Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

W Norwegii gotówka to przeżytek. Używa jej co dziesiąty mieszkaniec kraju fiordów

Monika Pianowska

21 marca 2023 18:30

Udostępnij
na Facebooku
4
W Norwegii gotówka to przeżytek. Używa jej co dziesiąty mieszkaniec kraju fiordów

Zdecydowana większość mieszkańców Norwegii woli płacić kartą. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwegowie nie lubią płacić gotówką w sklepach stacjonarnych. Według sondażu tylko jeden na dziesięciu Norwegów woli rozliczać się tradycyjną metodą. Ponadto, jak podaje raport, w kraju fiordów pieniądze wypłaca się najrzadziej w skali miesiąca.
Badanie przeprowadzone przez firmę Klarna dotyczy między innymi nawyków finansowych wśród konsumentów w 17 różnych krajach. Okazuje się między innymi, że podczas zakupów tylko 11 proc. Norwegów woli płacić gotówką, podczas gdy na przykład w Niemczech i Austrii odpowiednio 42 i 41 proc.

Skandynawskie portfele są cienkie?

149 dolarów to średnia ilość gotówki w portfelach Niemców, najwięcej ze wszystkich krajów. To o 56 proc. więcej niż średnia światowa i 3 razy więcej niż kwota znaleziona w szwedzkich portfelach (49 dolarów). W przypadku Norwegii to 56 dolarów.
Ponadto, chociaż zdecydowana większość mieszkańców Norwegii woli płacić kartą, liczba osób, które przypadku transakcji bezgotówkowych preferują telefon komórkowy, znacznie wzrosła od czwartego kwartału 2021 r. do tego samego okresu w 2022 r.

Według Norges Bank w ubiegłym roku średnia wartość gotówki w obiegu wyniosła 39,4 mld NOK. To o 27 mln NOK więcej niż w 2021 roku i pierwszy raz od kilku lat wartość gotówki w obiegu w Norwegii nie spadła.

Młodsi wolą telefony

Istnieje wyraźne zróżnicowanie pokoleniowe między preferowaniem kart fizycznych i urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony i smartwatche. We wszystkich krajach przedstawiciele pokolenia Z wolą płacenie smartfonami lub smartwatchami niż gotówką.
Aż co czwarty (24 proc.) ankietowany z Norwegii odpowiedział, że ​​podczas płacenia w sklepach stacjonarnych woli używać telefonu komórkowego. Szczególnie kobiety i osoby w wieku 18-25 lat coraz częściej deklarują, że wolą taką formę kosztem fizycznych kart.

Norweskie kobiety to wyjątek

Wśród 17 krajów, o których mowa w raporcie, tylko w jednym przypadku milenialsi nie wykazują ogólnego zainteresowania finansami osobistymi w porównaniu z młodszymi i starszymi pokoleniami. W Norwegii odsetek ten wynosi 69 proc., podczas gdy średnia to 67 proc.
Odsetek wypłat pieniędzy miesięcznie wynosi najmniej w Norwegii (1,5).

Odsetek wypłat pieniędzy miesięcznie wynosi najmniej w Norwegii (1,5).stock.adobe.com/licencja standardowa

Okazuje się, że w tej kwestii to płeć ma większy wpływ niż wiek w wielu krajach. Mężczyźni wykazują większe zainteresowanie finansami osobistymi niż kobiety, a różnica jest największa w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Jedynymi krajami, w których kobiety wyrażają większe zainteresowanie niż mężczyźni, są Austria, Finlandia i Norwegia, z których dwa ostatnie są również państwami o najwyższym ogólnym zainteresowaniu.
Wypłaty gotówki są naturalnie częstsze w krajach o większym upodobaniu do tej formy płatności. Odsetek wypłat pieniędzy miesięcznie wynosi najmniej w Norwegii (1,5), Szwecji (1,6) i Finlandii (1,7). Co ciekawe, młodsze pokolenia częściej wypłacają gotówkę, mimo że wolą płacić za pomocą urządzeń cyfrowych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Kaczyński

12-04-2023 07:10

Oj Tomasz ,Tomasz ,nie masz pojęcia o czym piszesz …

Tomasz012

21-03-2023 23:30

Do Mysliwy. Glupoty piszesz nikt nie bedzie niewolnikiem No chyba ze pracujesz i robisz fuchy na czarno . Jesli pracujesz firma przelewa na konto w sklepach rzadko kto placi gotowka . Dla mnie to navet lepiej by zrezygnowac z gotowki trzeba gnac w przyszlosc å nie stac w miejscu.

Tomasz012

21-03-2023 23:18

Wlasciwie gotowka sluzy obecnie do prac na czarno wszystko i wszedzie placi sie karta bezpieczne i przyszlosciowe im wxzesniej to wejdzie tym lepiej . Mozna legalnie kupic zloto czy w co innego mozna inwestowac .gotowka to przezytek .

Myśliwy

21-03-2023 20:32

Usunięcie gotówki to ostatni krok do zniewolenia ludzi co pokazały działania rządu Kanady podczas protestów kierowców ciężarówek.
Gdyby nie gotówką to by ich zgnébili w 2 dni ale nie udało się bo mogli działać bez kontroli anonimowo . Dacie sobie wcisnąć kit że gotówka jest zła to już jesteście niewolnikami

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok