Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

prosba o pomoc w sprawach urzędowych - Norwegia

Czytali temat:
Monika Kokoszka Zbigniew Grątkowski marcin cissewski Krystyna K Sebastian sapi Iza Panek AREK BUCZEK Piotr Piotr Jolka57 (4606 niezalogowanych)
3 Posty
Hubert Rogulski
(hubertus_19)
Wiking
Witam. bardzo bym prosil jakąs dobra osobe o opisanie mi krok po kroku co musze zalatwic najpierw. Mam kontrakt i nie wiem co dalej. gdzie isc najpierw. Na policje do scat czy jeszcze inaczej bo jestem zielony. Potrzebuje numer personalny zeby otworzyc konto w banku ze by pracodawca mogl mi przelac pensje. Dodam tez ze mam dziecko w polsce. zona jest w polsce. slyszalem ze naleza mi sie jakies pieniadze z NAVu. jak to zalatwic. Z gory dziekuje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
286 Postów

(marecki00)
Stały Bywalec
hubertus_19 napisał:
Witam. bardzo bym prosil jakąs dobra osobe o opisanie mi krok po kroku co musze zalatwic najpierw. Mam kontrakt i nie wiem co dalej. gdzie isc najpierw. Na policje do scat czy jeszcze inaczej bo jestem zielony. Potrzebuje numer personalny zeby otworzyc konto w banku ze by pracodawca mogl mi przelac pensje. Dodam tez ze mam dziecko w polsce. zona jest w polsce. slyszalem ze naleza mi sie jakies pieniadze z NAVu. jak to zalatwic. Z gory dziekuje.

Idz to scat, bedziesz brazowy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5815 Postów
pati muzia
(patim)
Maniak
skatt karta podatkowa i numer
jak kontrakt dluzszy niz 3msc to udi
a kase to z nav

nauczycie sie kurwa pisac normalnie

jaki masz kontrakt na tydzien czy dwa lata
ile lat ma dziecko 19?
chcesz rodzinne czy opiekuncze
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
www.udi.no/Sentrale-tema/Arbeid-og-oppho...OS-borgere/?id=10934

Wypelnic wniosek o rejestracje pobytu w Norwegii, wybrac date i czekac.

W miedzyczasie isc do Skatt wypelnic wniosek o karte podatkowa(skattekort).

Jak juz ja dostaniesz(wraz z D-nummer), to wziac skattekort, umowe o prace, paszport i isc do banku zalozyc konto.

Wypelnic wniosek (na stronie NAV) o barnetrygd(zasilek rodzinny).

A teraz mniej grzecznie - wszystko, k....a, jest juz tysiac razy opisane na forum !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
5815 Postów
pati muzia
(patim)
Maniak
jeszcze kontrakt na mieszkanie na fodselsnumer
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
1. Rejstrujesz pobyt u pieskow w budzie (na komendzie (politistasjon) ) zeby dali ci numer D-nummer a jak pracujesz dluzej jak pol roku to normalny fødsels og personnummer.

2. Idziesz do skattetaten i dostajesz skattekort (inaczej 50 % ci potraca podatku i oddadza za rok w kwietniu).

3. Idziesz do NAVu i wystepujesz o barnetrygd na dziecko w Polsce (zona nie ma pracy? ) podanie musi NAV lokalt dac do Forvaltning wiec zajmie to pare miesiecy w najlepszym przypadku (niespieszy nam sie kawe trzeba pic powoli zeby lista restanser zezwalala na nadgodziny platne ) Ale jak juz ci zatwierdza to wyplaca od daty zlozenia podania lub jesli miales prawo do tego wczesniej to do 3 miesiecy przed zlozeniem podania okres tez zaplaca.

4. Idziesz do toll i mowisz ze masz zone i dziecko w Polsce wiec masz prawo jedzic samochodem na nienorweskich tablicach i cieszysz sie ze niezaplaciles od kilknastu tysiecy do 1,5 mln NOK engangsavgift (w zaleznosci od samochodu) a jezdzic mozesz tak i 2 lata wtedy na Polskich tablicach a moga ci navet w Toll przedluzyc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
Imperator1988 napisał:
1. Rejstrujesz pobyt u pieskow w budzie (na komendzie (politistasjon) ) zeby dali ci numer D-nummer a jak pracujesz dluzej jak pol roku to normalny fødsels og personnummer.

2. Idziesz do skattetaten i dostajesz skattekort (inaczej 50 % ci potraca podatku i oddadza za rok w kwietniu).

3. Idziesz do NAVu i wystepujesz o barnetrygd na dziecko w Polsce (zona nie ma pracy? ) podanie musi NAV lokalt dac do Forvaltning wiec zajmie to pare miesiecy w najlepszym przypadku (niespieszy nam sie kawe trzeba pic powoli zeby lista restanser zezwalala na nadgodziny platne ) Ale jak juz ci zatwierdza to wyplaca od daty zlozenia podania lub jesli miales prawo do tego wczesniej to do 3 miesiecy przed zlozeniem podania okres tez zaplaca.

4. Idziesz do toll i mowisz ze masz zone i dziecko w Polsce wiec masz prawo jedzic samochodem na nienorweskich tablicach i cieszysz sie ze niezaplaciles od kilknastu tysiecy do 1,5 mln NOK engangsavgift (w zaleznosci od samochodu) a jezdzic mozesz tak i 2 lata wtedy na Polskich tablicach a moga ci navet w Toll przedluzyc.

Popraw bledy..... ogolnie to bzdury wypisujesz i wprowadzasz w blad!!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
Jakie bledy tak to dokladnie wlasnie dziala jak mieszkalem jeszcze w Telemark to znalem polakow ktorzy sie rejstrowali i tak to sie wlasnie odbywa.

Musza najpierw sie zglosic u pieskow po D-nummer albo jako poszukiwacz pracy z EØS albo z umowa o prace.

Potem skattekort i skattetaten.

Potem ewentualne swiadczenia z NAVu.

A jak sie ma zone/dzieci w Polsce to mozna z Toll zalatwic na polskich tablicach samochod.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
Imperator1988 napisał:
Jakie bledy tak to dokladnie wlasnie dziala jak mieszkalem jeszcze w Telemark to znalem polakow ktorzy sie rejstrowali i tak to sie wlasnie odbywa.

Musza najpierw sie zglosic u pieskow po D-nummer albo jako poszukiwacz pracy z EØS albo z umowa o prace.

Potem skattekort i skattetaten.

Potem ewentualne swiadczenia z NAVu.

A jak sie ma zone/dzieci w Polsce to mozna z Toll zalatwic na polskich tablicach samochod.

tak, jesli laczenie rodzin.. wtedy na policji..
A skoro facet jest tu sam to on sam to sobie zalatwia wszystko!! numer personalny dostanie w skacie razem z pierwszas karta podatkowa...

Od kiedy oddaja potracone zaliczki za rok w kwietniu??? oddaja jesli Ci sie nalezy... oddaja wtedy kiedy rozliczenie jest gotowe... czyli czerwiec-pazdziernik... w kwietniu to conajwyzej mozesz wiedziec ile mozesz dostac....

Nav... mogla wyplacic troche wiecej wstecz.... nawet do 18 miesiecy... i pracujaca czy niepracujaca zona guzik ma do tego...

Mozesz jezdzic rok.... przedluzyc mozesz o drugi rok... a nie jak piszesz ze 2lata masz z automatu...

Takie tam szczegoly....
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2524 Posty
K T
(Imperator1988)
Maniak
Ale na policji musi dostac kartke do skattu ze sie zglosil sam numer mu moze skattetaten przydzieli ale musi miec od pieskow potwierdzenie ze byl (albo moze do niedawna tak bylo).

A w kwietniu to jak komus zabrali 50 % bo nie oddal karty podatkowej lub zabrali wiecej niz powinni bo mial zla karte podatkowa to mowia ile mieli zabrac naprawde i pisza ile dostanie, a faktycznie otrzymuje w czerwcu razem z feriepenger.

Co do NAVu to akurat wiem bardzo dokladnie ile moga wyplacic do tylu bo sam ocenialem takie sprawy (tyle ze nie polakow akurat tylko norwega) i normalnie do 3 miesiecy a tylko i wylacznie jesli ktos nie byl w stanie (chory, w szpitalu, itp itd. etc.) objektywnie na czas zlozyc podania to mozna wstecz az do 3 lat nie 18 miesiecy przynajmniej swiadczenia wedle folketrygdloven (wynika to z §22-12 i §22-13). A swiadczenia socjalne wedlug lov om sosiale tjenester i NAV sa zalezne od dochodow (w przypadku rodziny liczy sie caloksztalt oraz ilosc dzieci itp itd.) ale to NAV lokalt zalatwia. A barnetrygd regulowany jest wedle barnetrygdloven i to zupelnie inna czesc forvaltning sie zajmuje i to idzie wedlug barnetrygdloven z ktorym stycznosci nie mialem ani na studiach ani w pracy. Ale z tego co wiem to dziecko chociaz przez jakis czas musi byc zamieszkale w Norwegii jak wynika z §4 (ale nie mam tu do tego rundskriv przed soba co w nim pisze)

A co do toll to wiem ze mozna zalatwic na 2 lata albo i wiecej lecz zalatwiac moze i trzeba po roku. Mnie niestety nic takiego nigdy nie dotyczylo musialbym dostac prace w Sarpsborgu i dojezdzac ze Szwecji zeby bez avgiftu sobie moc kupic na szwedzkich tablicach (za Niemiecka cene wtedy) V12 544 KM za 1/6 ceny po avgifcie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok