Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zmiana przepisów dotyczących polskich tablic w NO - Norwegia

25 Postów
MMM XXX
(CarlaDonna)
Wiking
Witam serdecznie,
udało mi się zakupić nareszcie samochód w Polsce. Dopiero w sumie nim przyjechałam. Chciałabym zapytać się o "rzekomą" zmianę przepisów dotyczących poruszania się polskim autem w Norwegii. Dostałam wiadomość od Polaków, którzy mieszkają w Norwegii (nie mają stałego pobytu, nie mają żon lub dzieci w Polsce) o tym, że weszły zmiany odnośnie rocznego pozwolenia na jazdę na polskich blachach. Sprawa tkwi w tym, że podobno jeżdżąc do Polski raz co miesiąc lub co dwa i posiadając bilety promowe można zatrzymać auto bez przerejestrowywania go na norweskie blachy. Czy ktoś może wie coś na ten temat? Nie mam stałej umowy, posiadam kontrakty przedłużane co tydzień lub co dwa tygodnie. Jeśli nie mam żadnej pracy jadę do Polski do rodziny w oczekiwaniu na kolejną pracę. Jestem zarejestrowana w ewidencji ludności od stycznia 2012, byłam w Polsce na 1,5 miesiąca od czasu przyjazdu tutaj (raz oczekiwałam na pracę i teraz na urlopie). Nie chcę zawalić sprawy i nie chcę płacić żadnych kar. Powiedzcie mi również o tym jakie są możliwości otrzymania bezterminowego lub jakiegoś pozwolenia na prowadzenie polskiego auta tutaj, bo właśnie też dostał jeden chłopak, ale nie mam z nim kontaktu i nie wiem jak załatwił tą sprawę. Będę wdzięczna za odpowiedzi. Nie wiem ile będę pracować w tej firmie, na pewno nie dostanę stałej umowy, no i nie wiem czy po każdej utracie pracy powinnam się wyrejestrować z rejestru, aby sprawa wyglądała jasno.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
115 Postów
B B
(SHREKI)
Początkujący
zgłaszasz się do urzędu celnego i dostajesz pozwolenie,
przez rok może jeździc każdy, w niektórych przypadkach przez dwa lata,
na czas nieokreślony zezwolenie dostają osoby, które prowadzą gospodarstwo domowe w Polsce,
jeżeli nie masz męża czy dzieci w Polsce, wystarczy że jesteś zameldowana z rodzicami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
MMM XXX
(CarlaDonna)
Wiking
Właśnie męczy mnie to zameldowanie z rodzicami i czy to przejdzie. Na prawdę każdy mówi co innego i już nie wiem co robić. Niby mam jeszcze trochę czasu na rozwiązanie sprawy, ponieważ zarejestrowałam się w Rejestrze Ludności w styczniu, ale też nie wiem jak oni liczą ten czas, czy od dnia wjazdu czy od dnia zameldowania się w Rejestrze. Możecie coś podpowiedzieć?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
2235 Postów
Anders B
(AndersB)
Maniak
ale po roku musisz wozic w aucie dokumenty o wspolnym zameldowaniu i 5 razy musisz być w polsce w ciągu tego roku i bilety też w aucie w razie kontroli
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
Lukas ..
(luknck)
Wiking
czyli pomimo ze masz folkeregistering ponad rok to wystarczy nie miec ''fasta'' smigac 5 razy w roku i byc zameldowanym w PL zeby uzywac auto na pl blachach ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
CarlaDonna napisał:
Sprawa tkwi w tym, że podobno jeżdżąc do Polski raz co miesiąc lub co dwa i posiadając bilety promowe można zatrzymać auto bez przerejestrowywania go na norweskie blachy. Czy ktoś może wie coś na ten temat?
nie rzekomo i ze cos slyszalas, nic sie nie zmienialo od dawna, przepisy sa ciagle te same: DZWON DO ZRODLA w razie watpliwosci!!!! urzad celny odpowie na kazde Twoje pytanie!!!

ps. Joseph dal Ci linki...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
kris chris
(Krismi)
Wiking
hei.auto na obcych nr mozesz uzywac przez rok od daty kiedy jestes w rejestrze norweskim,po roku mozesz pisac o przedluzenie na kolejny rok jezeli masz uzasadnienie.ale,dopuki nikt cie nie zatrzymal i nie masz ostrzezenia ze masz wycofac pojaz z norwegii w 2 tygodnie to do tej pory jedz sobie tym autem ile chcesz.jak cie zatrzymaja ,lub ostaniesz kvit na szybe to znaczy ze auto trzeba ewakuowac z norge jak najszybciej,w przeciwnym razie dostaniesz takie clo nawet na trikk cie nie bedzie stac
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
kris chris
(Krismi)
Wiking
od daty kiedy jestes zarejestrowana w norge juz nic nie pomoze.praktycznie nie mozesz tego auta uzywac po roku pobytu w norwewgii.nie ma takiego przepisu w norwegii ktory zezwala na uzytkowanie pojazdu z obcego panstwa wiecj niz rok(365 dni)mozesz pisac o przedluzenie na kolejny rok do tollvesenet,ale jak sie odkryjesz to dadza ci utimatum 2 tyg,albo placisz clo albo pojazd znika z norweskich drog:co nie znaczy ze jak go zaparkujesz to ze ci go nie zwina,bo zwina i to szybko.
leiej jst jezdzic nim dopoki cie nie zatrzymaja,wtedy dostajesz ostrzezenie i masz ok.2 tyg.na zabranie auta do kraju-co radze zrobic zaraz po ostrzezeniu.kary sa olbrzymie i nie warto trzymac nawet super fury
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -8  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
kris chris
(Krismi)
Wiking
nie,liczy sie od datyu rejestracji w norwegii.poczytaj moje porady dls innych to zrozumiesz
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok