Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

PRAKTYKI W NORWEGII - ZAKWATEROWANIE - Norwegia

Czytali temat:
Marzena Peo Rafał Habeniuk Magdalena Grzelak Diana Hofman Natalia Kozłowska lunaczarek2 (4396 niezalogowanych)
2 Posty
Kamila Zarzecka
(KamilaZarzecka)
Wiking
Witam,
od września zaczynam praktyki w Oslo. Poszukuję zakwaterowania na 2, max 3 tygodnie. Słyszałam, że jest coś takiego jak zakwaterowania socjalne albo uniwersyteckie... specjalnie również dla praktykantów. Czy ktoś się orientuje, gdzie powinnam się skierować? Nie ukrywam, że zależy mi na darmowym zakwaterowaniu, ponieważ studiuję, a moje środki mogą okazać się nie wystarczające...
O praktyki starałam się poprzez MSZ, ale słyszałam coś o praktykach z NAV... czy jeśli chciałabym poszukać tymczasowej kwatery 'socjalnej', powinnam się zgłosić do NAV?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
KamilaZarzecka napisał:
Słyszałam, że jest coś takiego jak zakwaterowania socjalne albo uniwersyteckie...

O praktyki starałam się poprzez MSZ, ale słyszałam coś o praktykach z NAV... czy jeśli chciałabym poszukać tymczasowej kwatery 'socjalnej', powinnam się zgłosić do NAV?

Moze glupie pytanie, ale co to jest MSZ?

Zakwaterowania socjalne, to wlasnie te z NAV i ludzie czekaja na takie miesiacami. Nawet jezeli by sie tobie takie nalezalo, to czasowo sie nie wyrobisz.

Nie za bardzo rozumiem tez o jakich praktykach piszesz - o studenckich? Mieszkasz w Norwegii czy w Polsce?
Zagraniczni studenci dostaja pozwolenie na studiowanie w Norwegii jezeli moga wykazac sie wystarczajacymi srodkami do zycia - czyli pomoc socjalna sie im nie nalezy.

A po tych 2-3 tygodniach to mieszkanie juz masz?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Kamila Zarzecka
(KamilaZarzecka)
Wiking
Starałam się o praktyki w Ambasadzie RP w Oslo, poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Jako, że studiuję dwa kierunki w Polsce - stosunki międzynarodowe i prawo, praktyki w placówce dyplomatycznej zapewne umożliwiłyby mi zapoznanie się z procedurami tam obowiązującymi i w jakiś sposób przygotowałyby mnie do podjęcia pracy. Dostałam się, co mnie bardzo ucieszyło. Defekt jest taki, że praktyki te są nieodpłatne, a za bilety, wyżywienie i zakwaterowanie muszę wyciągnąć z własnej kieszeni... Chodzi mi tylko o nocleg przez ten okres, nic więcej. Niestety, to wszystko załatwiam dopiero teraz, bo musiałam czekać na papiery w lipcu i na zgodę do odbycia praktyki. Po praktykach wracam do Polski, kontynuować naukę.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia Janowska
(maniakalnie)
Początkujący
nie masz po co zglaszac sie do navu bo nic od nich nie dostaniesz. pratyki o ktorych mowisz sa zalatwiane poza navem, miedzy toba a ambasada i nav w takim wypadku nie pomaga z zakwaterowaniem. Mialam kolezanke ktora robila praktyki w norge, tzn.miala robic,ale ze wzgledu na koszty zrezygnowala :/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Tu masz ogloszenia o wynajmie pokoju:
www.finn.no/finn/realestate/lettings/bed...0%2F20061&sort=1

Inna sprawa jest, ze na 2-3 tygodnie ciezko jest cos wynajac.
Na pokoj za darmo raczej nie licz, choc mozesz sprobowac
www.couchsurfing.org/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
KamilaZarzecka napisał:
Starałam się o praktyki w Ambasadzie RP w Oslo, poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Jako, że studiuję dwa kierunki w Polsce - stosunki międzynarodowe i prawo, praktyki w placówce dyplomatycznej zapewne umożliwiłyby mi zapoznanie się z procedurami tam obowiązującymi i w jakiś sposób przygotowałyby mnie do podjęcia pracy.
-Dostałam się, co mnie bardzo ucieszyło.
-Defekt jest taki, że praktyki te są nieodpłatne, a za bilety, wyżywienie i zakwaterowanie muszę wyciągnąć z własnej kieszeni...

-Chodzi mi tylko o nocleg przez ten okres, nic więcej.

Specyficzny i trudny problem, ponieważ nie pójdziesz do schroniska dla ubogich, skoro będziesz miała praktykę w ambasadzie.
Niestety, jednak ogólne odczucie społeczne, dla studiujących prawników jest nieprzychylne.
To kasta z wyższej półki pod każdym względem, finansowym również.
Tu w Norge >polska ambasada jak i konsulat< ma bardzo negatywną opinię wśród Polonii.
Czego namacalnym dowodem jesteś też i ty sama.
Załatwili darmową praktykę jednak zapomnieli poinformować o warunkach socjalno-bytowych, jakie tu panują, oraz nabrali wody w usta jeżeli chodzi o noclegi.
Prawie nikt, nie wynajmie nikomu łóżka, na dwa trzy tygodnie i to w szeroko rozumianym sezonie.

Może spróbuj ponownego kontaktu z tą osobą, która prowadziła twoją sprawę w ambasadzie, względem praktyki zawodowej.
Przecież ten obskurny budynek, żywcem zachowany z epoki stalinizmu, ma tyle pomieszczeń na poddaszach, ze bez problemu powinni wygospodarować małe pomieszczenie socjalne dla praktykantów chociażby ze sfery dyplomatyczno- prawniczej.

Żałosne jest te polskie msw.

Twój problem, nie powinien w ogóle ujrzeć światła dziennego.

Polityczno- ekonomiczna.
ŻENUA!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
35 Postów
Emil Sykula
(EmilSykula)
Nowicjusz
Tu w Norge >polska ambasada jak i konsulat< ma bardzo negatywną opinię wśród Polonii.
Czego namacalnym dowodem jesteś też i ty sama.


Dziwisz sie? Jak tak ludzi traktuja bo ja nie. Ostatnio jak tam bylem przedluzac paszport to malo szyba nie poleciala
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok