Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
b@rtez . (1820 niezalogowanych)
1434 Posty

(gama28)
Maniak
Helsestasjon to nie lekarz rodzinny, a jednostka zajmująca się małymi dziećmi, które są tam zgłaszane automatycznie po urodzeniu. Helsestasjon wzywa na regularne wizyty maluchy z rodzicem na ważenie, mierzenie, spotkania z pielęgniarką, a co jakiś czas również z lekarzem, na szczepienia. Badają też dzieci idące do pierwszej klasy. Oprócz tego każdy członek rodziny ma swojego lekarza rodzinnego, do którego zgłasza się w przypadku choroby. Dzieci mają tego samego lekarza co jedno z rodziców. Nie wiem do jakiego wieku Helsestasjon zajmuje się dzieckiem. Gdy przyjechałam do Norwegii mój mały miał 2,5 roku i nie wiedziałam nic o Helsestasjon. Nigdy go tam nie zgłosiłam. Był wezwany automatycznie przed pójściem do pierwszej klasy, ostatnio poprosili mnie o polskie dokumenty na co był szczepiony i dziwili się jak to się stało, że mały im umknął, bo ja miałam prawo nie wiedzieć, ale lekarz rodzinny, do którego byliśmy wtedy zapisani powinien był mnie poinformować. Moja córcia urodziła się już w Norwegii i została zapisana automatycznie do Helsestasjon.
Nie wiem tylko ile lat ma twój syn, bo być może nie podlega już pod Helsestasjon.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Myślę Gamo, że raczej już nie będzie podlegał, bo ma skończone 13 lat, córa 14. Ponieważ mąż pracuje w Norge i jest zapisany do lekarza rodzinnego, to w takim razie pewnie do tego rodzinnego skierujemy kroki w sprawie zabiegu.

Odnośnie dzieciaczków ogólnie - to trzymam kciuki i życzę spokojnego rozwiązania, bo to chyba nie tak za długo, co
?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(ankaper)
Wiking
helsestasjon to taka przychodnia dla zdrowych dzieci. Tam dzieci otrzymują szczepionki i są robione badania czy dziecko jest odpowiednio rozwinięte do swojego wieku.
Lekarz rodziny do fastlege. Nie wiem jak jesteś daleko z dokumentami (registreringsbevis), jeśli już to masz to automatycznie jesteś objęta opieką zdrowotną w nav. Powinnas otrzymac pismo z nav informujące Cię że jesteś tam i że masz wybrac swojego fastlege. Potem musisz udac się z wizytą do fastlege i to on zadecyduje o dalszej drodze leczenia syna. Pomocne będą na pewno wszystkie wyniki badań i diagnoza lekarza z Polski. Dobrze by było, żebyś miała to przetłumaczone na norweski (lub angielski) co lekarz w Polsce zdiagnozował i zalecił. Nie sądzę jednak, że na tej podstawie skierują cię od razu na zabieg. Myślę, że zrobią swoje badania i sami będą chcieli zdiagnozowac chorobę. Ale tu wszystko jest możliwe więc może od razu skierują na zabieg. Na pewno jednak musisz isc do fastlege, a nie do szpitala.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Do Norge przylatujemy 11/08 i wtedy przewidzieliśmy kilka pierwszych dni na rejestrację na politi itd. Zresztą będzie z nami mąż, bo to łączenie rodzin, myślę, że to pójdzie dość łatwo. Lekarza rodzinnego mąż ma już dawno wybranego, więc pewnie my też będziemy mu "podlegać" i do niego pójdziemy. Rzeczywiście to, że w PL zapadły jakieś decyzje wcale nie musi oznaczać, że lekarze norwescy podobnie myślą i zdecydują sami jak działać w przypadku syna. Tłumaczenia przysięgłe na angielski właśnie się robią, postaramy się być przygotowani jak najlepiej do wyjazdu.

Dziękuję serdecznie za sugestie i rady !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok