Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »
15 Postów
krzysztof figlon
(krzyysztof78)
Wiking
W papierach stolarz oczywiście, ale cieśla to wiadomo jedno z drugim ma się dobrze, przynajmniej ja z tym nie mam problemow. Dzięki za opinie zobaczę co z tego będzie puki co szukam dalej .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
267 Postów
Stały Bywalec
Joseph napisał:
balum napisał:
Masz pracować jako stolarz czy jako snekker ?
W No to dwa różne zawody.



A w Polsce to nie są dwa różne zawody??

Stolarz i cieśla........

Tømmer i snekker w NO....

w czym problem.????


Problem w tym że w PL stolarz-to stolarz meblowy,czy też drzwiowy,okienny.A w NO stolarz/snekker to nie wykonawca mebli czy stolarki a pracownik budowlany,rozpoczynający budowę domu od fundamentów a kończący na dachu plus wykończenia w środku te wszystkie listewki,listeweczki,furingi itd.
Tømmer - jest praktycznie zawodem równoznacznym z snekkerem,ale nie mającym wiele wspólnego z forskalisnekkerem czyli cieślą szalunkowym.
Podsumowując;
-møbelsnekker - stolarz
-snekker-brak polskiego odpowiednika,najbliżej ktoś między polskim cieślą,stolarzem budowlanym a pracownikiem ogólnobudowlanym.
-tømmer-cieśla,określenie tego zawodu tak samo jak w PL jest bardziej tradycyjne niż związane z wykonywaną pracą.Tømmer i snekker wykonują dokładnie taki sam zawód,robią dokładnie to samo-budują domy od A-do-Z (na dzień dzisiejszy).
Podobnie w PL,cieśla jako zawód zaniknął,ze względu na obecny brak separacji wykonawczej na placu budowy.
Kiedyś byli cieśle,zbrojarze,betoniarze,murarze i ich pomocnicy a teraz robi to ta sama ekipa,ci sami ludzie.
I murarz zna ciesielkę (to co z niej zostało) jak i betoniarz zna murarkę-nie ma innej opcji,zawody ewoluowały.Zostały tu i ówdzie stare nazwy,mające więcej wspólnego z tradycją niż z praktyką i współczesnością.
Jak na przykład określić kogoś kto robi sufity podwieszane czy montuje płyty gipsowe-czy to robi tømmer,snekker? a właśnie robi,na dzień dzisiejszy.

W PL cieśla może być również;
-budowlany
-okrętowy
-kopalniany
I np na śląsku ( nieco wcześniej) na słowo cieśla,tubylec myślał o kopalni,w drugiej kolejności o budowie domu.
Obecnie z ciesiołki w PL pozostały budowy dachów,i tyle.Ilość wykonywanych domów z bali jest śladowa,a i o tym pojęcie pospołu jest znikome i nagminnie myli domy z bali z domami z płaz (chodziarz to i to wykonuje cieśla).

Spotkałem się też z przekonaniem do dosłownego tłumaczenia NO-PL i odwrotnie,co nie ma w tym wypadku zastosowania.
Polski stolarz to nie norweski snekker.
Tømmer i cieśla-zawody praktycznie nie istniejące,wchłonięte w ogólne budownictwo.
Cieśla szalunkowy i forskalingsnekker-nowo powstały zawód tak w PL jak i NO,z tradycją nie dłuższą niż 20 lat,i poza nazwą nie mający nic wspólnego z cieślą tradycyjnym.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
balum napisał: Cieśla szalunkowy i forskalingsnekker-nowo powstały zawód tak w PL jak i NO,z tradycją nie dłuższą niż 20 lat,i poza nazwą nie mający nic wspólnego z cieślą tradycyjnym.
Gdy Ja uczyłem się zawodu ...
To nie było ŻADNEGO cieśli szalunkowego ... !!! .
---
TYLKO BYŁ MONTAŻYSTA , gotowych szalunków , przestrzennych .../ połaci do zabudowy z specjalnymi łączeniami / .
---
Natomiast Cieśla jeżeli już , to wykonywał szalunki co najwyżej deskowe lub Inwentaryzowane , schody , gzymsy , inne duperele budowlane , jednak Musiał Umieć to wszystko obliczyć wyrysować i wykonać ...
Podstawą była Więźba Dachowa z pełnym Inwentarzem , począwszy od Murłaty w Górę ...
---
Stolarz Budowlany , nie zajmował się ani ciesielką , ani montażem gotowych szalunków , a jedynie stolarką Budowlaną ... Okna , drzwi , Inne ...wnęki pod zabudowę drewnianą ... jak Pawlacze ,montaż gotowych szaf wnękowych .... .
---
A dzisiaj z ledwością taki ma pojęcie jak zmontować zwykłe Peri , Hünnebecka , Doka , czy inne proste Badziewie , a JUZ się Mieni CIEŚLĄ na dodatek SZALUNKOWYM ...
---
BZDURY TOTALNE ... i tyle
---
Szkoda słów ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
krzysztof figlon
(krzyysztof78)
Wiking
Coś tam racji w tym jest,z tym ze oprócz montażu trzeba to jeszcze od podstaw wykonać,brakuje jeszcze schodów wewnętrznych w budowie i montażu a to umiem najlepiej.Puki co nie mam jeszcze roboty,dlatego pytam o opinie a nuż może ktoś ma gdzieś kogoś i pokaże ścieżkę, oczywiście nic na sile dzięki chłopaki .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
267 Postów
Stały Bywalec
gabriel napisał:
balum napisał: Cieśla szalunkowy i forskalingsnekker-nowo powstały zawód tak w PL jak i NO,z tradycją nie dłuższą niż 20 lat,i poza nazwą nie mający nic wspólnego z cieślą tradycyjnym.
Gdy Ja uczyłem się zawodu ...
To nie było ŻADNEGO cieśli szalunkowego ... !!! .
---
TYLKO BYŁ MONTAŻYSTA , gotowych szalunków , przestrzennych .../ połaci do zabudowy z specjalnymi łączeniami / .
---
Natomiast Cieśla jeżeli już , to wykonywał szalunki co najwyżej deskowe lub Inwentaryzowane , schody , gzymsy , inne duperele budowlane , jednak Musiał Umieć to wszystko obliczyć wyrysować i wykonać ...
Podstawą była Więźba Dachowa z pełnym Inwentarzem , począwszy od Murłaty w Górę ...
---
Stolarz Budowlany , nie zajmował się ani ciesielką , ani montażem gotowych szalunków , a jedynie stolarką Budowlaną ... Okna , drzwi , Inne ...wnęki pod zabudowę drewnianą ... jak Pawlacze ,montaż gotowych szaf wnękowych .... .
---
A dzisiaj z ledwością taki ma pojęcie jak zmontować zwykłe Peri , Hünnebecka , Doka , czy inne proste Badziewie , a JUZ się Mieni CIEŚLĄ na dodatek SZALUNKOWYM ...
---
BZDURY TOTALNE ... i tyle


---
Szkoda słów ...


Ale żeś namieszał...i guzik z tego wynika,może poza wyrobieniem sobie zdania na twój temat.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Jarek C.
(jarecki1975)
Wiking
hi osobiście NIE POLECAM SVANE BEMANNING. Obiecaują dlugie kontrakty które okazują sie 2-3 miesieczne.. potem echo i głucha cisza !!! zielonej karty od nich na oczy nie widziałEM
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok