Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Jazda w Polsce na norweskich tablicach - Norwegia

12 Posty
Wiking
Prosze uprzejmie o nastepujaca informacje:
osoba posiada samochod na norweskich tablicach, prawo jazdy zmienione w norweskim urzedzie komunikacji, zezwolenie na legalna prace. Jednakze jest obywatelem polskim , ale musi wyjechac do Polski na czas nieokreslony. Czy mozna wiec poruszc sie w PL powyzszym samochodem, jak dlugo itd.
Nastepne pytanie: czy oplaca sie zabrac samochod do Polski na stale ( kupiony w NO na tablicach norweskich, przerejestrowany itd ) czy lepiej sprzedac samochod tutaj i kupic w PL inny w przypadku decyzji o powrocie do kraju.

Z gory dziekuje za wskazowki.
Agnieszka
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
AMB napisał:
Prosze uprzejmie o nastepujaca informacje:
osoba posiada samochod na norweskich tablicach, prawo jazdy zmienione w norweskim urzedzie komunikacji, zezwolenie na legalna prace. Jednakze jest obywatelem polskim , ale musi wyjechac do Polski na czas nieokreslony. Czy mozna wiec poruszc sie w PL powyzszym samochodem, jak dlugo itd.
Nastepne pytanie: czy oplaca sie zabrac samochod do Polski na stale ( kupiony w NO na tablicach norweskich, przerejestrowany itd ) czy lepiej sprzedac samochod tutaj i kupic w PL inny w przypadku decyzji o powrocie do kraju.

Z gory dziekuje za wskazowki.
Agnieszka

w PL oplata celna, plus VAt plus oplata 500pln srodowiskowa (buehehehhe) za przerejestrowanie, plus koszty przegladu itd... wiecej z tym zachodu niz to warte... no i do tego wartosc auta w PL jest na pewno duzo nizsza od wygorowanej ceny norweskiej... wiec ja bym wstawil tu do komisu a w PL kupil inne auto... albo chociaz wyrejestrowal - nie placisz wtedy ubezpieczenia.... a jesli auto masz sprawne to poznej tylko nowe EU i dostajesz nowe blachy )
a jezdzac po PL - placisz norweskie ubezpieczenie... ale to tylko takie moje sugestie....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 9  
Odpowiedz   Cytuj
1672 Posty
Moscisław taki tam
(marianek)
Maniak
AMB napisał:
Prosze uprzejmie o nastepujaca informacje:
osoba posiada samochod na norweskich tablicach, prawo jazdy zmienione w norweskim urzedzie komunikacji, zezwolenie na legalna prace. Jednakze jest obywatelem polskim , ale musi wyjechac do Polski na czas nieokreslony. Czy mozna wiec poruszc sie w PL powyzszym samochodem, jak dlugo itd.
Nastepne pytanie: czy oplaca sie zabrac samochod do Polski na stale ( kupiony w NO na tablicach norweskich, przerejestrowany itd ) czy lepiej sprzedac samochod tutaj i kupic w PL inny w przypadku decyzji o powrocie do kraju.

Z gory dziekuje za wskazowki.
Agnieszka


Rusz głową Agnieszka.....
jezdzic mozesz ile wejdzie, tylko gotówke woz ze sobą, bo w przypadku otrzymania mandatu, bedziesz musiała zapłacic gotówka..... (norw prawo jazdy)!
Co do zabrania auta do PL, to głupszego pomysłu nie słyszałem.....
Takie samo auto w pl kosztuje o połowe mniej, a ty bedziesz musiała zapłacic cło,vat i kilka innych opłat...
wiec auto wyjdzie 2,5 x wiecej
Poprostu go sprzedaj w no i kup sobie w pl, albo wypozycz sobie małe, ekonomniczne, gramotne autko w pl wypozyczalni na okres pobytu : )
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
812 Posty

(optimus reaktywacja)
Maniak
marianek73 napisał:
[b]

jezdzic mozesz ile wejdzie, tylko gotówke woz ze sobą, bo w przypadku otrzymania mandatu, bedziesz musiała zapłacic gotówka..... (norw prawo jazdy)!


Mala korekta - Jezeli posiadasz staly meldunek w Polsce nie musisz placic gotowka.

Art. 98. KPOW
"§1. W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w drodze mandatu
karnego:
1) wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio
funkcjonariuszowi,
który ją nałożył,
2) kredytowanego, wydawanego ukaranemu za potwierdzeniem odbioru,
3) zaocznego.
§2. Mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 1, może być nałożona grzywna
jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. Mandat
taki
staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją
nałożył."
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1444 Posty

(Anna82)
Maniak
Dodam jeszcze coś od siebie, norweskim autem możesz poruszać się w Polsce 3 miesiące.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1672 Posty
Moscisław taki tam
(marianek)
Maniak
jesli takowy (meldunek) posiada, to i owszem nie musi płacic gotówką......
no i punkty > takich dostac nie moze posiadając norw prawko : )

ps: a to dlaczego dziubasku?
mam sasiada (norweg), który postanowił osiedlic sie na stałe w pl i lata juz drugi rok na norw numerach....
czyzby tak prawi norwegowie tez naginali przepisy jak robia to "bandyci" z europy wschodniej w norge(?)
Facet wkurwia mnie, bo postanił wielki maszt i wiesza flage (wiadomo jaką), a przeciez ja przyjezdzam do domu odpocząc od tego norweskiego syfu.....
Chyba poprosze młodziez o pomoc z ....tą flagą
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
1444 Posty

(Anna82)
Maniak
Mariuszku po to jest ta zielona karta na ktorej jest napisane od kiedy do kiedy mozesz poruszac sie autem po polsce jest to 3 miesiace kazdy w ubezpieczalni to Ci powie
Nie wiem moze sie cos zmienilo ale w grudniu jeszcze tak bylo.

Ps. A Ty nie siedz na mojej norwegi tylko się zona zajmij
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
12 Posty
Wiking
Bardzo serdecznie dziekuje wszystkim za odpowiedzi, za "blond" pytania przepraszam z gory wole sie upewnic zanim zrobie jakas glupote. Wiadomosci sprawdzilam z pierwszej reki czyli u celnika, wiec wiem juz wszystko, czego chcialam sie dowiedziec. Tak gwoli wyjasnienia, rzeczywiscie z meldunkiem stalym w PL mozna jezdzic dluzej niz 3 miesiace. No ale pozostaje kwestia ubezpieczenia. Zalezy co sie komu oplaca. Jeszcze raz dziekuje, Wesolych Swiat zycze wszystkim
agnieszka
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok