Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Finanse i kredyty

Kredyty wykańczają mieszkańców Norwegii. Tak źle nie było od 30 lat

Emil Bogumił

05 października 2023 18:40

Udostępnij
na Facebooku
Kredyty wykańczają mieszkańców Norwegii. Tak źle nie było od 30 lat

Obciążenie kredytowe najprawdopodobniej wzrośnie po raz kolejny i utrzyma się przez niemal cały 2024 rok. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Coraz większą część dochodów norweskich gospodarstw domowych przeznaczana jest na spłatę kredytów, alarmuje Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO). Eksperci organizacji porównują sytuację do lat 80. i 90. Stopy procentowe sięgały wówczas 10 procent.
– Choć prognozy wskazują, że szczyt stóp procentowych jest już blisko, to jednak jeszcze go nie osiągnęliśmy. Przewidujemy, że obciążenie gospodarstw domowych opłatami kredytowymi wzrośnie. Musimy cofnąć się do początku lat dziewięćdziesiątych, by zobaczyć sytuację, która będzie nam towarzyszyła w przyszłym roku – stwierdził w rozmowie z NTB Thomas von Brasch, ekspert Centralnego Biura Statystycznego.

Na łamach Finansavisen wtórują mu przedstawiciele LO. – Zadłużenie norweskich gospodarstw domowych stało się tak wysokie, że dzisiejsza stopa procentowa, przy stopach bankowych wynoszących około 6 proc., odpowiada na przykład stopie procentowej sięgającej 10 proc. w latach 90. ubiegłego wieku – przyznał główny ekonomista LO Roger Bjørnstad.

Norweskie gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji

LO zwraca także uwagę, że podwyżka stóp procentowych uderza w budżet gospodarstw domowych. Pomimo wprowadzenia mechanizmów socjalnych, około 150 tys. z nich znajduje się w krytycznie trudnej sytuacji. W pełni komfortowy stan finansów odnotowuje tylko połowa mieszkańców kraju fiordów. – Bardzo duża część budżetu rodzinnego musi być przeznaczona na spłatę długów. Ogranicza się wydatki na inne rzeczy, co dla niektórych rodzin jest trudne. Są bezbronni i znajdują się pod presją sytuacji – tłumaczy Roger Bjørnstad.
W latach 90. stopy procentowe nie były tak uciążliwe, ponieważ zaciągano kredyty i pożyczki na mniejsze kwoty.

W latach 90. stopy procentowe nie były tak uciążliwe, ponieważ zaciągano kredyty i pożyczki na mniejsze kwoty.Fot. Fotolia

25 września najnowszy raport dot. życia w Norwegii opublikował Instytut Badań Konsumenckich SIFO. Naukowcy podzielili gospodarstwa domowe w czterostopniowej skali bezpieczeństwa finansowego:

– bezpieczne – 51 proc. (65 proc. w czerwcu 2021 roku),
– narażone – 32 proc. (28 proc. w czerwcu 2021 roku),
– walczące – 11 proc. (pięć proc. w czerwcu 2021 roku),
– w najtrudniejszej sytuacji – sześć proc. (dwa proc. w czerwcu 2021 roku).

Przed opublikowaniem projektu ustawy budżetowej LO zaapelowało do rządu o uwzględnieniu w finansach państwa realiów życia mieszkańców Norwegii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jako przykłady działań zaproponowano zwiększenie wysokości świadczeń mieszkaniowych oraz zasiłku na dziecko.

Źródła: Finansavisen, NTB, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok