Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kupno samochodu - opłaty, ubezpieczenie, itp - Norwegia

17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Witam po raz kolejny, tym razem mam inną sprawę.
Tydzień temu uleglismy wypadkowi, Norweg do nas uderzył i roztrzaskał nam samochód. Zrobił to na tyle mocno, że samochód będzie złomowany, póki co trzeba walczyć o odszkodowanie.
I teraz potrzebujemy samochodu, żeby się nim poruszać w Norge.
Na pewno chcemy zakupić auto na tutejszych blachach.
W związku z tym mam kilka pytań:

1. Jak wygląda cała procedura po kupnie samochodu. Np. kupiłem auto za 7500 NOK i co dalej? Na pewno Należy zgłosić zmianę właściciela samochodu - gdzie to zrobić, jaki jest na to czas po kupnie auta, ile się za to płaci.
2. Co w przypadku kupna samochodu bez tablic, do rejestracji, np z Billauksjon Oslo - jaka cena?
3. Ubezpieczenie - wiem że można ściągnąć zniżki z Polski, trzeba przetłumaczyć dokument potwierdzający to. Jaką firmę polecacie? Załatwię to od strzału w jeden dzień? Przez telefon, e-mail?
4. Co jest potrzebne przy kupnie auta, czy wygląda to tak w Polsce, umowę sporządzić, zapłacić i tyle?
5. Wiem że trzeba uiszczać jakiś podatek za samochód co roku w styczniu. Jaki procent tego podatku?

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
166 Postów
mariusz mariusz
(mariuszmariusz)
Stały Bywalec
a taki samochod za 7,5 tys to warto wogole rejestrowac ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
166 Postów
mariusz mariusz
(mariuszmariusz)
Stały Bywalec
a tak powaznie to kazdy samochod ma dwa dokumenty rejesrtracyjne, cos w stlu naszego dowodu, sa dwa takie, jeden dla kupujacego , jeden dla sprzedajacego
wpisuje sie wszystkie dane i dawny wlasciciel idzie do tutejszego wydz komunikacji , zglosic zmiane wlasciciela
po tygodniu dostaniesz poczta nowe dokumenty na twoje nazwisko
www.vegvesen.no/Kjoretoy/Kjop+og+salg/Omregistrering

placi sie oplate roczna , jak dawny wlasciciel ja oplacil , to ciebie ona nie intweresi, dopiero w przyszlym roku
www.vegvesen.no/Kjoretoy/Eie+og+vedlikeholde/Arsavgift

sprawdztez czy ma EU kontrol, bo tego latwo nie przesjkoczysz, mozna sprawdzic w internecie i jest wazna przez 2 lata
www.vegvesen.no/Kjoretoy/Eie+og+vedlikeh...ntroll/Kontrollfrist

ubezpieczenie zalatwisz tez przez internet w 5 minut
www.gjensidige.no/Privat/Nettbutikk?fv_p...Bil_Pluss_23.04.2012
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Dziękuję Ci za te informacje,
wychodzi na to że nie jest to skomplikowane

7,5 tys podałem jako przykład, chociaż tak de facto szukamy samochodu ok 10000, bo ani człowiek nie zdążył zacząć odkładać na auto, a tu juz go trzeba kupić..

Powiedz mi jeszcze tylko taką sprawę - bo przeglądając samochody na finn.no przy każdej ofercie są dwie ceny - pierwsza za samochód xxx , a druga za rejestrację 1500 z groszami.. Jako cena całkowita jest wystawiana suma tych dwóch cen. Czy wychodzi na to że sprzedający musi zapłacić do urzędu te 1500 koron za sprzedaż w momencie gdy składa ten druk o zmianie właściciela?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
166 Postów
mariusz mariusz
(mariuszmariusz)
Stały Bywalec
Ty placisz kwote pomniejszona o koszty rejestracji, to ty to musisz zaplacic dla urzedu koszty rejestracji ( przyjdzie faktura do zaplaty ) , jak to uregulujesz wysylaja karte wozu ( vognkort)

ale tak jak pisalem wazne jest EU kontrol, do kiedy obowiazuje
bo jak za 2-3 miesiace musisz jechac na przeglad to mozesz sie zdziwic

tu nie ma tak jak w PL ze panu zdzichowi dasz w lape 100 zl i walnie pieczatke w dowodzie

tutaj nie ma sie zmiluj, dostaniesz liste z usterkami do usuniecia i poki wszystkiego nie naprawisz to zapomnij o przegladzie

sam przeglad to 300 - 500 koron
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Z EU wiem i zdaję sobie z tego sprawę
Dlatego też chcę, aby miało na min pół roku, żeby przezimować, trochę nim pojeździć, no i wtedy albo wymienić na lepszy model, albo porobić i zostawić go do pracy tylko i wyłącznie.

Powiedz mi jeszcze taką rzecz, czy można normalnie poruszać sie tym samochodem legalnie zaraz po kupnie? Chodzi mi o ten okres czasu pomiędzy kupnem, a otrzymaniem papierów z urzędu.

Obserwuję bardziej Bilausjon i tam próbuję wychaczyć autko, bo wiem że idzie tam trafić na dobrą okazję, autka sprawdzają, usterki ewentualne wypisują, w większości przeglądy mają na dłuższy czas.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
Dj Adriano napisał:
Z EU wiem i zdaję sobie z tego sprawę
Dlatego też chcę, aby miało na min pół roku, żeby przezimować, trochę nim pojeździć, no i wtedy albo wymienić na lepszy model, albo porobić i zostawić go do pracy tylko i wyłącznie.

Powiedz mi jeszcze taką rzecz, czy można normalnie poruszać sie tym samochodem legalnie zaraz po kupnie? Chodzi mi o ten okres czasu pomiędzy kupnem, a otrzymaniem papierów z urzędu.

Obserwuję bardziej Bilausjon i tam próbuję wychaczyć autko, bo wiem że idzie tam trafić na dobrą okazję, autka sprawdzają, usterki ewentualne wypisują, w większości przeglądy mają na dłuższy czas.

potrzeujesz wazne EU i ubezpieczenie!!!!!! umowa kupna sprzedazy wystarczy dopoki nie dostaniesz czasowego vognkortu a pozniej stalego...
jedno z pytan wczesniej: nie zqwsze 1500... im nowsze auto tym wiecej...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
115 Postów
B B
(SHREKI)
Początkujący
i znizek z polski na ubezpieczenie juz nie honoruja,
mozesz liczyc na 20%,
kiedyś wystarczylo oswiadczenie, pozniej zaswiadczenie od ubezpieczyciela, a teraz lipa,
ciekawe dlaczego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
17 Postów
Adrian Moskal
(Dj Adriano)
Wiking
Naprawdę już nie honorują?
Kurcze, czytałem parę dni temu w starszych tematach o tym na forum, każdy pisał że wszystkie firmy przyjmowały zniżki z Polski. No ale cóż, będzie się trzeba obejść z tym co przyznają, ubezpieczenie być musi
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
69 Postów
baska krzyś
(bk1)
Początkujący
Moi drodzy a ja moge jechac do Polski z tym dok. z salonu jeszcze nie dostałam dok poczta i jak mozna sprawdzić czy auto napewno jest ubezpieczone. Przy kupnie w salonie zapewniali mnie, że ma.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok