Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Norwegia staje się zbyt popularna? Lofoty toną w śmieciach, a turyści... okradają kozy - Norwegia

1 Post
Redaktor
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Krzysztof Z.)
Wiking
Mieszkam w Polsce. Byłem 2 razy na wycieczce po Skandynawii. W latach 2012, 2014 oraz 2016 razem z żoną samochodem przejechaliśmy turystycznie całą Szwecję i Norwegię. Na każdej wyprawie byliśmy ok. 4-5 tygodni i przejechaliśmy każdorazowo ok. 10 tys. km. Od niepamiętnych czasów dbamy o ekologię i gdy nie ma kosza zabieramy śmieci ze sobą.
Cyt.: "I znalezienie na to pieniędzy. (...) rząd nie zgodził się na podatek od turystyki, który miałby pomóc znaleźć środki na utrzymanie Lofotów w dobrym stanie. Obecnie za infrastrukturę, z której korzystają setki tysięcy osób płacą mieszkańcy."
Nie rozumiem. Wszystkie państwa zarabiają na turystach, im więcej turystów tym większy zarobek. Przecież turyści generują nowe miejsca pracy, są zwiększone obroty handlowe: hotele, domki, restauracje, sklepy, muzea, promy w północnej Norwegi (aby zwiedzić liczne wyspy), paliwo, itd. My b. często wynajmujemy domki i hotele, apartamenty z własną kuchnią i łazienką. Codziennie, również w nocy o tzw. złotej godzinie prowadzę samochód, wracamy bardzo zmęczeni i musimy mieć godziwy wypoczynek. Mówią, że Włochy są bardzo drogie, Toskania jeszcze bardziej. Pewnie nie byli w Norwegii , tutaj dopiero jest bardzo drogo. Czy Norwegowie dopłacają do turystów? Nigdy w to nie uwierzę .
Często odnosiliśmy wrażenie, że Norwegowie nie potrafią wypromować i sprzedać turystom swoich bajecznie przepięknych krajobrazów.
Nagminny brak koszy na śmieci i WC. W punkcie widokowym w PN Jotunheimen nie ma kosza na śmieci, jest tylko 1 kabina WC, przed którą ustawiło się kilkunastu trzęsących się z zimna turystów. Niektórzy nie wytrzymali i szybko odjechali samochodem. W bardzo popularnym Reine na Lofotach jest WC, ale płatne. Nie mamy odpowiedniej monety a z powodu późnej pory nie ma u kogo rozmienić - a tu człowiek jest w pilnej potrzebie... W końcu udało się rozmienić, Uff... co za ulga! Mówimy o najlepiej przygotowanej turystycznie Norwegii Zachodniej i Lofotach.
Wzdłuż dróg o sporej częstotliwości nadzwyczaj rzadko można spotkać WC, te cenne informacje zawsze dokładnie zapisuję w notesie. I cóż z tego, w czasie wyprawy 2016 r. bez trudu odnajdujemy na trasie nieliczne kabiny WC, ale pomimo rozpoczętego sezonu turystycznego... są zamknięte na 4 spusty. Teraz byliśmy w PN Rago. Dojazd drogą szutrową, polną, leśną, krzyżujące się drogi, Oznakowanie dojazdu do PN wręcz tragiczne. Na szczęście mając ponad 20. letnie doświadczenie w podróżowaniu, uaktualniony GPS Garmin oraz szczegółową mapę turystyczną bezbłędnie trafiliśmy do celu. Bierzemy plecaki i szparko idziemy do Rago. Zachodzące słońce pięknie zagrało, mamy magiczne zdjęcia z tego uroczego zakątka. Zmęczeni ale szczęśliwi wracamy. Na dużym parkingu jest stolik z ławeczkami i zadaszeniem - to jest rzadkość, oraz ładny drewniany budynek WC. Okazuje się, że jest zamknięty a wielki kosz na śmieci obciągnięty metalową taśmą, tak aby nic nie wrzucić. Z WC bierzemy na wstrzymanie, puszki po rybach wkładamy do 3 torebek foliowych, żona bierze między nogi aby olej się nie wylał i szybko wracamy do głównej drogi.
Kiedyś jadąc całą noc w poszukiwaniu malarskich pejzaży i magicznego światła nad ranem trafiliśmy na WC. Na zewnątrz leżały męskie spodnie i bardzo brudne majtki, WC oczywiście było bez umywalki z wodą - taka jest okrutna prawda o warunkach zwiedzania tego przepięknego kraju. Przecież turysta przyjeżdża do cywilizowanego kraju europejskiego, do bardzo sympatycznych i miłych ludzi, a nie do dzikiej Afryki, gdzie na sawannie boi się wysiąść aby lwy mu czegoś nie odgryzły.
A jak jest poza drogami przelotowymi w Norwegii? Lepiej nie mówić. W Europie co krok są stacje paliwowe, McDonald itp. gdzie można skorzystać z WC i umywalki. W Norwegii WC z umywalką jest rzadkością - wożę własną wodę do mycia. Często można przejechać 150-200 km i nie ma żadnej, nawet najmniejszej zatoczki aby zatrzymać samochód. Każdy z nas może się źle poczuć, jakaś niestrawność, bywa iż przy skoku ciśnienia atmosferycznego nagle ogarnia nas wielka senność a nie ma się gdzie choć na chwilę zatrzymać. To stwarza zagrożenie bezpieczeństwa.
Pod tym względem E04 w Szwecji jest super, E06 w Norwegii dokładnie na odwrót. Można mieć wiele zastrzeżeń do dróg w środku Szwecji, ale w Norwegii jest zdecydowanie dużo gorzej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
160 Postów

(finsbury)
Stały Bywalec
to co piszesz to prawda, ja jak na poczatku jezdzilem tutaj przyczepa kempingowa to stan stacji benzynowych to tragedia w porownaniu np niemcy czy dania, notoryczny brak prysznicow, kible stare pojedyncze tak ze trzeba stac w kolejce
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
1 Post

(Krzysztof Z.)
Wiking
@mart enty
1. Na moją bardzo grzeczną odpowiedź nie potrafisz się zreflektować i po prostu przeprosić.
2. Norwegię bardzo lubię podobnie jak jej mieszkańców. Nie miałem ochoty pisać o niej źle, znajomym i rodzinie mówię o niej tylko dobrze. W artykule był poruszony konkretny temat - zabrałem głos z nadzieją, że dotrze on do Norwegów i może się zastanowią, coś zmienią.
3. Cyt.: "Moze Norwegii zalezy na tym, by zostawiac je gdzie popadnie..."
Z treści artykułu wynika dokładnie co innego, dołączyli nawet zdjęcie.
4. Cyt.: "Sa to prawie same skaly."
Nie ma takiej dziury na północno-wschodnim Finnmarku, do której bym nie zajrzał. Tam są regiony wiecznej zmarzliny i temat jest mi bardzo dobrze znany.
5. Ogniska nigdy nie rozpalałem w Skandynawii, również jak spałem w namiocie. Gdy wracam aby spać, jestem tak strasznie zmęczony, że dosłownie lecę z nóg. Postawić na nogi może mnie tylko piękny pejzaż z magicznym światłem - zdjęcie.
6. Cyt.: "Tutaj kazdy las jest traktowany tak, jak w Pl rezerwaty przyrody."
Mieszkasz w Norwegii a tak mało o niej wiesz . Mam kilka przewodników o Norwegii i Skandynawii. W Norwegii nie ma wytyczonych szlaków turystycznych, wolno chodzić wszędzie gdzie się tylko chce. Oczywiście nie wolno niszczyć środowiska naturalnego, szczególnie chrobotka reniferowego, który jest podstawą wyżywienia reniferów. W Polsce w Parkach Narodowych wolno poruszać się tylko wyznaczonym szlakiem, oczywiście nie wolno zaśmiecać i niszczyć. W rezerwatach w Polsce są większe ograniczenia a do rezerwatów ścisłych jest zakaz wstępu.
7. Cyt.: "Szyszko"
Dlaczego odbiegasz od tematu i mieszasz politykę do moich wypowiedzi wyłącznie turystycznych. Każda rozmowa o polityce kończy się awanturą - unikam ich.
8. Cyt.: "A Ty masz problem, bo nie masz gdzie kupy zrobic."
a). Powtarzam jeszcze raz, że ustosunkowałem się jedynie do treści artykułu.
b). Ten problem dotyczy wszystkich turystów, nie tylko mnie. Jedynie przez grzeczność nie przytoczyłem wypowiedzi innych turystów, są one naprawdę mocne. Dałem przykład z życia dotyczący innych turystów - brudne spodnie. Ja mając ponad 20. letnie doświadczenie turystyczne już dawno rozwiązałem ten problem. Należy niezbyt dużo jeść i mieć sprawdzoną dietę. Mnie się doskonale sprawdza.
7. Napisałem, iż brak również małych zatoczek aby choć na chwilę zatrzymać się. Są one b. ważne przy nagłym skoku ciśnienia atmosferycznego gdy nagle kierowcę dopada totalne zmęczenie i głowa sama leci. Poznałem przepiękną krainę na Finnmarku, gdzie zawsze to następowało. Ja piszę o konkretach.

8. Cyt.: "a Ty i tak nie zrozumiesz ksieciuniu"
a). No cóż, nadal nie potrafisz trzymać właściwego poziomu.
b). Cieszę się, że miałem przyjemność poznać osobę o bardzo wysokiej kulturze wypowiedzi i jeszcze większej wiedzy. Tak olbrzymiej, że ja skromny i mały człowieczek z Polski, nie potrafię zrozumieć wypowiedzi złożonej z kilku prostych zdań .
Życzę miłego dnia i więcej pogody ducha.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok