Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Studia w Norwegii- Stavanger - Norwegia

Czytali temat:
Ewelina M Ilona_Baczewska (2080 niezalogowanych)
81 Postów
K S
(katarzynajan)
Początkujący
Witam,
chciałabym w przyszłym roku zacząć studia w Stavanger. Chciałabym dowiedzieć się do tego czasu trochę o życiu studenckim w Norwegii. Przede wszystkim:
1. Jakie dokumenty są mi potrzebne.
2. Wiem, że aby pójść na studia muszę mieć zdany Bergenstest albo wybrać rok przygotowawczy. I tu mam 2 pytania: do kiedy muszę zdać test? do czasu składania aplikacji-15.04 czy może do czasu rozpoczęcia studiów? Słyszałam też, ze nie wszyscy dostają się na rok przygotowawczy. Od czego to zależy i jak ten rok wygląda?(zajęcia codziennie? ile wolnych miejsc itd.)
3. Jak wygląda rozkład zajęć na norweskim uniwersytecie? czy jest tak jak w Polsce, że ma się długie okienka między zajęciami? Ja np miałam czasami pierwsze zajęcia o 8, następne gdzieś w południe a dodatkowo jeszcze około 18. Tu jest tak samo czy może są bardziej poukładani?
4. Czy współmałżonek który pracuje na pełen etat potwierdza to, ze jestem w się tu utrzymać czy też muszę mieć odłożone te 90 tys?

Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś przydatne informacje to byłabym wdzięczna
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
katarzynajan napisał:
Witam,
chciałabym w przyszłym roku zacząć studia w Stavanger. Chciałabym dowiedzieć się do tego czasu trochę o życiu studenckim w Norwegii. Przede wszystkim:
1. Jakie dokumenty są mi potrzebne.
2. Wiem, że aby pójść na studia muszę mieć zdany Bergenstest albo wybrać rok przygotowawczy. I tu mam 2 pytania: do kiedy muszę zdać test? do czasu składania aplikacji-15.04 czy może do czasu rozpoczęcia studiów? Słyszałam też, ze nie wszyscy dostają się na rok przygotowawczy. Od czego to zależy i jak ten rok wygląda?(zajęcia codziennie? ile wolnych miejsc itd.)
3. Jak wygląda rozkład zajęć na norweskim uniwersytecie? czy jest tak jak w Polsce, że ma się długie okienka między zajęciami? Ja np miałam czasami pierwsze zajęcia o 8, następne gdzieś w południe a dodatkowo jeszcze około 18. Tu jest tak samo czy może są bardziej poukładani?
4. Czy współmałżonek który pracuje na pełen etat potwierdza to, ze jestem w się tu utrzymać czy też muszę mieć odłożone te 90 tys?

Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś przydatne informacje to byłabym wdzięczna


HEj
1. wejdz na www.samordnaopptak.no tam sa wszystkie informacje jakie dokumenty musisz zlozyc.
2. Musisz zdac bergenstest, po zlozeniu aplikacji masz czas do konca kwietnia by zlozyc wszystkie dokumenty. Na NOMY nie dostaja sie wszyscy, teraz jest lepiej, bo przyjmuja mneij ciapatkow i murzynkow.
Studia przygotowawcze to tzw. rok zerowy. Uczysz sie tam jezyka, zajecia moga sie odpbywac od 8-15, dlugosc zajec moze byc rozna.
3. Plany raczej sa ulozoen calkiem niezle, malo zajec po 15, a z reguly wiekszosc konczy sie ok 16.
4. Tak, maz mze cie utrzymywac.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów
K S
(katarzynajan)
Początkujący
dziękim szukałam informacji o dokumentach na stronie uniwersytetu, ale nie mogłam tego znaleźć. Pewnie to gdzieś tam jest, ale internet odmawia mi dzisiaj posłuszeństwa i już nie mam siły szukać
Uważasz, że taki rok przygotowawczy jest dobrą inwestycją? Nauczę się tam słów specjalistycznych, potrzebnych w dziedzinie której chcę studiować? Myślę o pielęgniarstwie, albo o chemii biologicznej. Teraz jestem na poziomie A2/B1. Do Bergenstestu najszybciej mogłabym podejść 11 kwietnia, ale wtedy wyniki będą dopiero 29.05 a to za późno. Samo podejście do testu raczej uczelni nie wystarczy? Z drugiej strony nie chciałabym znowu przez pół roku uczyć się podstaw, które już znam a do czasu rozpoczęcia studiów mam zamiar dalej się uczyć.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Zapytaj w administacji, cyz nie ma wolnych miejsc na nomsach w tym roku, z reguly ludzie sie wykruszaja. Mozesz zdawac ten egamzin na wiosne. papiery trzeba dostarczyc do konca czerwca. Kurs przygotowawczy glowie uczy pisac i rozumiec tekst. By studiowac musisz umiec pisac, w sumie wymagany jest tyko zdany egzamin pisemny.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów
K S
(katarzynajan)
Początkujący
dzięki wielkie nie wpadłam na to, że ludzie rezygnują z tego kursu, zaraz się biorę za pisanie maila.
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałam- mogę ubiegać się o przyjęcie na studia bez roku przygotowawczego a dokument potwierdzający zdanie testu dostarczyć w czerwcu, tak? to byłoby super
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Jak beda teraz wolne meijsca na Nomsie bedizesz musiala zdaca egzmain z jezyka, material z calego på vei.
ja zlozysz dokumenty na stuida w kwietniu to powiedz, ze zdajesz bergena.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów
K S
(katarzynajan)
Początkujący
dokumenty dostarcza się osobiście jak w Pl czy przez internet?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Ja wysylalem skany, a jak juz mnei przyjeli to mailem ze soba oryginaly. To bylo pare lat temu, teraz nie iwem jak jest, ale chyba elektronicznie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów
K S
(katarzynajan)
Początkujący
dzięki
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok