.

Det er et vilkår for rett til barnetrygd at barnet og den barnet bor fast hos har lovlig opphold i Norge.

Ved midlertidig fravær fra Norge som ikke er ment å vare mer enn seks måneder, regnes barnet fortsatt som bosatt her. Dette gjelder likevel ikke dersom barnet skal oppholde seg i utlandet mer enn seks måneder per år i to eller flere påfølgende år.

Barn som har søkt asyl i Norge, eller som er barn av personer som har søkt asyl her, anses tidligst som bosatt i riket fra og med den kalendermåneden det er gjort vedtak om å gi asyl eller oppholdstillatelse i Norge.

Ale oczywiscie EØS regler tu nie mam ani rundskriv ktore maja ci co pracuja z tego typu sprawami. My mamy od Folketrygdloven rundskriv, a na studiach nigdy lov om barnetrygd nie byl poruszany w zadnej ksiazce z pensum na prawie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Mnie nie obchodza Twoje studia, ani paragrafy nie dotyczace pracownikow polskich. Kazdy z nich zatrudniony ma prawo do zasiku rodzinnego na dziecko, nawet gdy dziecko mieszka w Polsce i nigdy nie mieszkalo, ani nie bedzie mieszkac w Norwegii. Te zasilki sa wyplacane do max. 3 lat wstecz i nie potrzeba tu zadnych mecyji, ze delikwent byl chory "albocos".
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
Imperator1988 napisał:

A w kwietniu to jak komus zabrali 50 % bo nie oddal karty podatkowej lub zabrali wiecej niz powinni bo mial zla karte podatkowa to mowia ile mieli zabrac naprawde i pisza ile dostanie, a faktycznie otrzymuje w czerwcu razem z feriepenger.

A barnetrygd regulowany jest wedle barnetrygdloven i to zupelnie inna czesc forvaltning sie zajmuje i to idzie wedlug barnetrygdloven z ktorym stycznosci nie mialem ani na studiach ani w pracy. Ale z tego co wiem to dziecko chociaz przez jakis czas musi byc zamieszkale w Norwegii jak wynika z §4 (ale nie mam tu do tego rundskriv przed soba co w nim pisze)

A co do toll to wiem ze mozna zalatwic na 2 lata albo i wiecej lecz zalatwiac moze i trzeba po roku. Mnie niestety nic takiego nigdy nie dotyczylo musialbym dostac prace w Sarpsborgu i dojezdzac ze Szwecji zeby bez avgiftu sobie moc kupic na szwedzkich tablicach (za Niemiecka cene wtedy) V12 544 KM za 1/6 ceny po avgifcie.


Nadal glupoty wypisujesz.... gdzies dzwoni... ale duzo obok....

To ostatnie Twoje hity...

Zwrot nadplaconej zaliczki na podatek wyplacaja razem z feriepenger... i to w czerwcu!!
Dziecko musi choc przez chwile byc w Norwegii..
A pozwolenie od celnikow mozna zalatwic na dwa lata i wiecej...

Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
No nie na jednej wyplacie ale wyplacaja od czerwca do pazdziernika najpozniej zwrot podatku. Najczesciej w Czerwcu wiec wlasnie wtedy kiedy wyplacaja feriepenger.... (chyba ze ktos ma inna umowe z prywatnym pracodawca bo nierobi dla panstwa).

A paragraf ten dotyczy Polskich pracownikow w Norwegii i kazdego kto tu pracuje i ma dziecko. Lecz z rundskrivet do tego paragrafu napewno wynika ze maja do tego prawo i taka jest interpretacja. Juz mowilem ze sie tym niezajmuje. A zasady ktore wymienilem o 3 latach i "mecyjach" to tycza sie swiadczen wedle Lov om Folketrygd.

A co do celnikow to mozna jak ktos jest w Polsce jakis czas a nie ciagle w Norwegii zalatwic od nowa okres. Ale niesprawdzalem tego blizej bo mnie i tak to niedotyczy. Ja moge tylko wyrejstrowac sie z folkeregistret i zarejstrowac sie w Szwecji gdybym przeniosl sie np. do Sarpsborga. I wtedy hulaj dusza engangsavgiftu socjalistow nie ma.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Yatsek napisał:
Imperator1988 napisał:

A w kwietniu to jak komus zabrali 50 % bo nie oddal karty podatkowej lub zabrali wiecej niz powinni bo mial zla karte podatkowa to mowia ile mieli zabrac naprawde i pisza ile dostanie, a faktycznie otrzymuje w czerwcu razem z feriepenger.

A barnetrygd regulowany jest wedle barnetrygdloven i to zupelnie inna czesc forvaltning sie zajmuje i to idzie wedlug barnetrygdloven z ktorym stycznosci nie mialem ani na studiach ani w pracy. Ale z tego co wiem to dziecko chociaz przez jakis czas musi byc zamieszkale w Norwegii jak wynika z §4 (ale nie mam tu do tego rundskriv przed soba co w nim pisze)

A co do toll to wiem ze mozna zalatwic na 2 lata albo i wiecej lecz zalatwiac moze i trzeba po roku. Mnie niestety nic takiego nigdy nie dotyczylo musialbym dostac prace w Sarpsborgu i dojezdzac ze Szwecji zeby bez avgiftu sobie moc kupic na szwedzkich tablicach (za Niemiecka cene wtedy) V12 544 KM za 1/6 ceny po avgifcie.


Nadal glupoty wypisujesz.... gdzies dzwoni... ale duzo obok....

To ostatnie Twoje hity...

Zwrot nadplaconej zaliczki na podatek wyplacaja razem z feriepenger... i to w czerwcu!!
Dziecko musi choc przez chwile byc w Norwegii..
A pozwolenie od celnikow mozna zalatwic na dwa lata i wiecej...



Bo ma nie ten rundskriv co trzeba
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
Imperator1988 napisał:
No nie na jednej wyplacie ale wyplacaja od czerwca do pazdziernika najpozniej zwrot podatku. Najczesciej w Czerwcu wiec wlasnie wtedy kiedy wyplacaja feriepenger.... (chyba ze ktos ma inna umowe z prywatnym pracodawca bo nierobi dla panstwa).

A paragraf ten dotyczy Polskich pracownikow w Norwegii i kazdego kto tu pracuje i ma dziecko. Lecz z rundskrivet do tego paragrafu napewno wynika ze maja do tego prawo i taka jest interpretacja. Juz mowilem ze sie tym niezajmuje. A zasady ktore wymienilem o 3 latach i "mecyjach" to tycza sie swiadczen wedle Lov om Folketrygd.

A co do celnikow to mozna jak ktos jest w Polsce jakis czas a nie ciagle w Norwegii zalatwic od nowa okres. Ale niesprawdzalem tego blizej bo mnie i tak to niedotyczy. Ja moge tylko wyrejstrowac sie z folkeregistret i zarejstrowac sie w Szwecji gdybym przeniosl sie np. do Sarpsborga. I wtedy hulaj dusza engangsavgiftu socjalistow nie ma.


Nie wiem po co wypisujesz glupoty, a pozniej sie glupio tlumaczysz, ze to Ciebie nie dotyczy, a to na studiach nie bylo, a to jak bys mieszkal gdzie indziej....., a to nie ten rundskriv masz przed nosem.

Albo sie udziela rad zgodnych z przepisami i NA TEMAT, albo sie nie zabiera glosu zeby nie wprowadzac niedoinformowanych w jeszcze wiekszy blad - czytaj "czarna dupe".

Zamiast udzielac watpliwej jakosci porad, to moze jednak zajmij sie innymi tematami - typu uroda kobiet - narobisz tym mniej szkod
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2235 Postów
Anders B
(AndersB)
Maniak
Teeeee!!!!! Imperator1988 pierdolnij se kubłem zimnej wody w ten "mundry" łep. nie masz prawie w żadnym temacie pojęcia wiec po hój sie udzielasz!!! qrwa kolejny kosmita, chyba sie kraje pomyliły

właśnie przez takich jak ty powstają później takie mity i nie dziwne że aliens jest w czarnej dupie na początku bo kulega mu mówi jak to tutaj jest
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Hubert Rogulski
(hubertus_19)
Wiking
Dzieki wszystkim za rady. choc nie wiem bardzo kto w koncu mowi prawde. Ale mniej wiecej wiem od czego zaczac. Dodam jeszcze te szczegoly o ktore prosiliscie. Umowa na stale u prywaciarza. Dziecko ma 5 miesiecy wiec chyba tez wychowaczy sie jeszcze nalezy z tego co kiedys czytalem. Jeszcze raz dzieki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
www.udi.no/Sentrale-tema/Arbeid-og-oppho...OS-borgere/?id=10934

Wypelnic wniosek o rejestracje(w linku powyzej) pobytu w Norwegii, wybrac date i czekac.

W miedzyczasie isc do Skatt wypelnic wniosek o karte podatkowa(skattekort).

Jak juz ja dostaniesz(wraz z D-nummer), to wziac skattekort, umowe o prace, paszport i isc do banku zalozyc konto.

Wypelnic wniosek (na stronie NAV) o barnetrygd(zasilek rodzinny).

Czego Ty jeszcze nie wiesz?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok